VELIKA kabina gore, ili MALA kabina dole

O tehnici sviranja.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

VELIKA kabina gore, ili MALA kabina dole

Post od sampionce »

Koliko mi je poznato ova tema nije bila na forumu, a i red je da otvorimo neku novu da malo zivnemo... :D

Za i protiv, po Vasem iskustvu, i zasto, kad, i kako, i na kom instrumentu... Poredjenja... Iskustva sa odredjenim tonovima... itd. Sve sto bi moglo da bude zanimljivo...

Da budem precizniji...
Kad koristite (za istu deonicu) veliku kabinu za oktavu vise, tj. za to isto, malu kabinu za oktavu nize.
Mnogi tvrde da je velika kabina za oktavu vise meksa.
TO je pitanje ove teme... :svirac:
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: VELIKA kabina gore, ili MALA kabina dole

Post od sampionce »

Da krenem odmah, ono sto mi je pod rukom...

Na Bugari Artist Cassotto koja mi je trenutno pri ruci, mala kabina u donjim lagama DALEKO bolje zvuci od velike za oktavu vise. Tonovi su isti - Cagnoni.
Mala kabina prosto "zuji" (cini mi se da je to najpriblizniji nacin da to objasnim...) dok je velika kabina za oktavu vise, onako, klasika.
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: VELIKA kabina gore, ili MALA kabina dole

Post od guerini »

Nekako mi na svim harmonikama koje sam svirao i probavao vise se svidja zvuk na maloj kabini kada sviram melodiju. Velika kabina mi vise odgovara kad sviram akorde jer je nekako masnija.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: VELIKA kabina gore, ili MALA kabina dole

Post od Dallape 1960 »

Velika kabina je "mama" za rubato svirku, za sevdah, sumadiju, jer se dinamika mnogo bolje oseti, i kontrolise po meni.. za duetsku svirku, nekako smo vise naviknuti na taj ton. Mala kabina za skale, "ciganiju" Rumuniju, za tegnicki doterano i virtuoznije sviranje sladje zvuci. Uzmi 3+1 harmoniku da sviras ciganiju i sve ce ti biti jasno.. 😁
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: VELIKA kabina gore, ili MALA kabina dole

Post od Koca »

Slazem se sa odgovorima, samo bih naslovio" Velika kabina dole (na klavijaturi) ili mala gore" jer se tako odvija diskusija. Velika kabina je jaca i masnija.

Zasto je tako a nisu iste?

Ima razlike po meni jer se kabinska klapna ne otvara paralelno sa podom nego pod uglom tako da otvor u patosu za bason ima vise razmaka do klapne (otvor je dublje u kabini) nego otvor za klarinet. Tonovi po velicini treba da su isti. Ako neko ima jos koju informaciju ili misljenje o razlikama neka napise.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: VELIKA kabina gore, ili MALA kabina dole

Post od mali harmonikas »

Ako pisemo o teoriji sviranja sviranja u sobi, za sebe ..onda to i ima smisla..ako pisemo o sviranju i nastupima ,tada mala a ni velika kabina nemaju sta tražiti..otvoreni prostor prostorija s puno ljudi pjevanje ili urlanje galama niti jedna kabina nemaju nikakvu ulogu,jednostavno se ne cuju..pisem o sviranju na suho..na suho jedino sto uspijeva je organ ili mussete registar koji vristi ili da imate srce pa da imate dobru harmoniku koja može pokriti
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: VELIKA kabina gore, ili MALA kabina dole

Post od Koca »

Najjaci registar za suvu svirku je ostri harmonijum tj kada organu dodas sopran, taj je jaci od mastera cetvoroglasnog. Zasto? Zato sto kada ostrom harmonijumu dodas klarinet ili malu kabinu koja je slatka ali nema snagu dobijes master i pri tome si samim dodavanjem klarineta oduzeo harmonijumu deo vazduha, njega si malo oslabio a dodao neprodoran klarinet. Moras to probati na Dallapi Supermaestro, Guerrini Superior 4 ili jos nekim harmonikama koje imaju taj registar jer ga nemas na tvojoj Supiti. Mozes ga sam rucno podesiti kada skines deklu ali ukljucenjem bilo kog registra nakon toga kvaris tu kombinaciju. U svakom slucaju probaj pa posle njega ukljuci master i cuces razliku.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: VELIKA kabina gore, ili MALA kabina dole

Post od mali harmonikas »

Hvala na objasnjenju misim da se necu igrati ispod haube jer ako kako kazes moram rucno podesavati a svaki put kad upalim drugi registar sve ispocetka nema smisla
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: VELIKA kabina gore, ili MALA kabina dole

Post od Koca »

Cekaj nisi razumeo. Nista ne kvaris ukljucis organ i rukom povuces onu kao viljusku sto izlazi od ispod registara i spaja se sa onom elipsastom kucicom na sredini patosa a ima ih 2 spolja i 2 u kabini. Jednu od te 2 spolja trebalo bi biti ona kraca je sopran a duza pikolo. Ako pogresisi nista nisi pokvario ponovo ukjucis organ i trazis sopran da dodas rucno preko te viljuske a ne preko registra. To sto si tako ukljucio je ostri harmonijum i dalje svaki registar radi kao i pre a organ vise nece ukljucivati harmonijum SVE SE VRACA NA STARO.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: VELIKA kabina gore, ili MALA kabina dole

Post od Koca »

Ima smisla da cujes kako zvuci za suvu svirku. A ako ces trajno onda mora majstor da ti to uradi umesto nekog od postojecih registara.
Odgovori