Pitanje oko dubine tipke

O tehnici sviranja.
Odgovori
mile_0501
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 04 Nov 2012, 22:00

Pitanje oko dubine tipke

Post od mile_0501 »

Jedno pitanje za sve koji imaju harmoniku s dubokom tipkom...Da li imate problema pri izvođenju zahtjevnijih kola ili pjesama.
Posjedujem harmoniku Royal standard meteor 120 basova i dosta me koči što se tiče sviranja...i ako znate moze li se to ikako rješiti da bude plića i brža..
Pozdrav svima :svirac:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Pitanje oko dubine tipke

Post od dugmetarac78 »

U principu niko nevoli tvrdu, i još pri tom duboku tipku, i naravno da ti to dodatno otežava stvar pr izvođenju neke zahtevnije deonice, a i uopšte same svirke i smanjuje uživanje u svirci. A royalstandard inače ima loše odrađenu tipku. Naravno to se može korigovati, al zavisi od modela do modela koliko se može "izvući" iz harmonike. :depkvk:
mile_0501
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 04 Nov 2012, 22:00

Re: Pitanje oko dubine tipke

Post od mile_0501 »

Mislim da mi se ne bi isplatilo ulagat u harmoniku jer je to sigurno zahtjevan potez koji me može koštati...Al problem je što sam već "prerastao" harmoniku takve klase...Uz to sve harmonika i nema dušu,sve mi se više čini da je namjenjena za polke.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Pitanje oko dubine tipke

Post od dugmetarac78 »

Pa onda neznam šta bih ti rekao, pitao si dali se to može korigovati, al naravno da ti to niko neće raditi džabe, a ako si prerastao tu harmoniku, onda bolje da je prodaš i kupiš nešto bolje ako se time misliš ozbiljnije baviti, jer znaš kako se kaže - Bez alata, nema ni zanata. Ako sviraš narodnjak, onda ti je Rojal standard i narodnjak = Krava i balet :svirac:
mile_0501
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 04 Nov 2012, 22:00

Re: Pitanje oko dubine tipke

Post od mile_0501 »

Već se 3 godine bavim profesionalno (svadbe,gaže) imao sam prije ove neku stariju dallapicu ali je ona dotrajal te sam je zamjenio sa ovom...Poslužila jest,ali mislim da je ipak krajnje vrijeme za novi bolid :)
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Re: Pitanje oko dubine tipke

Post od darkec551 »

dugmetarac78 napisao:Ako sviraš narodnjak, onda ti je Rojal standard i narodnjak = Krava i balet :svirac:

Kad si već spomenuo, koje su harmonike najbolje za sviranje narodnjaka?
mile_0501
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 04 Nov 2012, 22:00

Re: Pitanje oko dubine tipke

Post od mile_0501 »

Na svakoj harmonici se mogu svirat narodnjaci,al pitanje je kako će to sve na kraju zvučat :ijuju:
To je sve stvar osobna ukusa.Dallape guerrini su kvalitete ali i skupe harmonike,ali za njih trebaš imati dubooooook džep :)
Od harmonika sam probao sve (dallape,guerrini,royal standard,weltmeister,delicia,melodiju,paolo soprani,hohner) ,i najvažnje mi je bila tipka i da harmonika fino dihtuje :) Za neki cjenovni rang do 1000 € bih ti preporucio weltmeister supita..odličnaaaa harmonika...Ako mislis više uložit (u ovom slučaju košto ja sad ) preporučio bih ti dallape .S tim sigurno nećeš falit jer harmonika vrijedii para...
Pozdrav i samo :svirac:
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Re: Pitanje oko dubine tipke

Post od darkec551 »

mile_0501 napisao:Na svakoj harmonici se mogu svirat narodnjaci,al pitanje je kako će to sve na kraju zvučat :ijuju:
To je sve stvar osobna ukusa.Dallape guerrini su kvalitete ali i skupe harmonike,ali za njih trebaš imati dubooooook džep :)
Od harmonika sam probao sve (dallape,guerrini,royal standard,weltmeister,delicia,melodiju,paolo soprani,hohner) ,i najvažnje mi je bila tipka i da harmonika fino dihtuje :) Za neki cjenovni rang do 1000 € bih ti preporucio weltmeister supita..odličnaaaa harmonika...Ako mislis više uložit (u ovom slučaju košto ja sad ) preporučio bih ti dallape .S tim sigurno nećeš falit jer harmonika vrijedii para...
Pozdrav i samo :svirac:
Ma jasno mi je da se na svakoj harmonici moze sve odsvirati (naravno ako ima sve potrebne akorde na basovnoj strani), nego to sam i mislio... na kojoj narodnjaci najbolje zvuce :) kad si vec rekao da su Royal Standard i narodnjaci kao krava i balet... :)
Hvala na savjetu za harmoniku i opsirnom objasnjenju. Zasad sam pocetnik pa mi je dovoljna ova koju imam: Weltmeister Meteor 60 basova
Odgovori