Jednoglasno ili dvoglasno sviranje za početnika

O tehnici sviranja.
Odgovori
Neven Radanovic
16 basova
16 basova
Postovi: 28
Pridružio se: 25 Sep 2019, 01:12

Jednoglasno ili dvoglasno sviranje za početnika

Post od Neven Radanovic »

Pozdrav svima, zanima me vaše mišljenje u vezi jednoglasnog ili dvoglasnog sviranja.. Naime, pokušavam da naučim da sviram ovaj divni instrument, uvjek mi je bila želja da znam makar nešto, imam i učitelja koji mi pokazuje, ali smo odmah počeli da učimo dvoglasno jer je kao meni lakše zbog manjeg preplitanja prstiju, tako mi je rečeno.. Ide to nekako, nije da ne ide, savladao sam 3 pjesme do sada, ali imam problema i sa basovima kad sviram dvoglasno, nikako da legnu..

Kakva su vasa iskustva u vezi gore navedenoga, da li je bolje učiti jednoglasno iz početka, svaki savjet je dobro došao..

Hvala svima
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: Jednoglasno ili dvoglasno sviranje za početnika

Post od cupavac »

Ne znam da li te učitelj uči po notama,
odnosno po nekom od škola za harmoniku (Albin Fakin, Vuković-Terzić....), ali svakako je IZUZETNO bitno istovremeno vježbati i jednoglasno i dvoglasno sviranje!
Ako sviraš samo dvoglasno, to će ti na prvu zvučati punije (što je točno), ali ako ne budeš istovremeno vježbao i jednoglasno sviranje i jačao sve prste, kasnije će se pojaviti problemi, pogotovo ako budeš želio svirati narodnu muziku, pravilno izvođenje ukrasa i formiranje pravilnog prstometa će biti gotovo nemoguće.
Svakako preporučam knjigu "Škola narodne muzike za harmoniku" autora Vlade Veselinovića u kojoj je na najbolji mogući način objašnjeno sviranje narodne muzike, a i tehnika sviranja uopće i vježbe za jačanje svih prstiju, pravilan položaj ruke, itd....
Nadam se da sam barem malo pomogao.
Lijep pozdrav i svako dobro.
Neven Radanovic
16 basova
16 basova
Postovi: 28
Pridružio se: 25 Sep 2019, 01:12

Re: Jednoglasno ili dvoglasno sviranje za početnika

Post od Neven Radanovic »

Hvala druže na savjetima, svaki znači mnogo

Ne radimo po notama, neznam da ih čitam, a mator sam da počnem iz početka, zato mi ove navedene knjige nisu od pomoći nažalost..

Svako dobro
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Jednoglasno ili dvoglasno sviranje za početnika

Post od Dallape 1960 »

Po pristupu tvog ucitelja svirci rekao bih da je i on takodje amater. Bez namere da nekog uvredim, Bez obzira koliko ozbiljno planiras da sviras start je izuzetno vazan zbog pravilne postavke ruke i prstoreda sto ce ti kasnije biti od velike pomoci. Uzmi 15 casova kod dobrog pedagoga vise ce ti znaciti nego 150 kod loseg, ili da sam upropastavas ruku veruj mi.
Neven Radanovic
16 basova
16 basova
Postovi: 28
Pridružio se: 25 Sep 2019, 01:12

Re: Jednoglasno ili dvoglasno sviranje za početnika

Post od Neven Radanovic »

Znaš kako druže, meni je desna ruka “naprednija” kako kažu nego lijeva, tek sam nedavno počeo na sporu dvojku ritam da sviram basove i to na lagane pjesme tipa Čoban tera ovčice i Ej čija frula, u dva glasa, ali problem koji ja imam trenutno je brza dvojka ritam i dvoglasno sviranje, tu nemogu nikako jos, npr naučio sam desnu ruku pjesme Srdo moja i Lepo ti je biti čobanica, ali kad pokušavam da ubacim basove, škripi, ni makac ni lijeva ni desna, pa zato pitam jel bi mozda bilo lakse jednoglasno prvo

Hvala na savjetima
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Jednoglasno ili dvoglasno sviranje za početnika

Post od sampionce »

Mogu li, neskromno, da upitam - na kojoj harmonici sviras?
Neven Radanovic
16 basova
16 basova
Postovi: 28
Pridružio se: 25 Sep 2019, 01:12

Re: Jednoglasno ili dvoglasno sviranje za početnika

Post od Neven Radanovic »

Klavirna Dallape Supermaestro 1961, dobio na poklon
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Jednoglasno ili dvoglasno sviranje za početnika

Post od Koca »

Evo i ja neko slovo da napisem. Ovako, mislim da kao pocetnik trebas prvo da dostignes neki nivo sviranja jednoglasno, a kasnije krenes duplikate. Klavirna harmonika je teska za trilersko sviranje u 2 glasa ali u nekim tonalitetima koristim dugmetarski raspored i uspevam da sviram stakato trilere i teske prelaze. Sa klavirskim rasporedom ni priblizno ne mogu to da osviram. Na zalost nemoze se u svim tonalitetima koristiti.
Neven Radanovic
16 basova
16 basova
Postovi: 28
Pridružio se: 25 Sep 2019, 01:12

Re: Jednoglasno ili dvoglasno sviranje za početnika

Post od Neven Radanovic »

Hvala mnogo Koca na savjetima, to je upravo ono zbog čega sam odlučio da pitam vas iskusnije
Odgovori