Ispravno ili ne?

O tehnici sviranja.
pickedbass
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 01 Apr 2013, 14:00

Re: Ispravno ili ne?

Post od pickedbass »

Tačno, kao i na primer kada svirate forspil na klavirnoj "nema ništa majko od tvoga veselja" iz Fis mola. Prvi ton je dirka fis i samo moze palac tu da se stavi. Evi isprobajte pa ako ima neko bolje rešenje neka se javi. Pozdrav
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Ispravno ili ne?

Post od dugmetarac78 »

Nije stvar u tome da se crna dirka nesvira palcem, to je netačno,nego u vežbanju, tj. sviranju skala se crna tipka po školski nesvira palcem, bez obzira na tonalitet. Tako je barem po Fakinu.
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Ispravno ili ne?

Post od alibaba40 »

Ovako prijatelji sto se tice dugmetare svaki samoucki prstored je pogresan: ALI isto tako kako ko se navikne najteze je onima koji sa klavirne predju na dugmetaru kao kod mene pa sam morao stvoriti neki svoj prstored a da ne gubim na kvaliteti svirke.
Pogledajte prstored jednog izuzetnog harmonikasa Pavketa kao da je sakat ali mu nema premca svira ko da se rodio sa harmonikom.Pa su mi govorili da je palac pogresan na dugmetari pa ovo pa ono itd ali ja ne znam drugcije vec sam u godinama i dugo vec sviram kako sam naucio i tesko bi mi bilo sta tu promijeniti.Hocu reci savjet mladjim sviracima da ipak nauce pravilno jer manje vremena treba za vjezbanje dok meni recimo treba duplo vrijeme dok savladam neko malo komplikovanije kolce. Vjerujte ovo vam govorim iz licnog iskustva.Pozdrav svima. :svirac:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Ispravno ili ne?

Post od dugmetarac78 »

To je 100% tačno da treba pravilno dase nauči, al da se palac ne koristi na dugmetari to je skroz pogrešno. Kao što reče čika Miodrag Bajić: Pravom muzičaru nebi bilo dosta ni 10 prstiju da ima, a ne još da izbacuje jedan od svega 5.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Ispravno ili ne?

Post od Tomina »

kada sam počeo svirati dugmetaru, još tamo prošle godine u 10. mjesecu, svirao sam po skali od Krnjevca, ali sa puno palca i čudnih položaja prstiju. :D

Sada sam počeo to ispravljati prije 1,5 mjeseca, znači palac što manje (ali jednoglasno), što više sa osnovna tri prsta i malim i palcem kao pomočnima.

Također znam skalu svirati na način da recimo u C duru ton H (sedmi ton), ne odsviram u prvom redu, nego u pomočnom - ali tako znam i dosta pjesama odsvirati. Nekad mi je tako lakše radi trilera ili ako treba se vračati u gornju skalu, a nekad mi je lakše da sa malim prstom udarim H u prvom redu.

Naravno, u tercama sviram sve u kombinaciji sa palcem, znači osnova je 1. (palac) + 4. prst, i 2.+ 3. prst - i sve ostale kombinacije, ovisi po potrebi.

Moj mišljenje je da je dugmetara jedan jako komplicirani instrument jer jednu stvar možeš odsvirati na nekoliko načina - i baš zato bi trebalo poznavati što više načina i svirati sa svim prstima skoro podjednako - jer nema logike da se ko pijan plota držimo samo određenih prstometa.
Postoji hrpetina harmonikaša koji opako sviraju, a svi imaju neke svoje dodatne načine sviranja...
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Ispravno ili ne?

Post od alibaba40 »

Upravo tako stvoris sebi prstored kako tebo odgovara i kako je najlakse odsvirati pjesmu Kolo nije bitno.A terca bez palca po meni je nemoguca misija. :pudc8:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Ispravno ili ne?

Post od dugmetarac78 »

Tomina kako ide onaj prstored? jel ga koristiš, dali ti leži? Što se tiče sviranja terci, nije da ti nisam hteo odgovoriti, nego i ja kombinujem "kako me kad koji prst zapadne" na kojoj dirci. :depkvk:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Ispravno ili ne?

Post od Tomina »

Prstored dosta posluži, pogotovo za odsvirati skalu nabrzinu ili neki brzi prelaz...

Nekad sviram na taj način ton H u 3. pomočnom, nekad u 1. osnovnom...ovisi što se svira i kako treba prste posložiti za dalje....

Glupo mi je nešto namjerno učiti odsvirati na neki "učiteljski" način, ako i na svoj to odsviram bez greške i istom kvalitetom.

Što više kombinacija prstiju znaš, to je bolje.

A za tercu isto svašta kombiniram, tu je palac naravno glavi, ali znam odsvirati i tercu sa 4. i 5. prstom, i 3. i 4. prstom, baš ovisi o tome što se traži.
Odgovori