"Skidanje" p(j)esme po sluhu

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Superior_2
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 07 Sep 2020, 01:31

"Skidanje" p(j)esme po sluhu

Post od Superior_2 »

Pozdrav svim članovima,
Trebaju mi savjeti za "skidanje" pjesama po sluhu...
Jel se to moze kako navjezbati ili postoji neka "šablona" ili jednostavno dode s vremenom.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: "Skidanje" p(j)esme po sluhu

Post od Koca »

Koliko dugo sviras harmoniku? Ako si pocetnik nema negog carobnog stapica da samostalno ucis po sluhu, a i ako krenes prvo kreni sa lakim pesmama i naravno ako ne ides na casove onda se druzi sa drugim harmonikasima uporedi svoju svirku sa njihovm tj. kradi zanat. Mozes svirati u nekom KUD-u. Za pocetak iskoristi znanje iz osnovne skole jer svi smo svirali neki instruent po notama ( frulica, melodika ...) pa nadogradi malo to znanje sa zapisima trilera i sl. kasnije pocni sa koriscenjem usporivaca i bice uspeha sigurano ako imas volje. Mora ti neko pokazati raspored prstiju a on stoji iznad nekih notnih zapisa i jako je bitan za brzi napredak. Srecno.
Superior_2
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 07 Sep 2020, 01:31

Re: "Skidanje" p(j)esme po sluhu

Post od Superior_2 »

Sto se tice trilera i prstomeda znam,isao sam kod.profesora na satove i naucio sam to, sada me buni kako prema sluhu odrediti akorde tonalitet itd,imate li kakve savjete?
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: "Skidanje" p(j)esme po sluhu

Post od Koca »

Pa ako ti je pesma u glavi osnovni akordi po iskustvu ti se sami namecu ne znam kako da ti objasnim. Pitao sam te koliko dugo sviras? Bitno je iskustvo.
Superior_2
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 07 Sep 2020, 01:31

Re: "Skidanje" p(j)esme po sluhu

Post od Superior_2 »

Isao sam prvo u glazbenu par godina,pa sam.prestai i nisam upce svirao godinu dana i onda sam krenio privatn na sate i tu sam svladao sto se tice prstometai trilera(ti nije problem samo mi se poslozi),trenutno mi je jedini problem to "skidanje" pjesama...
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: "Skidanje" p(j)esme po sluhu

Post od Koca »

Pokusaj deo po deo ponavljajuci slusanje. Deo moze biti i fraza iz nekog dela. Muzika je danas komplikovana nemozes sve po secanju, moras ulaziti u sitna crevca u trilere, prelaze ... Nemoj skidati " s brda s dola" nego radi to temeljno.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: "Skidanje" p(j)esme po sluhu

Post od alek »

Ево друже ја ћу да ти кажем своје искуство. За разлику од тебе ја нисам музички писмен и дуго сам свирао само на слух. Ту је мало обрнута ситуација. Био сам добар слухиста али сам технички био мало слабији па сам много касније узео приватне часове да бих савладао трилере и те фразе о којима Коца прича. Пошто сам дуго свирао на слух напуцао сам добар (велики) репертоар али то технички није звучило баш сјајно. Када сам узео приватне часове, човек ме је лепо обучио и сада то звучи доста боље.

Е сада што се тебе тиче, ти си ишао обрнутим смером, што и није тако лоше. Пошто знаш трилере, школован си и имао си приватног професора, моје мишљење је али пази, то је моје мишљење што не значи да је 100% исправно, да ниси довољно навежбан.

Мој ти је савет да константно свираш то што ти је професор показао и да по мало покушаваш да скидаш нове ствари самостално. Ако не иде, ти наставиш да вежбаш то што ти је човек показао па опет мало пробаш да скинеш нешто ново. Што си више навежбан могућности ће ти се саме отварати.
Само буди упоран јер не може то преко ноћи.

Пробај па јави резултате. :svirac:
Superior_2
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 07 Sep 2020, 01:31

Re: "Skidanje" p(j)esme po sluhu

Post od Superior_2 »

Pozz,
Mozete na latinici to objaviti?
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: "Skidanje" p(j)esme po sluhu

Post od alek »

Dosta je opširan tekst, nisam siguran da mogu svaku reč da ubodem onako kako sam je napisao prvi put.
Probaj da ubaciš tekst u neki google prevodilac mislim da će dobro da prevede.
Pozdrav.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: "Skidanje" p(j)esme po sluhu

Post od sampionce »

Smatram da je konacno momenat da i @Alek bude ukoren ovde, javno zbog upotrebe alfabeta koji je neprikladan sveopstem pućanstvu!

"Oj Srbijo medj' sljivama..."
Odgovori