Tehnika brzog sviranja

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
pedjamc
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 26 Jul 2014, 22:20

Tehnika brzog sviranja

Post od pedjamc »

Pozdrav svim forumasima i ljubiteljima harmonike. Ja sam Pedja, neko vrijeme se bavim sviranjem harmonike, iskljucivo za sebe. Citam dosta ovaj forum, i dosta stvari se moze nauciti od iskusnih forumasa-harmonikasa. Medjutim, imam nesto da postavim vezano za brzo sviranje. Vidim da ima dosta pobornika za stakato, neki za legato sviranje i vjezbanje i kako postepeno dizati tempo. E sad, dvije stvari bih volio da mi neko objasni: sta je to tehnika punog mijeha, posto se sa tim nisam sretao. I druga stvar: kad se brzo svira, da li se udara cijela tipka po dubini, ili se povrsnije ide, skoro da se samo takne. Jer, isto sam negdje cuo da Ljubisa Pavkovic svira punom tipkom. Da li mi neko moze ovo malo pojasniti
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Tehnika brzog sviranja

Post od accordionist »

Sigurno da i kada se brzo svira dirke treba da idu do kraja a ne da se krzaju samo i to i kada se svira legato kao i kod stakata. Znaci dirka se udara do kraja pa je tako svirka stabilna i ubedljiva. A drugo pitanje vezano za tehniku pnog meha nisam sasvim siguran ali mislim da ima veze sa tim da se meh rasteze do kraja i to je ono kako Pavkovic svira mehom u onim njegovim cuvenim instrumentalima pesama.

Pozz :pozdrav:
Odgovori