Peti prst

O tehnici sviranja.
pickedbass
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 01 Apr 2013, 14:00

Peti prst

Post od pickedbass »

Pokusavao sam da koristim peti prst ali nikako nisam uspeo da nesto cisto osviram. Sad vidim da bi mi u nekim sekcijama taj peti dobro dosao. Dali i vama smeta taj peti ili ga vecina ovde koristi?

Hvala i pozdrav!
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Peti prst

Post od robe85 »

što više prstiju koristiš u sviranju bolje za tebe, izuzetak je amza tairov koji svira s tri prsta kao još neki harmonikaši koje znam ali meni je nezamislivo ne koristit peti prst koji se uvježba s vremenom bez problema, svakako je bolje znati sa svim prstima :)
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Peti prst

Post od Bata Kanda 73 »

Druze ukoliko sa pravilno uci i vezba nemoze da prsti smetaju nego samo da koriste.Da je tako trebala bi nam satara pa na...panj :) . Nema viska prstiju,samo manjak pravilnog vezbanja.Pozdrav!
chemist
120 basova
120 basova
Postovi: 170
Pridružio se: 03 Apr 2012, 16:36

Re: Peti prst

Post od chemist »

Po skolskom sviranju svih 5 prstiju se ravnomerno koriste (kod klavirne harmonike), a to se postize samo vezbom....mada ima i onih koji prilicno uspesno sviraju i bez tog petog prsta, cak i cetvrti zapostavljaju....najbolji primer za to je Adi, ima ga na youtube....svira sve (melem kolo, medeno kolo....) i to prilicno virtuozno...Ja sam ipak za skolski nacin :jdishddf:
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Peti prst

Post od Webmaestro »

Još bolji primer za to je Zoran Paunović. Ima i njega na YouTube i još svuda ponegde :D
Ali da se ja pitam - ipak treba iskoristiti i taj peti prst kad je već tu :D
chemist
120 basova
120 basova
Postovi: 170
Pridružio se: 03 Apr 2012, 16:36

Re: Peti prst

Post od chemist »

Zoran Paunovic ima posebnu tehniku sviranja, potpuno drugaciji stil od skolskog, ali mocno zvuci, a najbolji primer kako treba koristiti 5 prst, i to svirati ukrase cetvrtim i petim je, a ko bi drugi nego Pavke...na njegovom plejbek snimku melem kola, ako se pazljivije pogleda, vidi se kako to radi majstor :svirac:
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: Peti prst

Post od cupavac »

Pitanje za iskusnije kolege: Kako bi odsvirali (kojim prstometom) e-mol skalu unatrag od e3 do e1 ? Kad to želim brzo odsvirati, često pogriješim ton, a odsviram ovako:
54321 321 4321 321. Da li je taj prstomet pogrešan,
ili ja ne vježbam dovoljno? Pogotovo sam primjetio da mi
se događa greška prilikom prebacivanja četvrtog prsta preko prvog. Inače, koliko mogu primjetiti, puno virtuoza prilikom "šaranja" po klavijaturi ne koristi peti prst. :pudc8:
Hvala i svako dobro.8
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Peti prst

Post od dugmetarac78 »

Nekažem da sam iskusniji, ali tako kako si napisao jeste ispravno, e to što kažeš da mnogi prilikom "šaranja"po klavijaturi ne koriste 5-ti prst je takođe tačno, jer treba jaaako puno vežbe da bi se svi prsti ravnomerno koristili, pa zato se i rade vežbe skala i razlaganja, da se to postigne, mada smatram da ako nešto nemožemo odsvirati dovoljno brzo,al da bude i po pravilnom prstometu, ja sam svakako za opciju da se odsvira pravilno po prstometu koji ćemo prilagoditi sebi i svojim tehničkim mogućnostima. (ovo ne važi za mlde kolege početnike, jer oni treba tek da izgrade tehiku) Jer i veliki majstori harmonike nemaju isti prstomet zasigurno, nego na osnovni-školski dodaju korekcije kako njima odgovara.
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: Peti prst

Post od cupavac »

Hvala kolega. :depkvk:
Ćema
Nema harmoniku
Postovi: 3
Pridružio se: 23 Nov 2013, 20:34

Re: Peti prst

Post od Ćema »

Dobro vece momci.

Mozda nije tu gde trebam da pitam ovo ali ne znam gde jos...

Ja sam spanac I jako volim Srbija I vasu muziku, zena mi je srpkinja I sad sam kupio harmoniku na dugmetara. Problem je sto zivimo u Dubaiu I tesko mi je da nadjem profesor za sviranje.

Da li neko zna koje knjige trebam da kupim I gde za pocetnik da malo vezbam teorijske I prakticne?

Hvala puno unapred
Odgovori