Strofa

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Strofa

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 30 Mar 2023, 13:23 Pravo da ti kazem nisam se bio ni udubio u njegov snimak vec u tutorijal na klavijaturama i pricam o ideji. Da si pogledao tutorijal razumeo bi me, svakako ne bih ni pokusavao iz tog snimka da ucim. Pazi ne znam ni po kom pravilu umesto dura ide na mol6?
Price o akrodima su jako zanimljive o razno raznim muzickim fazonama..sjecam se predivnih vremena kada smo moj kum i ja o tome raspravljali zapravo ja sam njega slusao i ako sam razumio ukljucio se..

Zasto mol umjesto dura moguce ce ako zvuci dobro da malo promijenis tok melodije ali pametno i sa smislom..recimo refren ide c dur-d7 -g dur..i sada umjesto c dura gurnes a mol kada sviras drugi put refren
Shvatio sam nesto da na akordima možes vjezbati sluh..i ima jedna pjesma kojoj harmonija ide ovako Gmol-B-Fm i sada pazi ovo drugi put ne svira se taj krug ,vec umjesto g mola ubaci es dur a zvuci slicno a opet nije..
Ili recimo kafanica laganica refren svira se g mol -b dur- c mol,ubacis prije b dur f dur i prije d dura a7
lLipe cvatu to je nauka..d.mol b dur g dur c dur f dur a7 - d mol

i jedan dobar stari narodnjacki krug c mol a7 d i deri
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Strofa

Post od Koca »

Ovde jedva da ima dur i mol, ide u cetvorozvuke, generalno zvuci tuznije ali ga filuje sa mol 6-icma, dur 6, ne secam se vise detalja jer sam odustao od vezbanja i kajem se, tutorijal je sklonjen. To su stvari za profi klavijaturiste. Koliko god zvuci prosto i jasno zapravo je komplikovano.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Strofa

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 30 Mar 2023, 14:46 Ovde jedva da ima dur i mol, ide u cetvorozvuke, generalno zvuci tuznije ali ga filuje sa mol 6-icma, dur 6, ne secam se vise detalja jer sam odustao od vezbanja i kajem se, tutorijal je sklonjen. To su stvari za profi klavijaturiste. Koliko god zvuci prosto i jasno zapravo je komplikovano.
Nisam gledao taj tutorial, nemoj se previse s time opterećivati jer nije isto klava i harmonika mi na harmonici nemamo (lijeva strana)raspon imamo 7 i dimove..plus dur i molove..desna ruka je drugo ali opet ne treba komplicirati..
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Strofa

Post od Webmaestro »

Što se tiče akorda i harmonije u našoj narodnoj muzici, tema je veoma kompleksna, mogla bi se cela knjiga napisati o tome. Ups, izvinjavam se, neko je već napisao takvu knjigu: note/skola-narodne-muzike-za-harmoniku- ... na-knjiga/
;)
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Strofa

Post od Koca »

Eto lepo Vlado, ko hoce vise nek izvoli.
Mali harmonikas, Cigani drugacije sviraju nego sto si ucio, posto ima knjiga nadam se da ima opisano ja cu ti samo reci ako si savladao (a jesi) npr. tipican prelaz C mol, A7, D dur to je jasno kako se svira u narodnoj muzici ali u ciganskoj se nista ne svira od ta 3 visezvuka onako kako sam napisao, tj. sve je drugacije. Sta cujes u A7 da dominira? Sta cujes na mesto gde se svira D dur? Ako sviras cigansku na sumadijski onda ne ispada kako treba.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Strofa

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 30 Mar 2023, 21:41 Eto lepo Vlado, ko hoce vise nek izvoli.
Mali harmonikas, Cigani drugacije sviraju nego sto si ucio, posto ima knjiga nadam se da ima opisano ja cu ti samo reci ako si savladao (a jesi) npr. tipican prelaz C mol, A7, D dur to je jasno kako se svira u narodnoj muzici ali u ciganskoj se nista ne svira od ta 3 visezvuka onako kako sam napisao, tj. sve je drugacije. Sta cujes u A7 da dominira? Sta cujes na mesto gde se svira D dur? Ako sviras cigansku na sumadijski onda ne ispada kako treba.
Kočo objasniti cu ti i zasto Cigic ne sviraju po "pravilu" prvo oni to nisu sposobni njihova generika je takva da oni nisu sposobni nauciti nesto kako treba ,uvijek na neki svoj nacin izvode bilo muzka bilo ples bilo sta drugo..
Svirao sam s jednim cigom..tebi se svidalo sta svira medutim kada zavrse njegove pizdarije treba svirati necigansku muziku a on ne zna sta je d dur..
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Strofa

Post od Koca »

Tako sviraju i to je to, a ti ako neces da sviras cigansku i ne prihvatas i to je posteno, sviras drugu vrstu muzike. Ali ti si profesionalac i sviras za novac, pa neces da zaradis pare na Erinog "Pauka" i na Lipe cvatu, ali ako ti neko trazi pecmu "Da tebe nema" od Verice, onda moras da igras po njihovim pravilima ili ce to da bude neadekvatno odsvirano. To ti je vezano za lokaciju i zavisi od vrste gostiju i sta oni traze od muzike, nema tu puno mudrolija. Iz tog razloga ne smes podceniti drugu vrstu muzike zato sto neki tamo ne zna D dur, a napravi baksis. Jesi li svestan koja se lova vrti na ciganskim svadbama? :o
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Strofa

Post od mali harmonikas »

Zato je najbolje da oni sviraju samo cigicima jer oni tu muziku mogu svirati i razumiju ju..a to tako i bude ..mene ta muzika ne može fascinirati niti ju dozivljavam ne zbog nacina izvođenja vec zbog svega ostaloga..a neko opet ne može shvatii kako ja nesto mogu svirat i slusati..
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Strofa

Post od sampionce »

Лепота је у оку посматрача.”
Платон
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Strofa

Post od sampionce »

Још бих додао и ово...

Прошао сам много земаља које имају Цигане и сви се, осим једне земље, нељудски дискриминаторски понашају према њима.
Једино су Цигани са Србима браћа, деле вековима добро и зло, и то треба с поносом нагласити!
Odgovori