Strofa

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Strofa

Post od dugmetarac78 »

Ovo je tema kojoj nema kraja. Svako ima svoj stav i to je Ok. Samo ne bih ja baš podcenjivao romsku svirku jer ipak oni važe za opasne a neretko i vrhunske muzičare. Tak da prije će biti da mi ne možemo sve shvatiti šta oni odsviraju, nego dfa neki romski harmonikaš ne može da ukapira neku šemu od tri akorda ...dur-mol-sedmica. slušao sam mnoge koji sviraju mimo "pravila" i svirka da se smrzneš, a opet i mnoge koji sviraju po pravilu, i dotaklo me kao kad čitam telefonski imenik, nigde emocije, tako da ....neka svira ko šta voli, ja lično nisam za slepo praćenje pravila, ako je to frigidno i bez emocije.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Strofa

Post od Koca »

Dugmetarac, nisu samo Cigani talentovani za muziku, znaju nesto i Cergari. Samo za Dugmetarca i njegovo drustvo, pozdrav od Ace:

https://www.youtube.com/watch?v=QyWuXF915Nc
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Strofa

Post od dugmetarac78 »

Koca napisao: 31 Mar 2023, 22:16 Dugmetarac, nisu samo Cigani talentovani za muziku, znaju nesto i Cergari. Samo za Dugmetarca i njegovo drustvo, pozdrav od Ace:

https://www.youtube.com/watch?v=QyWuXF915Nc
Pa to ja pričam. Lepo si i sam rekao, rađaju se sa harmonikom.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Strofa

Post od mali harmonikas »

Kada sam počinjao svirati slusao sam svakave "majstore" zna svirati nesto bravorozno a ne zna odsvirati nesto jednostavno ili nije u stanju ponoviti melodiju ritam vec dodaje neke svoje improvizacije..prvo pokazi da možes znas i razumijes odsvirano zadano , a onda ti na zadano improviziraj..
a to je druga dimenzija muzike..
Cigane su po meni jaci u zičanim instrumenitma nego u harmonici..i da su cigic dobri muzicari to je vise manje mit nego istina..
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Strofa

Post od Koca »

Ciganski drajf je opste prihvacen kao pratnja u zivoj svirci, pa Borko na primer mudro ubacuje odrdjene segmente takve pratnje uz cigansku improvizaciju ali ne preteruje nego se vraca originalnoj melodiji. To je po meni lepo dozirano do odredjene granice. :svirac:
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Strofa

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 03 Apr 2023, 08:40 Ciganski drajf je opste prihvacen kao pratnja u zivoj svirci, pa Borko na primer mudro ubacuje odrdjene segmente takve pratnje uz cigansku improvizaciju ali ne preteruje nego se vraca originalnoj melodiji. To je po meni lepo dozirano do odredjene granice. :svirac:
Da to je to..borko je savrsen..
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Strofa

Post od sampionce »

Е, сад ми је јаснији твој музички ”окус”! :lol:
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Strofa

Post od mali harmonikas »

Da Borko svakako broj 1..muzicki ukus?sumadija sevdah itd
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Strofa

Post od sampionce »

Претпостављам онда да ти није страно ни ваљање по поду, лепљење ночаница пљувачком (туђом, наравно!) на чело, као и друге пикантерије?
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Strofa

Post od mali harmonikas »

sampionce napisao: 03 Apr 2023, 16:26 Претпостављам онда да ти није страно ни ваљање по поду, лепљење ночаница пљувачком (туђом, наравно!) на чело, као и друге пикантерије?
nisam jos dosao do te faze ako se valjam po podu necu se moći ustati ..za sada lova samo u mijeh
Odgovori