Pravilo vežbanje basova

O tehnici sviranja.
Neven Radanovic
16 basova
16 basova
Postovi: 28
Pridružio se: 25 Sep 2019, 01:12

Pravilo vežbanje basova

Post od Neven Radanovic »

Pozdrav svima, da li možete da podjelite svoja iskustva pri pravilnom vježbanju basova? Recimo ja savladam neku pjesmu desnom rukom, to bude ok, e sad imam problem da to ispratim lijevom, basovima, kako da se pravilo vježba da bi se došlo do željenog rezultata...

Hvala unaprijed
Neven Radanovic
16 basova
16 basova
Postovi: 28
Pridružio se: 25 Sep 2019, 01:12

Re: Pravilno vežbanje basova

Post od Neven Radanovic »

Neven Radanovic napisao: 30 Jan 2020, 20:50 Pozdrav svima, da li možete da podjelite svoja iskustva pri pravilnom vježbanju basova? Recimo ja savladam neku pjesmu desnom rukom, to bude ok, e sad imam problem da to ispratim lijevom, basovima, kako da se pravilo vježba da bi se došlo do željenog rezultata...

Hvala unaprijed
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Pravilo vežbanje basova

Post od Koca »

Pa ne znam da li pitas kako da vezbas ili kako da skines basove? Ako znas kako treba onda dobro uvezbaj desnu i posebno levu stranu pa spoj kad to dobro parcijalno uvezbas da ne razmisljas dok sviras nego da ide mehanicki. A kako da skines kao pocetnik to je drugo pitanje i nemoj se truditi sam potrazi pomoc nekog ko zna. Vezbaj svaki dan.
Neven Radanovic
16 basova
16 basova
Postovi: 28
Pridružio se: 25 Sep 2019, 01:12

Re: Pravilo vežbanje basova

Post od Neven Radanovic »

Znaci kad budem siguran u to sto sviram desnom rukom, onda posebno da vjezbam samo lijevu? To me zanima, pravilno vježbanje, ja trenutno sviram obe ruke zajedno, i 3 pjesme u sporoj dvojci ritmu idu ok, zvuce ok, ali neke pjesme basove nemogu ni početi, odmah zabrljam.. Negdje sam pročitao da je isto tako vazno kako se kvalitetno vjezba, a ne samo da se kaze da se vjezba
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Pravilo vežbanje basova

Post od sampionce »

E jbg druze, ti sad sve to da naucis preko noci! Nece da moze... :roll:

Kao prvo, treba da shvatis kako funkcionise, u motorickom smislu, sviranje...

Harmonika je MNOGO zajeban instrument jer je asimetrican - sto znaci da leva i desna ruka sviraju (gotovo uvek!) potpuno razlicite stvari, a to podrazumeva i potpuno razlicito funkcionisanje centara u mozgu (koji moraju da odvoje desnu i levu ruku). Pri tome desna ruka najcesce svira ili solo liniju ili akordski, dok desna (uglavnom) daje ritam, pa se time situacija jos i komplikuje, jer imas i melodijsku liniju + ritam!

Ali... kao sto smo svi mi na ovom forumu naucili (neko manje, neko vise... a TO je proces, i SVAKO se unapredjuje - bez obzira na uzrast!) naucices i ti...
@Koca ti je dao pravac u kom da ides... dakle, sednes i naucis jako dobro desnu i levu stranu (odvojeno) i onda polako pokusas da spajas. Prvo u najsporijem mogucem tempu, pa brze. Naravno da ce biti gresaka jer tvoj mozak (ukoliko nisi svirao do sad) nema pojma o cemu se tu radi... ali, kao sto smo svi naucili da vozimo kola (isto sinhronizovana aktivnost razlicitih centara... pa vremenom postane automatska) nauci se i sviranje harmonike.

Recimo helikopter se vozi sa obe ruke i obe noge, simultano. Bubnjevi se "sviraju" isto tako, sa sve cetiri ekstremiteta simultano! Kako? Pa tako, vezba se... :D

Ono sto i jeste fenomenalno je to da mozak ima takav kapacitet da najveci broj ovih radnji pretvori u automatske (nakon odredjenog vremena) i onda vise i ne znas kad i kako ih izvodis. Stoga i jeste (u sviranju harmonike) JAAAAKO bitno da naucis pravilan prstored (sa obe strane) koji ce ti omoguciti da odsviras komplikovanije stvari, upravo automatski nakon odredjenog vremena.

Dakle...
Samo cepaj, vezbaj svaki dan, i sve ce doci na svoje - ne odustaj! :svirac:
Neven Radanovic
16 basova
16 basova
Postovi: 28
Pridružio se: 25 Sep 2019, 01:12

Re: Pravilo vežbanje basova

Post od Neven Radanovic »

Ee baš si car majke mi, neću druže preko noći, mada bi bilo poželjno kad bih moglo, ali na žalost neće da može..
Za sviranje harmonike imam svo strpljenje ovoga svijeta, vjeruj mi, jer samo laik i neznalica može da kaže da je lako, a ono upravo obrnuto:)
Razlog zbog koga sam tražio vaše uvaženo mišljenje je baš kao što sam i napisao da sam pročitao negdje gdje kažu da je isto tako bitno kako se vježba, da to bude pravilno a ne samo da se kaže eee danas sam vježbao 3 sata, trebalo bi da legne sutra:) neće moći

Hvala ti na savjetu, zaista
BaroConcerto
16 basova
16 basova
Postovi: 16
Pridružio se: 21 Nov 2019, 19:54

Re: Pravilo vežbanje basova

Post od BaroConcerto »

Ja ti to rekao prije par mjeseci u privatnoj poruci....
Neven Radanovic
16 basova
16 basova
Postovi: 28
Pridružio se: 25 Sep 2019, 01:12

Re: Pravilo vežbanje basova

Post od Neven Radanovic »

Izvini druže ali nisam siguran da sam dobio, niti mogu da je nadjem, da nemisliš da se pravim lud i ignorišem:) hvala i tebi isto tako
adonis86
16 basova
16 basova
Postovi: 30
Pridružio se: 20 Nov 2018, 10:55

Re: Pravilo vežbanje basova

Post od adonis86 »

Evo, da se i pocetni samouk javi... druze, neces vjerovati, sta je sve moguce nakon par sedmica/mjeseci vjezbanja.

Ja sam poceo svirati harmoniku prije godinu dana, i na pocetku sam imao isti problem, jedna ruka hoce jedno, druga hoce drugo i nikako da se njih dvije sporazumiju... sve do jednog dana, kad su odjednom samo klikeri proradili.

kao sto su predhodnici rekli, vjezbaj jednu, pa drugu. kad sviras desnom, "tapkaj" nogama ili ustima ritam bez lijeve, kad vjezbas lijevu zvizdjuj/pjevusi melodiju uz ritam.

eh onda to spajaj polahko...

ovako sam ja to ucio:

ja se sjecam da sam samo jedan akord svirao u ritmu kroz cijeli dio pjesme, dok sam upraksao da "odvojim" (tj. spojim) obe ruke.

eeh, onda kad ti to sjedne automatski, onda vjezbaj iteriranje basova, tj. da ne sviras samo C-c, C-c, C-c..., nego C-c, G-c, C-c, G-c... (vecinom uvijek gornji, ako jedan isti akord traje duze) tako da ti harmonija ne zvuci monoton.
Isto tako, D-d, A-d... A-a, E-a.. F-f, C-f ... i to sa durskim i sa molskim...

prstored za iteriranje
Durski C-c, G-c ovako: 4 prst C, 3 prst c, 2 prst G, 3 prst c
Molski C-cm, G-cm ovako: 4 prst C, 2prst cm, 3 prst G, 2 prst cm

Meni su ti molski jednostavniji dok durski su mi vec teze... njih evo jos uvijek praksam...

Eh, onda vjezbaj skale tako da mozes ponekad ukrasiti lijevi dio sa prelazima ... Npr... C-c, G-c, C-D-E-F (uz pomocne kontra-basova), C-c, G-c...

Bitno je da i vjezbas "velike skokove"... tj. 4-5 redova razmaka, kao napr sa F na A, i sa A na F, a ne samo one koje su ti 1-2 reda pri ruci...

Pozz i puno uspjeha
adonis86
16 basova
16 basova
Postovi: 30
Pridružio se: 20 Nov 2018, 10:55

Re: Pravilo vežbanje basova

Post od adonis86 »

adonis86 napisao: 02 Feb 2020, 21:24
ja se sjecam da sam samo jedan akord svirao u ritmu kroz cijeli dio pjesme, dok sam upraksao da "odvojim" (tj. spojim) obe ruke.
Ispravljam ovo:
ja se sjecam da sam samo jedan akord svirao u ritmu kroz cijeli dio pjesme, dok sam upraksao da "odvojim" (tj. spojim) obe ruke.
Onda kad mi je sjeo ritam, (dvojka, begin, ...) onda sam svirao akorde kako su po pravilno i u pjemsi, naravno.
Odgovori