Kako da znam koji bas treba da sviram

O tehnici sviranja.
Dalapa Dugmetara
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 31 Jan 2012, 14:51

Re: Kako da znam koji bas treba da sviram

Post od Dalapa Dugmetara »

Nasao sam mnogo dobrih stvari u vezi basova na forumu... ali kada bi Webmaestro konkretno objasnio kako da odma odredim koji bas treba da sviram kad skinem neku pesmu i da vidim odakle je sviram, i sta ako u jednoj pesmi ima vise skala, da sve to objasni? Bio bi vecno zahvalan kada bi mi to objasnio...
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Kako da znam koji bas treba da sviram

Post od Webmaestro »

Ako ne znas kako idu skale, onda jedino sto ti preostaje je da upotrebis SLUH. Ili probas neke kombinacije basova dok ne pronadjes pravu. Ima dosta kolega koji sviraju dobro a kad ga pitas "koji bas si sad tu odsvirao?" on nema pojma, ali zna da taj bas tu lepo lezi :D Ne znam sta da ti kazem, ako hoces da znas sta sviras onda treba da znas lestvice (ima ih u gotovo svakoj knjizi za ucenje harmonike). Onda ces lako prepoznati i situacije kada se u jednoj pesmi pomesaju dve skale. Medjutim, uvek ti preostaje i ova druga mogucnost: SLUH, al to vec moras sam ;)
Dalapa Dugmetara
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 31 Jan 2012, 14:51

Re: Kako da znam koji bas treba da sviram

Post od Dalapa Dugmetara »

Ali sta da radim kad znam skale?! Kako da odredim tonalitet i basove?!
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Kako da znam koji bas treba da sviram

Post od Webmaestro »

Vidis ima li povisilica / snizilica u melodiji bez trilera i koliko, pa tako odredis kroz koju lestvicu je melodija. Ako ima dva povisena tona (Cis i Fis) to smanjuje mogucnost na samo dve opcije: Ddur i Hmol. Glavni akordi u Dduru su: Ddur, Gdur, Adur (ili A7). Za pocetak, sa ovim glavnim akordima mozes da odpratis skoro svaku pesmu koja je u Ddur-u. Na basovima je lako: Ddur u sredini, ispod njega Gdur a iznad Adur. I tako za bilo koju intonaciju. Recimo pesmu iz F dura (ukoliko se ne preplice jos neka skala) mozes da odsviras sa basovima koji su odmah tu u blizini: F, ispod njega B a iznad C.

EDIT: Sad tek vidim da je Tomina vec objasnjavao ovo na pocetku teme. Pa to je to :D
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Kako da znam koji bas treba da sviram

Post od Tomina »

Da, to je valjda najjednostavnije objašnjenje za početnike za basove.

Šablon je isti za sve durove:)

Ja najviše skidam pjesmu preko bas strane, pjesma krene, uvijek krenem od D ili G dura, pošto su najzastupljeniji u narodnoj muzici, i veoma brzo kroz par taktova vidiš koji bas ide, odrediš koji je, i eto ti odmah i ljestvica. Ako ti svira A,E i H bas, uvijek je onaj u sredini - E dur ljestvica.

E sad, ima tu dosta zahebancije kod molova, najgorje mi je kad uleti neka paralelna mol ljestvica, mislim, nije toliko problem na desnoj ruci, nego na ljevo onda sviraš duplo više basova.

Primjer, U meni jesen je od Bešlića, sviram u A mol ljestvici. Ako poznaješ ljestvice i građenje ljestvica, shvatiš da je prirodna Amol isti ko i C dur ljestvica, nema povisilica ni snizilica. Ok, desna ruka nije problem, brzo naučiš melodiju jer je jednostavna.

No onda dolaze basovi. E tu se sad koriste A mol basovi (dakle opet ima basove D,A,E), ali ovaj put koristiš molsku pratnju, normalno jer je mol u pitanju.
Ali se i koriste C dur basovi, F, C, G jer jednostavno melodija to zahtjeva da bude kompletna. I onda na kraju imaš za svirati basove F dur, C dur, G dur, D mol, A mol i E mol. Pa se tu jave problem, jer takve skokove treba vježbati,ali treba znati i nešto teorije. Dobro, ima tu i sedmica, ali to dođe vremenom.
Ja ne znam puno, ali ovo sam dosta sam shvatio i naučio.

Postoje ljudi koji samo sviraju prva tri reda na bas strani, terc, osnovni i dur, i tu ti onda melodija ne može biti potpuna.

Webmaestro, mene samo nešto zanima, ako je C dur i A mol paralelne ljestvice (A mol je dve tipke niži nego C dur na klavijaturi), nije mi jasno kako se to teorijski gleda, pošto A na klavijaturi nije nižiji za dva PUNA stupnja od C, jer ide C-H je polustupanj, i onda H-A je cijeli stupanj.
Ispada da je je A nižiji za stepen i pol od C, i zato je mol.

Da li je onda ovako:

D dur = H mol
E dur = Cis mol
F dur = D mol
G dur = E mol
itd itd.
B dur = G mol
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Kako da znam koji bas treba da sviram

Post od Webmaestro »

Paralelna molska lestvica krece od sestog stupnja njenog durskog rodjaka. Sesti stupanj u C duru je A pa je zato Amol paralelan sa Cdurom. Racunas navise od tona C, a ne nanize ;)
I pomesao si stepen i stupanj. Mozda je lapsuz :) To su dve razlicite stvari. Stepen je razmak izmedju dva tona a stupanj je mesto gde se ton nalazi u lestvici ;)
Dalapa Dugmetara
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 31 Jan 2012, 14:51

Re: Kako da znam koji bas treba da sviram

Post od Dalapa Dugmetara »

Hvala!!!!!!!!!!!!!! :depkvk: - to je to sad samo vezba i ostalo ce vremenom doci!
A odakle ti sve ovo znas? :shock:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Kako da znam koji bas treba da sviram

Post od Tomina »

Webmaestro napisao:Paralelna molska lestvica krece od sestog stupnja njenog durskog rodjaka. Sesti stupanj u C duru je A pa je zato Amol paralelan sa Cdurom. Racunas navise od tona C, a ne nanize ;)
I pomesao si stepen i stupanj. Mozda je lapsuz :) To su dve razlicite stvari. Stepen je razmak izmedju dva tona a stupanj je mesto gde se ton nalazi u lestvici ;)
:oops: Baš sam maloprije iz lakijeve škole ovo pročitao da se gradi na šestom stupnju, tako da mi sve jasno.

Mislio sam na stepen, tj na razmak između dva tona.

Ali gle, pa ima i ono što sam ja pričao smisla, sve se podudara, uzmeš neki ton, recimo A dur, prvo odeš za jedan poluton nižije, a to je na Gis, i onda odeš za jedan cijeli ton nižije, a to je Fis, i dobiješ da je A dur paralelan sa Fis mol ljestvicom.

Opet primjer, uzmeš B, prvo za jedan poluton, to je A, pa za jedan cijeli ton, to je G, i dobiješ B dur = G mol ljestvica. Jel sam u pravu?

Kužiš, ako je ovako, onda recimo netko ti kaže Cis mol, e sad ti znaj odmah u kojoj je dur ljestvici on 6 stupanj. Meni barem teško, jedino dok napamet naučim.
Ali onda moj trik,ali obrnuto, odem jedan cijeli gore, to je Dis, i onda još jedan polustepen, to je E. I odmah dobijem da je Cis mol = E dur.

Drugi primjeri, kaže baja evo ti Gis mol, ja odmah jedan puni gore, to je B, pa jedan polustepen gore, to je H, i odmah znam da je Gis mol = H dur.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Kako da znam koji bas treba da sviram

Post od Webmaestro »

Moze i tako Tomina, opet dodjes do sestog stupnja samo drugim putem :D
Dalapa Dugmetara napisao:Hvala!!!!!!!!!!!!!! :depkvk: - to je to sad samo vezba i ostalo ce vremenom doci!
A odakle ti sve ovo znas? :shock:
Ima to u muzickoj skoli :D
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Kako da znam koji bas treba da sviram

Post od Ukika »

hahahah :D mada s obzirom na to da se seksta i terca obrcu može i tako, ali sigurnije ti je da tražiš sesti stupanj ;) mi baš sad ovo gulimo u muzičkoj na solfeđu
Odgovori