Transposovanje

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
Nekotamo
16 basova
16 basova
Postovi: 18
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Transposovanje

Post od Nekotamo »

Evo jedne zanimljive tabele iz knjige Sintisajzeri ;)

Transposovanje (lat. "transponere" - prenositi) u muzici znaci da se jedna kompozicija prebaci iz jednog tonaliteta u drugi.

To cemo najjednostavnije postici koristeci tabelu za transposovanje. Recimo da zelimo da jednu kompoziciju odsviramo u C a ona je pisana u Es. Prvo treba utvrditi u kom je tonalitetu komad koji transposujemo. To utvrdjujemo na osnovu predznaka koji se nalazi na pocetku linijskog sistema. Na levoj ivici tabele za transposovanje cemo potraziti odredjene predznake. U nasem slucaju je to cetvrti red. Sada treba pronaci vodoravni red tonaliteta u koji zelimo da transposujemo. U nasem primeru je to prvi red. Uzmimo prvi akord iz neke kompozicije. U ovom slucaju bi to bio akord Es. Potrazicemo akordski simbol Es u redu u cijem se tonalitetu ova pesma nalazi. U nasem slucaju to je cetvrti red, prvi stubac. Sada podjemo uspravnim stupcem sve do reda u kome se nalazi trazeni akord. U nasem primeru C dur. Akordski simbol koji se tamo nalazi upisemo u kompoziciju umesto originalnog akordskog simbola. U nasem primeru umesto Es ubacujemo C. Na isti nacin zamenimo i sve ostale oznake. U nasem slucaju umesto Es sviramo C.

Cesto se desava da smo prisiljeni da transposujemo neku pesmu navise ili nanize jer je za pevanje ili previse niska ili previse visoka.


Slika
marko12
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Transpo

Post od marko12 »

Prvi put vidim i oduševljen sam međutim kako koristiti tablicu ako je pjesma u MOLU !?. Dobro bi bilo da se za ove napola učene kao što sam ja, tablica još sa nekoliko primjera opiše.
Hvala za sebe i druge
Odgovori