Cetvorka - negdje ide, negdje ne

O tehnici sviranja.
Odgovori
novopeceni15
Nema harmoniku
Postovi: 3
Pridružio se: 01 Sep 2021, 20:10

Cetvorka - negdje ide, negdje ne

Post od novopeceni15 »

Pozdrav drage kolege!
Evo počeo sam počako učiti trilere i za kratko vrijeme koliko ih učim dosta sam zadovoljan napredkom. Skinuo sam nekoliko foršpila onako po originalu do sada.
Naučio sam i dobro razradio gornji triler, donji triler i četvorku djelomično. Da budem precizan oko djelomične četvorke: kad je sviram polustepeno ona izlazi odlično, ruka je opuštena i nema nikakvih problema. Problema nema također kad je sviram i stepeno i to tonove C i D, F i G itd itd. Polustepeno izlazi i kombinacija E i F, a i C i C# itd itd. Međutim, problem mi je kad je trebam odsvirati tonovima A# i C, klasično prstima 2 i 3! Tu se 2. prst nekako kao koči i nikako ne mogu stvoriti kontrolu nad tim, prestane se prst dizati i počinje lijepljenje! Ima li netko kakav savjet kako bih to mogao ispraviti?
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Cetvorka - negdje ide, negdje ne

Post od Koca »

Idi 3 i 4 prst i to 3, na crnu a 4. na belu. 3. prst nekako prirodno legne na crnu jer je najduzi i malo ga zgrcis a 4. na belu takodje malo zgrcis i saka idealno stoji.
novopeceni15
Nema harmoniku
Postovi: 3
Pridružio se: 01 Sep 2021, 20:10

Re: Cetvorka - negdje ide, negdje ne

Post od novopeceni15 »

Ok. Hvala puno na odgovoru. Probao sam i sa varijantom 3 crna, 4 bijela i to ide, međutim htio bi da isto to mogu izvesti i sa 2 crna, 3 bijela. Svakako da je pravilo onako kako je lakše, međutim pošto sam u samom početku, htio bi da uspijem i sa 2 3 riješiti slučaj.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Cetvorka - negdje ide, negdje ne

Post od Koca »

Vidi Pavke svira triler i to sa 4. i 5. prstom mislim ne samo on nego ima u njegovim notama npr Milanovo kolo 1. deo. Svakako treba znati na vise nacina ali trenutno koristis kako ti odgovara neces vajda cekati godinu dana da budes zadovoljan sa 2. i 3. prstom.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Cetvorka - negdje ide, negdje ne

Post od Koca »

Trebalo bi 2. i 3. prst koristiti u gornjoj polovini lakse nego u donjoj. Probaj.
novopeceni15
Nema harmoniku
Postovi: 3
Pridružio se: 01 Sep 2021, 20:10

Re: Cetvorka - negdje ide, negdje ne

Post od novopeceni15 »

Jeste! Onda u pravilu bi trebao izbjegavati sviranje tipa C D# četvorke od sredine prema dolje, a umjesto toga svirati 2 i 4! U gornjem, dijelu vidim da ide dobro i 2 3 i 2 4.

Hvala puno!
Odgovori