Pocetnik

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Dizel
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 08 Mar 2021, 00:13

Pocetnik

Post od Dizel »

Pozdrav svima, hocu da pitam sta je najbolje uciti na harmonici za pocetak, ja znajem svirati oko dvadesatak pesama pa hocu da pitam sta je najbolje za "pocetak" uciti dali neka kniga ili produziti sa narodnom muzikom.Hvala vam :D :svirac:
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Pocetnik

Post od mali harmonikas »

Dizel napisao: 08 Mar 2021, 00:19 Pozdrav svima, hocu da pitam sta je najbolje uciti na harmonici za pocetak, ja znajem svirati oko dvadesatak pesama pa hocu da pitam sta je najbolje za "pocetak" uciti dali neka kniga ili produziti sa narodnom muzikom.Hvala vam :D :svirac:
Koliko imas godina?ako si dijete neces imati problem s ukocenosti prstiju jer su mladima prsti fleksbilnijie nego starijima..za pocetak bi trebao zaboraviti sve sta si svirao jer je pogresno..trebao bi ispocetka krenuti s osnovama
Dizel
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 08 Mar 2021, 00:13

Re: Pocetnik

Post od Dizel »

Imam 15 godina, koj je vash predlog sa cemu bi trebao poceti da ucim
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Pocetnik

Post od dugmetarac78 »

Albin Fakin knjige za učenje klavirske harmonike, ima 4, prođi makar 2 obavezno.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Pocetnik

Post od mali harmonikas »

Dizel napisao: 11 Mar 2021, 15:04 Imam 15 godina, koj je vash predlog sa cemu bi trebao poceti da ucim
Muzika je jako sirok pojam ..ako bi ucio po nekom pravilo onda bi treba okrenuti s osnovama.posto sam ja ucio osnove a sviram sasvim drugaciju muziku od one sto sam ucio pitanje je da li sam odmah trebao krenuti s tim..zasto je to problem osnove protiv izbora..zato sto treba napraviti skok iz jednog u drugo a taj skok uzima vremena..
Da li sam mogao ostovremeno raditi oboje ne znam..

Albin fakin je dobar ali bi te mogao ostaviti na tom nivo zauvijek..no dobro to je rasprava za neke drugo vrijeme..Albin je dobro rjesenje samo nadi nekoga tko ce ti pokazati
Dizel
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 08 Mar 2021, 00:13

Re: Pocetnik

Post od Dizel »

Ja razmisljam knige od terzica svi 4 dela da ih izucim jel to dobar izbor ili je bolje albin fakin
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Pocetnik

Post od sampionce »

Албин Факин као и Војислава Вуковић-Терзић су направили уџбенике, квалитетне, за учење класичне музике, правилног прстореда, меха, итд.
То свакако не значи да избор треба да се заустави ту, већ знања треба проширивати и на остале жанрове музике (народна, џез, итд.). Сваки музички жанр на хармоници има своје принципе.

Најбоље би било радити паралелно по књигама Факин или Вуковић-Терзић, а паралелно с тим, у складу с тим (уколико је то могуће) свирати и класике народне музике (кола, песме, севдалинке, итд.). То се нажалост не ради у нашим музичким школама, али је то најбоља пракса.
И још нешто, најбитније... Шта год радио, како год вежбао, гледај да ти то буде, и остане, љубав и задовољство! Никако пуко развијање дактилографије” (читај: технике на хармоници)... постоје ту дивне ствари као што је динамика, емоција, мех, стил, итд.

Срећно! :svirac:
Dizel
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 08 Mar 2021, 00:13

Re: Pocetnik

Post od Dizel »

Hvala, jèl ima neko knjigu terzica ili albin fakina u elektronskom verzijom Hvala jos jednom
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Pocetnik

Post od mali harmonikas »

sve su to dobre knjige ali uz sve to ima puno stvari u sviranju koje ne pisu nigdje..
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pocetnik

Post od guerini »

Kad pogledam ko sve i kako danas drzi casove harmonike preko skajpa onda bolje ko hoce nesto da nauci nek se okrene knjigama
Odgovori