Pratnja ljeve ruka na klavijaturi

O tehnici sviranja.
Odgovori
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Pratnja ljeve ruka na klavijaturi

Post od Tomina »

Evo zanima me koji način obrtaja koristite na klavijaturi u ljevoj ruci kad držite ritam i basove?

Malo se učim, pa eto krenuo sam u C duru sa C+E+G (c dur), C+F+A (f dur), D+G+H (g dur) jer mi je tako bilo najlakše, najmanje mi prsti skaču.

No recimo opet mi taj način nekako ne odgovara recimo u A duru, jer je dosta prstima teško uhvatiti taj pomak prema E dur akordu.

Pa onda koristim tu jedan drugi, isto za c dur vrijedi C+E+G (c dur), C+F+A (f dur), i H+D+G (g dur).
Tu mi je taj G dur ili u slučaju A dur ljestvicu - E dur akord lakše uhvatiti jer pravilnije prsti leže.

Zanima me koji vi način koristite, jel učite više tih obrtaja ili?

Transpose ne dolazi u obzir :lol:
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Pratnja ljeve ruka na klavijaturi

Post od Ukika »

kod mene transpose nema xD

sviram kako mi je lakse illi kako bolje zvuci, desava se da negde neki obt ne lezi.. uglavnom ako pise izricito onda onako kako je napisano a ako ne kako mi je lakse... u glavnom c dur kvintakord f, g sekstakord kao sti i ti radis..
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Pratnja ljeve ruka na klavijaturi

Post od Tomina »

Ukika napisao:kod mene transpose nema xD

sviram kako mi je lakse illi kako bolje zvuci, desava se da negde neki obt ne lezi.. uglavnom ako pise izricito onda onako kako je napisano a ako ne kako mi je lakse... u glavnom c dur kvintakord f, g sekstakord kao sti i ti radis..
ok, a šta ti je ovo kvintakord i sekstakord?? :hmmm: :ijuju:

Pa recimo u A duru mi nikak ne leže obrtaju prema "gore, tj leži mi A dur akord, pa gore D dur akord u obrtaju, no E dur akord moram odsvirati u obrtaju nižije nego A dur.

U biti, treba sve te obrtaje učiti, kad naučim sve moguće, onda je uvijek lakše odsvirati iz bilo koje pozicije kad te napadne :svirac:
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Pratnja ljeve ruka na klavijaturi

Post od robe85 »

Evo malo da pomognem ako ikako mogu sviram klavijature i harmoniku pa što se tiče teorije kvintakord znači trozvuk
ovdje sam naveo C dur kao primjer ( prvi je normlan kvintakord dok su druga dva obrtaji )

AKORDI TROZVUCI
C dur - C ( prvi ) E ( treći ) G ( peti )
C dur sekstakord - E ( prvi ) G ( drugi ) C ( peti )
C dur kvartsekstakord - G ( prvi ) C ( treći ) E ( peti )

ovo u zagradama je koji prst triba stisnit uz koji ton prije zagrade
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Pratnja ljeve ruka na klavijaturi

Post od robe85 »

Ispričavam ovo je položaj prstiju za desnu ruku kad se svira većinom na harmonici dok je za lijevu ruku iduće redoslijed

C dur - C ( prvi ) E ( treći ) G ( peti )
C dur sekstakord - E ( prvi ) G ( treći ) C ( peti )
C dur kvartsekstakord - G ( prvi ) C ( četvrti ) E ( peti )
Odgovori