Srpski stil sviranja

O tehnici sviranja.
Odgovori
petar4e
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 16 Maj 2012, 01:36

Srpski stil sviranja

Post od petar4e »

Zdravo svima..ja sam ovde novi na forum i drago mi je sto postoji jer stvarno je od pomoci svih ljubitelji harmonike...Ja sam iz makedonije...imam 19 godina i sviram vec 15 godina.. iz moje 4te. Ja sam samouk i stvarno bi bio zahvalan ako neko bi hteo da mi pomogne. Sviram makedonski stil, neke bugarske trilere, ali oni koji su mi omiljeni ne mogu ih da sviram :\....to su srpske trilere. Pa zato bi bio vrlo zahvalon ukoliko mi objasnite kako se sviraju, neke konkretne primere, sta se treba vjezbati, mozda notni zapis kako da sviram trilere... P.S. notne zapise su mi problem :D ...znam samo jednostavno procitati jednu po jednu... Hvala unapred :)
Casper_8
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 08 Mar 2012, 22:46

Re: Srpski stil sviranja

Post od Casper_8 »

imaš dosta tema na forumu o trilerima i tehnikama sviranja. Pretraži malo :) pozdrav,sve najbolje
The Accordeon Player
120 basova
120 basova
Postovi: 200
Pridružio se: 05 Jun 2012, 18:00
Lokacija: Крушевац

Re: Srpski stil sviranja

Post od The Accordeon Player »

ja ću ti to ovde objasniti na moj način:
Sviranje trilera
Osnovni to jest početnički je na primer, kada sviraš ton c onda možeš svirati triler na sve tonove polustepen ili ceo stepen iznad ili ispod njega, ato se izvodi ovako:pretisnemo oba tona , a ostane nam glavni ton.
Postoji još profesionalni, kako ga ja zove, koga koriste profesionalci : na primer glavni ton je g, a triler je gis, to se izvodi ovako: pretisnemo oba tona, pa na njima vrlo brzo odsviramo triolu koja mora da se pretvori u triler.
Tako barem ja sve sviram.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Srpski stil sviranja

Post od Webmaestro »

The Accordeon Player napisao:ja ću ti to ovde objasniti na moj način:
ato se izvodi ovako:pretisnemo oba tona , a ostane nam glavni ton.
Nikako dva tona istovremeno. Ako se triler sastoji od tonova C-D-C onda se tim redosledom i sviraju tonovi, a ne C-D zajedno pa C... ili kako već.
zvoneto
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 23 Nov 2011, 13:01
Lokacija: Mostar

Re: Srpski stil sviranja

Post od zvoneto »

Ovo o stiskanju oba tona čini mi se da je bilo negdje u R.Blagojević knjizi to je ili pogrešno napisano ili pogrešno shvaćeno nema ništa od toga. Svi tonovi u trileru moraju biti čisto razdvojeni bar tako dok se vježba znači čisto da se čuje svaki ton i da bude u ritmu. teško je ovako objasniti ali bit je vježbati to sporo i temeljito. Ima dosta toga objašnjeno po forumima ali mora ti neko to pojasniti "uživo"..
Odgovori