Kako svirati improvizacije?

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
nemampojma
16 basova
16 basova
Postovi: 35
Pridružio se: 29 Sep 2012, 14:51

Re: Kako svirati improvizacije?

Post od nemampojma »

accordionist napisao:Sviranje improvizacije ti je zapravo komponovanje u realnom vremenu. Slazem se da je za to potrebna ideja, inspiracija i dobra tehnika da tu ideju pretocimo u ono sto smo zamislili. I to sto Ukika rece, to je kao ucenje jezika. A kad ucimo novi jezik, moramo i gramatiku da znamo, to jest teoriju. Sve to moze da se postigne slusanjem muzike dok ne udje u uvo i vezbanjem, ali ako uz to primenimo i teoriju bice nam jos lakse da dodjemo do toga i pre svega da znamo sta sviramo i zasto je to sto sviramo bas tako. Svaka melodija moze da se objasni muzickim pravilima. Ako se poznaju ta pravila improvizovanje je mnogo lakse. Stolecima se muzika usavrsavala koristeci ta pravila.

Melodija i improvizacija se baziraju na akordima i lestvicama. Lestvice se baziraju na matematickim principima i muzickim tradicijama. Muzicke tradicije se pak baziraju na ljudskim shvatanjima, istoriji, religiji...
Moras znati sledece stvari kako bi improvizovao na najbolji nacin:
Prvo moras znati lestvice i akorde u svakom tonalitetu.
Zatim moras znati sve obrtaje akorda i tehnike izgradnje melodije.
Moras vezbati tako mnogo da mozes svirati melodijsku liniju bez da razmisljas o skalama i pravilima
Moras nauciti da formulises, da zapocnes i zavrsis frazu iz svakog dela takta.
Vezbanje sluha!

Dakle, opet se vracamo na to da bez inspiracije i vezbanja nema nista, to je svakako najpotrebnije. Teorija nam samo pomaze da na sto laksi nacin i bez lutanja dodjemo do toga.
dobro si objasnio i zaboravio dodati za to ce ti trebati cijeli zivot da naucis :hmmm:
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako svirati improvizacije?

Post od accordionist »

Za improvizaciju velikog udela ima i talenat pored vezbanja. Ali sve sto sam prethodno napisao moze umnogome da olaksa postizanju cilja. To sto si reko da treba ceo zivot da bi se naucila improvizacija skroz si u pravu. Tako je za sve oblasti sviranja ne samo kod improvizacije: nikada ne mozes reci da si nesto naucio do kraja, uvek moze bolje, uvek imas sta novo da naucis, i tako citav zivot ucis, i sto vise ucis to vise vidis koliko zapravo ne znas :D
jel tako?
nemampojma
16 basova
16 basova
Postovi: 35
Pridružio se: 29 Sep 2012, 14:51

Re: Kako svirati improvizacije?

Post od nemampojma »

accordionist napisao:Za improvizaciju velikog udela ima i talenat pored vezbanja. Ali sve sto sam prethodno napisao moze umnogome da olaksa postizanju cilja. To sto si reko da treba ceo zivot da bi se naucila improvizacija skroz si u pravu. Tako je za sve oblasti sviranja ne samo kod improvizacije: nikada ne mozes reci da si nesto naucio do kraja, uvek moze bolje, uvek imas sta novo da naucis, i tako citav zivot ucis, i sto vise ucis to vise vidis koliko zapravo ne znas :D
jel tako?
Muzika je ko faks, pjesme su ispiti koji dugo treba da naucis, i kad mislis da si naucio, opet nije dovoljno dobro,uvijek nesto ne valja uvijek nesto fali,muzika se uci cijeli zivot.A sta se tice improvizacija ah o tome ni necu pisati a kamoli svirati,daleko sam jos od toga,za moj nivo sviranja najvec i najaca improvizacija je kad pogrijesim i pokusavam se vratit nazad u pjesmu.
zvoneto
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 23 Nov 2011, 13:01
Lokacija: Mostar

Re: Kako svirati improvizacije?

Post od zvoneto »

Upravo tako kolege, ja uporedo sviram gitaru i harmoniku, vidim koliki je tu problem, razlika je velika između školovanih harmonikaša i nas smrtnika ja više sviram intuicijom, na gitari mi improvizacija prilično ide nema problema, na harmonici već teže uvijek treba težiti boljem ali bez kompleksa biti svjestan svojih mogućnosti i uživati u onom što radiš.
nemampojma
16 basova
16 basova
Postovi: 35
Pridružio se: 29 Sep 2012, 14:51

Re: Kako svirati improvizacije?

Post od nemampojma »

zvoneto napisao:Upravo tako kolege, ja uporedo sviram gitaru i harmoniku, vidim koliki je tu problem, razlika je velika između školovanih harmonikaša i nas smrtnika ja više sviram intuicijom, na gitari mi improvizacija prilično ide nema problema, na harmonici već teže uvijek treba težiti boljem ali bez kompleksa biti svjestan svojih mogućnosti i uživati u onom što radiš.
to je vec velika stvar svirati inuticijom ja se to ne usudim
Casper_8
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 08 Mar 2012, 22:46

Re: Kako svirati improvizacije?

Post od Casper_8 »

Evo od mene jedna video lekcija na ovu temu. Treba da znaš samo šta je dur, mol i da imaš malo bržu desnu ruku :) Nadam se da će pomoći bar nekome.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=53dR9EWIsmw[/youtube]
Odgovori