Vrste trilera

O tehnici sviranja.
Odgovori
CROharmonika
16 basova
16 basova
Postovi: 37
Pridružio se: 04 Apr 2012, 17:26

Vrste trilera

Post od CROharmonika »

Pozdrav, zanima me ima li neko pravilo kada se svira polustepeni, a kada cijelostepeni triler
ddd
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 19 Jun 2011, 19:13

Re: Vrste trilera

Post od ddd »

Pravila nema, ima samo uobicajena praksa po kojoj je po mojoj slobodnoj procjeni bar 90% polustepenih.

Pozdrav, ddd.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Vrste trilera

Post od Webmaestro »

"Pravilo" je da u narodnoj muzici polustepeni triler obično zvuči oštro, dok celostepeni ima mekši prizvuk. Dakle, to da li je triler polustepeni ili celostepeni može da utiče na karakter ornamenta ili cele fraze.
Korisnikov avatar
Nikola93150
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 02 Jan 2016, 14:08
Lokacija: Pariz

Re: Vrste trilera

Post od Nikola93150 »

I ja sam se to pitao...
Posle skoro 25 godina sviranja na klaviru (klasiku i Djez) u francuskoj, muzicke skole, teorije, ucenje, aranzmane, itd... odlucio sam da se naucim svirati narodnjake na harmonici : kupio harmoniku, i pitao prosto pitanje jednog harmonikasa sto svira ovde po svadbama : "Aj' reci mi kad se svira koji triler?"
Odgovor : "nema pravila"! :affraid: Svet mi se srusio! :shock:

Jasno da svaka vrsta trilera da jednu boju frazi, ali kad? gde? zasto? Kad mora/moze/nesme?

Tako da sam se i ja pitao "polustepeni ili celostepeni"? Jos mogu dodati pitanje : "polustepeni ili celostepeni ispod ili iznad "glavne note"? :zbunjen:

Tako da mi je za sada resenje da mi cepaju narodnjake i kola non-stop u autu... :svirac:
Pa se nadam da samo vezba moze popraviti ono sto svi cujemo, ali kad odsviramo "nije to to".
Odgovori