Nota s tockom - problem kod uskladjivanja ruku

O tehnici sviranja.
Odgovori
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Nota s tockom - problem kod uskladjivanja ruku

Post od darkec551 »

Imam problem kod prelaska na teze vjezbe. do sada sam svirao vjezbe u kojima npr. na jednu cetvrtinku u desnoj ruci dolazi jedna cetvrtinka u lijevoj, ili drugi rimjer: kad u desnoj ruci imam cetvrtinku s tockom, pa u lijevoj na tu notu dolaze tri osminke.
Ali kako odsvirati kad u jednom taktu imam u desnoj ruci npr.: C.4 D8 E4 , a u lijevoj ruci C4 cd4 cd4
Nikako mi ne ide to... jer se ruka navikla na prethodne vjezbe, pa sada ne mogu u pola note na lijevoj ruci, preci na osminku u desnoj, a da u lijevoj ostane isti pravilan ritam, odnosno pratnja. Ima li netko savjet za ovo? Molim vas....
Nadam se da shvacate sto zelim reci... postavio bi sliku da bude jasnije, ali ne znam kako se to ovdje radi...
Hvala puno na pomoci!
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Nota s tockom - problem kod uskladjivanja ruku

Post od Webmaestro »

Najbolje postavi sliku, evo ovde piše kako: viewtopic.php?p=20704#p20704
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Nota s tockom - problem kod uskladjivanja ruku

Post od dugmetarac78 »

Ako sam dobro shvatio nije ti jasan ritam 3/4 iliti valcer. To što si ti opisao se koliko sam shvatio svira: leva ruka stendard 3/4 a desna bi išla (u glavi podeli četvrtine na osmine) na bas udarac dve osmine na prvi akord 2 osmine i drugi 2, al prve tri - znači 2 sa bass+ prva sa prvog akorda, odsviraš bez prekida, 4-tu samu i zadnje dve bez prekida :svirac:
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Re: Nota s tockom - problem kod uskladjivanja ruku

Post od darkec551 »

Ma ne dugmetarac, nisam mislio na nikakve akorde, nego na to kako da odsviram pravilno ritam, a da u desnoj na pola note na lijevoj ruci, prebacim na osminku u desnoj, evo slike:

https://imageshack.com/i/f61e6bp

Lako je kad npr. u desnoj imam polovinku, a u lijevoj prvo cetvrtinsku pauzu, pa cetvrtinku... ali je puno teze kad je stvar obrnuta jer note na basovima obicno traju krace jer se pratnja svira staccato...
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Re: Nota s tockom - problem kod uskladjivanja ruku

Post od darkec551 »

Mislim da nisam dobro postavio link u prethodnom postu... evo sada da probam opet...

[Slika
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Nota s tockom - problem kod uskladjivanja ruku

Post od dugmetarac78 »

Drugar jasam očigledno shvatio i dobro ti objasnio, nema ljutnje al malo prolistaj muzičku teoriju, prvi udarac na basu se naziva bas a drugi akord, ako je 2/4, a ako je 3/4 onda je prvi bas a druga dva se zovu akord baš kao na slici koju si postavio, pošalji mi svoj mail pa ću ti kratko odsvirati kako to zvuči. pozz. :depkvk:
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Nota s tockom - problem kod uskladjivanja ruku

Post od Webmaestro »

Možeš da probaš i ovako:
Ovaj tročetvrtinski takt najpre podeliš na osmine, znači u jednom taktu dobiješ 6 osmina koje brojiš 1-2-3-4-5-6 (za razliku od brojanja koje je preporučeno u vežbi "prva-druga-treća).
Levu ruku sviraš: na 1 glavni bas, na 3 akord bas, na 5 akord bas.
Desna ruka: Prvu notu (G) pritisneš na 1. Ova tačka pored nje joj produžuje vrednost za pola, što znači da ta nota traje jednu i po četvrtinu a to je 3 osmina. Tako će prva nota da traje sve dok brojiš: 1-2-3 (pazi - na 3 već ide akord bas u levoj ruci, a nota u desnoj ruci i dalje bez prekida traje). Na 4 ide sledeća nota (F osmina) a na 5 treća nota (E četvrtina) i traje dok brojiš 5-6.
Ovde je malo sinkopirana metrika pa u početku neće ići tako lako, zato najpre vežbati u što sporijem tempu sve dok metrika ne udje pod prste. Trebaće dosta strpljenja :svirac:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Nota s tockom - problem kod uskladjivanja ruku

Post od dugmetarac78 »

Pa to sam mu i ja opisao. Webmaestro Webmaestro :jdishddf: :jdishddf: :jdishddf: :jdishddf: :svirac: :depkvk:
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Re: Nota s tockom - problem kod uskladjivanja ruku

Post od darkec551 »

Joj dugmetarac izvini... dobro si rekao, samo sto ja nisam odmah shvatio... ja sam mislio da mislis na nekakve akorde u desnoj ruci, jer ja dur-akorde u lijevoj zovem samo ''durovi''...
Da, obojica ste rekli istu stvar samo drugacijim rijecnikom. Pokusao sam ovo sto ste mi rekli i puno je bolje. Ma moja krivica je sto u pocetku ne sviram sporo kako bi trebao, ali kad se u pocetku svira sporije, punoje lakse.
U sustini, vazno je da prvi akord u lijevoj ruci zavrsi isto kad i osminka u desnoj, pa se onda drugi akord i cetvrtinka odsviraju zajedno, i onda mi ritam zvuci pravilno. Bas zahtijeva puno strpljenja, kao sto je rekao webmaestro.
I puno je lakse kad se rastavi na osminke pa se broji prva - druga - treca - ceta - peta - sesta, nego onako na slogove kao sto u knjizi pise. Hvala na savjetu!
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Nota s tockom - problem kod uskladjivanja ruku

Post od dugmetarac78 »

Ritam mora ići pravilno, znači 3/4 ili bas- akord- akord, i tako se ponavlja. na trajanju basa i prve polovine trajanja prvog akorda u taktu sviraš prvi ton u desnoj ruci, u drugu polovinu trajanja prvog akorda smestiš onu osminsku notu, i u treću notu sviraš zajedničkim snagama, to jest isto trajanje leva i desna ruka.
Odgovori