Cake za sviranje basova

O tehnici sviranja.
adonis86
16 basova
16 basova
Postovi: 30
Pridružio se: 20 Nov 2018, 10:55

Cake za sviranje basova

Post od adonis86 »

Da li neko ima preporučljivo uputstvo za sviranje basova?
Tacnije me zanima na koji nacin se pojedini basovi mogu svirati, napr u ritmu ili kod sevdalinki gdje se bas drzi u jednom dahu, ako znate sta mislim?

Isto bi me zanimalo na kojim mjestima se basovi mogu svirati? Napr, ima bas E, a ima pomocni bas E... da li se moze E-dur svirati sa pomocnim basom E i C-durom? Imam poteskoca kod nekih pjesama gdje se svira E-dur i F-dur... jer mi je skok sa E na F prevelik.

I kao zadnje, kad se koji basovi iteriraju, da ne zvuci monotonski. Napr. kad se ovako svira D, Dm, A, Dm.... a kad ovako D, Dm, F#, Dm...?

hvala unaprijed!
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Cake za sviranje basova

Post od accordionist »

E-dur se ne svira sa pomocnim basom E i akord basom C-dur, jer E-dur je E-dur a nije C-dur. Znaci mora se svirati sa akord basom E-dur a tu nam je odmah i glavni bas E pa nema potrebe za pomocnim E.
Velike skokove na basovima (kao na primer sa E-dura na F-dur) treba uvezbavati, a tu su i udubljena (ili kod profi harmonika ispupcena) bas dugmad koja nam pomazu u snalazenju i orijentaciji i pri takvim vecim skokovima.

Da bas pratnja ne bi zvucala dosadno mogu se svirati bas sare i linije. Najcesce se basovi sviraju ukrsteno, to je taj primer sto si naveo D D-mol A D-mol.

D D-mol Fis D-mol ne zvuci lepo jer u D-molu nema note Fis, ali zato u D-molu moze da prodje sara D D-mol F D-mol.
Fis se uklapa uz D-dur, znaci D D-dur Fis D-dur.

I na kraju prvo pitanje, verovatno mislis na sevdalinke koje su u tempu zvanom RUBATO u kojem se basovi drze otegnuto odnosno bez ritma.

Nadam se da sam ti pomogao a ako ne pitaj dalje.
adonis86
16 basova
16 basova
Postovi: 30
Pridružio se: 20 Nov 2018, 10:55

Re: Cake za sviranje basova

Post od adonis86 »

Hvala druze na detaljnom objašnjenju. Stvarno si mi pomogao i sad su mi stvari jasnije.

Eeh da, bas na Rubato sam mislio. Kad sviram nesto u Rubatu, bas dominira glasno tako da se melodija i ne cuje. A zanima me takodjer da li se drze bas i akord zajedno ili samo akord ili bas? I da li se i tu "sara"? i kako se fino i mehko prelazi na drugi akord?

Sto se tice E-dura, htio sam samo da znam da li se itko sluzi sa pomocnim E-basom uz C-dur, jer C-Dur i E-dur imaju dvije zajednicke note, C i E, pa reko da li se moze i sa tim posluziti.

Ta D-mol sara sa F-basom me sad malo vise zanima, pogotovo prstomet. Posto D i F nisu bas blizi. Da li se D i F sviraju sa 4tim prstom?
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Cake za sviranje basova

Post od accordionist »

adonis86 napisao: 05 Apr 2020, 23:51Ta D-mol sara sa F-basom me sad malo vise zanima, pogotovo prstomet. Posto D i F nisu bas blizi. Da li se D i F sviraju sa 4tim prstom?
Zavisi koji prstored generalno koristis na basovima. Ako prvi glavni bas generalno sviras klasicnim skolskim prstoredom odnosno 4. prstom onda F moras da dohvatis petim, a ako sviras kao vecina narodnih sviraca (a tu spada i Pavke) prvi glavni bas 3. prstom onda F mozes dohvatiti cetvrtim.
adonis86 napisao: 05 Apr 2020, 23:51Sto se tice E-dura, htio sam samo da znam da li se itko sluzi sa pomocnim E-basom uz C-dur, jer C-Dur i E-dur imaju dvije zajednicke note, C i E, pa reko da li se moze i sa tim posluziti.
Moze. Kod bilo kojeg dura mozes prosarati sa basom iznad i ispred, znaci npr u C-duru sa basom G i E. Ali kod molova se bas ispred ne uklapa, pa bi u C-molu umesto basa E isao Es.
adonis86 napisao: 05 Apr 2020, 23:51 Eeh da, bas na Rubato sam mislio. Kad sviram nesto u Rubatu, bas dominira glasno tako da se melodija i ne cuje. A zanima me takodjer da li se drze bas i akord zajedno ili samo akord ili bas? I da li se i tu "sara"? i kako se fino i mehko prelazi na drugi akord?
Rubato treba osetiti. Na prvi pogled deluje lakse svirati u rubatu nego recimo neku dvojku ritam ali prvi pogled uvek vara :) Zapravo je najteze svirati melodije gde nije dovoljno da se samo navezba nego treba i emocije uneti. Ako ti je bas preglasan u odnosu na desnu ruku onda promeni registar u basovima ako imas registre, uzmi neki tihi bas registar. U rubatu sviras bas i akord zajedno, ako negde treba neki slozeniji prelaz onda moze samo bas, a negde je lepo i ako se samo akord odsvira, e to je stvar aranzmana i osecaja, upotrebi mastu da bi iz harmonike izaslo najlepse moguce ;)

Ako neko ima nesto da me ispravi ili dopuni neka bude slobodan.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Cake za sviranje basova

Post od Koca »

Samo da dopunim ako je harmonika sa 140 basova to mnogo olakšava molske terce(C Es) jer je odmah pored durske terce E. I sve ostale figure su mnogo lakse izvodljive ako ima 3 reda basa umesto 2. Imam i harmoniku sa 120 basova i 3 reda basa, bez Dim akorda sto je po meni najbolje resenje.
Firotti Elegance
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 10 Jul 2018, 11:02

Re: Cake za sviranje basova

Post od Firotti Elegance »

Pozdrav, da se i ja uključim u razgovor jer uvek volim da čujem savet od iskusnijih muzičara.
Do sada sam mislio da je greška što me nisu na vreme ispravili da sviram bas 4. Prstom, nego sviram 3. Znači koliko sam shvatio to i nije tolika greška?
I drugo pitanje koje imam je npr. Pavketovo Bugarsko oro koje sam skoro naučio ali u desnoj ruci, ali me leva jako muči. Koliko sam uspeo da čujem na snimcima, primetio sam da ga uglavnom sviraju samo sa basovima, bez akorda. Da li se svira tako ili se sviraju i akordi?
adonis86
16 basova
16 basova
Postovi: 30
Pridružio se: 20 Nov 2018, 10:55

Re: Cake za sviranje basova

Post od adonis86 »

Hvala ti najljepsa na savjetima. Doduse sve si mi pojasnio sto me je najvise interesovalo.

Koristim skolski prstored, tj. 4. prst a i jednostavniji mi je za saranje. Kad sviram Dur, lakse mi je 4tim svirati osnovni bas i sarati ispred, a s drugim prstom sarati iznad. 4-C, 3-Cdur, 4-E, 3-Cdur, ili... 4-C, 3-Cdur, 2-G, 3-Cdur... a isto tako i mol... 4-C, 2-Cm, 3-G, 2-Cm

Upravo sam probao sarati D, Dmol, F... druze, nema sanse! 😂 Kako god da probam ne mogu dohvatiti F, a da se ne pomaknem s mjesta. Niti 4tim niti s 5tim prstom mogu dohvatiti F. Svaka vam cast, svima koji ste ovo upraksali 👍

Da je Rubato tezi nego sto izgleda, u to sam ubjedjen, zato sam i postavio pitanje, da li ima koja caka. A eto, i odgovorio si mi... Caka je emocija, i vjezba.
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Cake za sviranje basova

Post od accordionist »

Firotti Elegance napisao: 06 Apr 2020, 14:17 I drugo pitanje koje imam je npr. Pavketovo Bugarsko oro koje sam skoro naučio ali u desnoj ruci, ali me leva jako muči. Koliko sam uspeo da čujem na snimcima, primetio sam da ga uglavnom sviraju samo sa basovima, bez akorda. Da li se svira tako ili se sviraju i akordi?
Zapravo bi i brza tempa trebalo da se sviraju i sa basovima i sa akordima, ali kad neko ne moze da postigne tu brzinu u levoj ruci on izostavi akorde pa svira samo bas dugme i tako duplo smanji sebi posao u nerazradjenoj levoj ruci :D
Moram reci to da je primetno kako mnogi harmonikasi koji sviraju tezge sa orkestrom zapostavljaju levu ruku u vezbanju. Ima tu cak i jakih, poznatih tezgarosa, virtuoza u desnoj ruci :cry:
Firotti Elegance
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 10 Jul 2018, 11:02

Re: Cake za sviranje basova

Post od Firotti Elegance »

accordionist napisao: 06 Apr 2020, 15:41
Firotti Elegance napisao: 06 Apr 2020, 14:17 I drugo pitanje koje imam je npr. Pavketovo Bugarsko oro koje sam skoro naučio ali u desnoj ruci, ali me leva jako muči. Koliko sam uspeo da čujem na snimcima, primetio sam da ga uglavnom sviraju samo sa basovima, bez akorda. Da li se svira tako ili se sviraju i akordi?
Zapravo bi i brza tempa trebalo da se sviraju i sa basovima i sa akordima, ali kad neko ne moze da postigne tu brzinu u levoj ruci on izostavi akorde pa svira samo bas dugme i tako duplo smanji sebi posao u nerazradjenoj levoj ruci :D
Moram reci to da je primetno kako mnogi harmonikasi koji sviraju tezge sa orkestrom zapostavljaju levu ruku u vezbanju. Ima tu cak i jakih, poznatih tezgarosa, virtuoza u desnoj ruci :cry:

Hvala na odgovoru, pretpistavio sam da je tako, ali za sada ne mogu da postignem tu brzinu prstiju, tako da se moram snaći nekako :D A 'tezgaroši' to verovatno rade zato sto iza sebe imaju orkestar i punu pratnju pa se koncentrišu samo ns desnu ruku, ja ipak više volim da se sve sklopi i zajedno da neku celinu :D
adonis86
16 basova
16 basova
Postovi: 30
Pridružio se: 20 Nov 2018, 10:55

Re: Cake za sviranje basova

Post od adonis86 »

A da li je možda to izostavljanje akorda dio aranžmana? Napr pogotovo u orkestru, gdje jedni sviraju bas a ovi drugi kontru? Da se ne bi medjusobno izbacili iz takta.
Odgovori