Kako da znam koji bas treba da sviram

O tehnici sviranja.
Dalapa Dugmetara
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 31 Jan 2012, 14:51

Kako da znam koji bas treba da sviram

Post od Dalapa Dugmetara »

Pozdrav svima... ovde sam novi.
Voleo bih kad bi mi neko objasnio kako da sviram basove u tonalitetu sa desnom rukom=kako da znam koji bas odgovara onome sto sviram desnom rukom?
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Kako da znam koji bas treba da sviram

Post od Webmaestro »

Pozdrav. Kao prvo, treba da znas kako se zove svaka dirka/dugme na desnoj strani harmonike, kao i nazive basova. Za odredjivanje tonaliteta treba da znas i lestvice. Kad sviras neku melodiju vidis koliko tu imas povisilica/snizilica i na osnovu toga odredis koja je lestvica u pitanju. E sad, kad znas koja je lestvica, onda treba da znas i koji su glavni stupnjevi u toj lestvici, basovi obicno idu po tim stupnjevima (to je vec harmonizacija).
Ovo je samo grubo objasnjenje koje ce da ti da smernice odakle da pocnes i sta treba da znas. O svemu tome je vec pisano na ovom forumu, samo treba da prelistas forum i pronadjes, a tu je i Literatura.
Ako ipak negde zagusti, pitaj slobodno ;)
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Kako da znam koji bas treba da sviram

Post od Tomina »

za početak, ako znaš ljestvice, evo ti jedan savjet:

Uvijek sviraš basove koji se nalaze na 1., 4., 5. stupnju ljestvice. Kako?

Recimo G dur, sviraš G, C, D.

Ako imaš C dur, sviraš, C, F, G.

Ako imaš D dur, sviraš D, G, A.

I sa ta tri basa možeš bilo koju pjesmu odsvirati - naravno, nije to sve, ima tu još basova koji se koriste, razno razni prijelazi, pa onda završetci u molovima ( C dur=A mol, D dur= H mol, G dur= E mol) itd itd...

ako sam gdje pogriješio neka me netko ispravi jer pišem nabrzaka sa posla :ijuju: :svirac:
Dalapa Dugmetara
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 31 Jan 2012, 14:51

Re: Kako da znam koji bas treba da sviram

Post od Dalapa Dugmetara »

Veliko vam hvala sto ste izdvojili dragoceno vreme odgovorivsi na moje pitanje!
Vezbam harmoniku vec 8 godina, i sa desnom stranom se vesto snalazim, dok je leva strana ucena mehanicki(profesor mi raspise basove i ja ih navezbam) ne znajuci kako ih sviram.
Znam sve tonove, skale, sekste, ... ali kako da znam u kom sam tonalitetu=odakle sviram pesmu, kolo... odakle da sviram prelaz sa kola na kolo..
Za basove sam nesto ukacio, ali sta su povisilice/snizilice. Skinuo sam svu literaturu sa vaseg sajta- trenutno vezbam Krnjevcevu knjigu- da li ove knjige mogu da doprinesu da ovo mi bude jasno?
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Kako da znam koji bas treba da sviram

Post od Tomina »

8 godina? Pa ok, ali ti bi za te godine trebao svirati harmoniku ko lud, znati napamet u pol noči gdje je koja dirka itd.

Gle, uzmi knjige, bilo koju za harmoniku, naučiš dobro ljestvice, ali ne napamet nego kako se tvore! Imaš valjda 12 dur ljestvica, da ne bi učio svaku napamet koja je crna dirka, naučiš tvorbu dura i kad ti netko kaže Es dur, kroz 1 sek nađeš Es dur. Bar tako ja radim, s tim da ti kroz vrijeme sve uđe u glavu, pa onda već napamet znaš koji je koji dur ;)

Imaš ovaj savjet koji sam ti ja dao za basove, s tim ne možeš promjeniti jedinio ako nije molska pjesma.

Ja sam tu glavnu teoriju shvatio, sad vježbam brzinu i točnost u tercama, no polako i vježbam dur/mol, sekte itd itd. A sviram samo 14 mjeseci.Samouk.
Dalapa Dugmetara
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 31 Jan 2012, 14:51

Re: Kako da znam koji bas treba da sviram

Post od Dalapa Dugmetara »

Znam ja gde je koja dirka, ali kako da znam odakle sviram i kako da zakljucim koji bas treba da sviram? kako da znam koja je skala u pitanju kad skinem neku pesmu itd....
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Kako da znam koji bas treba da sviram

Post od Tomina »

Dalapa Dugmetara napisao:Znam ja gde je koja dirka, ali kako da znam odakle sviram i kako da zakljucim koji bas treba da sviram? kako da znam koja je skala u pitanju kad skinem neku pesmu itd....
pa za basove sam ti napisao gore način na koji skužiš koji sviraš, naravno ako znaš u kojem je tonalitetu pjesma.

A kako prepoznati tonalitet pjesme? eeee to je ono što se uči godinama, ja sam tu tek na početku.

Najbolje bi bilo kad bi samo čuo pjesmu na radiju i prepoznao određeni ton, pa znaš odmah na čemu je. Inače ja to radim sa bas stranom na harmonici, jer sa akordima na desnoj nisam jak, pa onda kad krene pjesma već sam naučio osjetiti da li je normalni dur, ili neki cis, gis itd :roll:
I onda zapikneš na brzinu po basovina na harmonici, i kad shvatiš koja tri basa se najviše sviraju, uvijek onaj u sredini određuje tolalitet.

E sad, ak je mol onda si ga hebo, hehe ;)

Ovo je samo početnički primjer kako ja to napravim, iako nekad jednostavno nemogu skinuti pjesmu, recimo ako pleše po par dura onda katastrofa.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Kako da znam koji bas treba da sviram

Post od Tomina »

Evo baš malo gledam teorijski neke stvari, pa imam pitanjce...

Ovo sam u biti jučer navečer tek skroz otkrio na bas strani.

Uzmimo redom basove u c dur ljestvici

F C G D A E H

I sad odredimo brojevima basove u istoj po dubini, od najdubljega do najvišega.

F C G D A E H
2 6 3 7 4 1 5

I uzmimo sada dva tonaliteta za pjesmu, recimo C dur (basovi F, C, G) i G dur (basovi C, G, D).

I sad meni netko kaže, sviraj basove po sluhu, pa dobro kako da ih odsviram po sluhu kad se uvijek moram napinjati i dubokoumno razmišljati koji je sad bas višiji koji nižiji? Kad bi umjesto istih basova morao svirati akorde na sluh, pa to mi je lakše jer na sluh ja uvijek čujem kad treba nižiji bas, kad višiji itd, ali kako to naučiti lako na harmonici?

Ja sviram basove uvijek dobro, ali često znam pogriješiti u pjesmama koje ne sviram često, recimo treba na g dur bas otiči, ja odsviram f dur, no odmah se vrati na pravi put.

U biti basove nabadam po toj šemi 1,4,5 bas, to je točno, ali ne mogu taj sluh nikako registrirati.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Kako da znam koji bas treba da sviram

Post od Webmaestro »

Pa zato se kaze "na sluh". :D Nemas note i nemas vremena da trazis koji je bas u pitanju a moras u delicu sekunde da procenis koji sledeci bas ide. A to se stice vremenom i sve to postane rutina, samo treba da skidas sto vise pesama, kola i svacega :jdishddf: A u medjuvremenu mozes da napravis i neke vezbice koje ce ti pomoci da ubrzas taj proces sticanja rutine. Uzmi pa sviraj desnom rukom akorde Cdur - Gdur - Cdur - Fdur i tako u krug do iznemoglosti, dok levom hvatas odgovarajuce basove. Budi uporan sa ovom dosadnom vezbicom a uzmi i neke druge akorde i druge harmonske tokove ;)
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Kako da znam koji bas treba da sviram

Post od Tomina »

:(

ah šta ću, vježbati i vježbati...Nekako mi sve to na akordima lakše, jer jednostavno "osjetiš" da dolazi nižiji bas i odsviraš ga, dok ovak na harmonici uvijek moraš to napraviti u trenutku sekunde, pa nekad pogriješim, al kad gledam samo jednu stepen pogriješim i odmah se vratim.

Teško je to, a netko kaže da je lako svirati harmoniku.

Baš i gledam na you tubeu kako ljudi deru klavijature, pa jebote 80% videa svira na belim tipkama, a pjesma g mol ili neki fis dur. Samo transpose opiči.
Odgovori