Medeno kolo

O tehnici sviranja.
Korisnikov avatar
Harmonikašica Ivana
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 21 Apr 2014, 23:09

Medeno kolo

Post od Harmonikašica Ivana »

Lijep pozdrav svima :)
Nova članica sam i molila bih vas za malu pomoć, ako ste voljni naravno. :) Sviram već dosta dugo i prije nekoliko mjeseci sam čula Medeno kolo Ljubiše Pavkovića. Po meni je predivno odsvirano, jednostavno ne mogu opisati riječima. :svirac: Problem je nastao kada sam ga pokušala "skinuti" odnosno naučiti svirati. Kako god pokušam ne ide, a pokušavam već dosta dugo.... ima li neka fora u sviranju tog kola ( vjerujem da bi vi mogli znati ) nekakav poseban prstored, tehnika, bilo što.... preslušala sam puno verzija tog kola, svi ga isto sviraju a ja ne mogu skontat kako ga sviraju ( možda se još uvijek previše divim hahaha ) Bilo kakva pomoć bi dobro došla jer mi se to, divno, Medeno kolo čini kao naučna fantastika. Želim naučiti, a po prvi put u svom stažu ne znam kako! Ne ide i ne ide kako god da pokušam! Bilo kakav savijet, i unaprijed hvala svima! :D
Korisnikov avatar
srks69
120 basova
120 basova
Postovi: 288
Pridružio se: 07 Jan 2013, 13:31

Re: Medeno kolo

Post od srks69 »

Okači nam snimak tvog Medenog kola, pa će ti već neko pojasniti gde je problem.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Medeno kolo

Post od dugmetarac78 »

Po meni ti je jako bitno i u stvari najbitnije da se prvo naslušaš, tj. da dobro "legne" u uho. A ako neki deo baš jako zapinje, onda uz malu pomoć nota i to je to. :pozdrav:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Medeno kolo

Post od dugmetarac78 »

Još samo da dodam da se u knjizi sa notnim zapisima, koliko se sećam, to kolo nalazi pod nazivom: Zoričino kolo. :svirac:
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Medeno kolo

Post od alek »

Pozdrav.

Niste naglasili koju harmoniku svirate, klavirnu ili dugmetaru.
Ukoliko svirate klavirnu harmoniku, evo vam jednog snimka, pa ako možete softverski ga usporite ili ga pažljivo poslušajte.

http://youtu.be/YTWz4n1tRSM

:svirac:
siwasupercobra
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 28 Feb 2012, 11:47

Re: Medeno kolo

Post od siwasupercobra »

Slušajući studijski snimak u Ljubišinom izvođenju, teško se može skinuti pojedini ukrasi ovog kola, jer Ljubiša to odsvira tako elegantno i nenametljivo, a opet dobro i korektno. U notnom zapisu iz knjige "odabrana kola", kolo se nalazi pod nazivom "Zoričino kolo", međutim problem je u tome, što nisu svi trileri napisani. Do originalnog notnog zapisa sa svik trilerima nisam uspio još uvijek doći. Možda će neko biti široke ruke pa raspisati note kako treba.
Korisnikov avatar
Harmonikašica Ivana
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 21 Apr 2014, 23:09

Re: Medeno kolo

Post od Harmonikašica Ivana »

Kada smo već kod te knjige, u knjizi ima i notni zapis pod nazivom "Medeno kolo" i notni zapis pod nazivom "Zoričino kolo" u čemu je razlika :zbunjen: ? Jer netko tvrdi da je to jedno te isto, netko tvrdi da nije.... :zbunjen: :zbunjen:
chemist
120 basova
120 basova
Postovi: 170
Pridružio se: 03 Apr 2012, 16:36

Re: Medeno kolo

Post od chemist »

Ono što je u knjzi Zoročino to je na kaseti Medeno kolo, a Medeno kolo iz knjige predstavlja Majino kolo na kaseti....možda je malo zbunjujuće, ali je jedno sigurno...kola su jako zahtevna i naravno nisu precizno napisana onako kako ih Pavković izvodi..... to ne umanjuje vrednost knjige, naprotiv, verujem da je i danas jako popularna kako kod početnika, tako i kod ozbiljnijih harmonikaša. :cool:
Korisnikov avatar
Harmonikašica Ivana
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 21 Apr 2014, 23:09

Re: Medeno kolo

Post od Harmonikašica Ivana »

chemist napisao:Ono što je u knjzi Zoročino to je na kaseti Medeno kolo, a Medeno kolo iz knjige predstavlja Majino kolo na kaseti....možda je malo zbunjujuće, ali je jedno sigurno...kola su jako zahtevna i naravno nisu precizno napisana onako kako ih Pavković izvodi..... to ne umanjuje vrednost knjige, naprotiv, verujem da je i danas jako popularna kako kod početnika, tako i kod ozbiljnijih harmonikaša. :cool:
Hvala na objašnjenju, sada sam shvatila :D :cool: :pozdrav:
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Medeno kolo

Post od alibaba40 »

Pozdrav nasoj harmonikasici i svim clanovima.Draga harmonikasice ja nisam muzicki obrazovan pa svirkam po sluhu,javio sam ti se da ti olaksam onako kako je meni to otprilike islo i jos uvijek ide.Samo ukratko davno prije kad nije bilo kompjutera ,programa itd bio je kasetofon sa potenciometrom koji je ubrzavao i usporavao snimke pa kad ga uspori on skroz promijeni i boju i tonalitet tona i jako je bilo tesko nesto skinuti,A danas je to malo drugacije na kompicu imas obicni VLC media player koji uspori snimak i svaki ton ostaje onakav kakav je i odsviran bez ikakve promjene, probaj pa da vidis dali ti tako sto odgovara.Vjruj meni je od velike pomoci.Eto toliko od mene bio bih sretan kada bi ti ovo pomoglo pozdrav :cool:
Odgovori