Improvizacija

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
Harmonikas001
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 18 Maj 2020, 16:41

Improvizacija

Post od Harmonikas001 »

Zanima me kako improvizirati.Citao sam vec da se mora znati svaka skala, akordi, dosta vjezbe, uho,slusanje kompozicija itd itd...Sta Vi mislite??? :svirac:
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Improvizacija

Post od mali harmonikas »

Harmonikas001 napisao: 22 Maj 2020, 23:12 Zanima me kako improvizirati.Citao sam vec da se mora znati svaka skala, akordi, dosta vjezbe, uho,slusanje kompozicija itd itd...Sta Vi mislite??? :svirac:
Dok naucis ce skale a kamoli akorde trebati ce ti dugo..oni koji puno sviraju uzivo moraju improvizirati
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Improvizacija

Post od Koca »

To je isto pitanje kao i kako komponovati? Da bi muzicar poceo komponovati potrebno je da enormno mnogo kompozicija zna svirati a jos vise slusati tudje kompozicije. Onda ti se javi neka inspiracija da neku pesmu ili kolo dopunis svojom mastom i inspiracijom ali u svrhu ulepsavanja a ne da iprovizujes nesto sto nisi mogao lepo u originalu da skines, pa samo nakaradis bez ikakvog smisla.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Improvizacija

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 26 Maj 2020, 17:00 To je isto pitanje kao i kako komponovati? Da bi muzicar poceo komponovati potrebno je da enormno mnogo kompozicija zna svirati a jos vise slusati tudje kompozicije. Onda ti se javi neka inspiracija da neku pesmu ili kolo dopunis svojom mastom i inspiracijom ali u svrhu ulepsavanja a ne da iprovizujes nesto sto nisi mogao lepo u originalu da skines, pa samo nakaradis bez ikakvog smisla.
Znas ono kad kazu nemam inspiracije tj jednostavo ti ne ide ,tako i meni kod skidanja pjesama jednostavno ne mogu skinuti nekad nesto ..zablokiras i gotovo..
Slusao koji ne mogu i ne znaju odsvirati orginal pa svojim "improvizacijama" uljepsaju pjesmu kolo itd
Odgovori