Stakato i legato tehnika sviranja

O tehnici sviranja.
Odgovori
ZIVAISTINA
16 basova
16 basova
Postovi: 29
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Stakato i legato tehnika sviranja

Post od ZIVAISTINA »

Dosta se prica da ovaj harmonikas koristi stakato tehniku,dok drugi legato tehniku.Mnogi kazu da u legato tehnici,kod sviranja trilera i nekih brzih kompozicija dodje kad tad to preklapanja tonova i muljanja (cast pojedinima),dok je stakato tehnika dosta bolja ,laske je savladati i cistiji su trileri i melodije kada se sviraju tj.nema muljanja pri brzom tempu,e sad sta vi mislite o ovome?

Meni je licno lakse i tacnije odsviram neki triler po stakato principu isto i kad sviram neke tehnicke vjezbe,dosta je laske,brze i tacnije neko legato barem meni.

Eh sad dali se treba opredijeliti za jednu tehniku sviranja tj.stakato ili legato i u njoj se usavrsiti,u onoj tehnici u kojoj je pojedincu lakse svirati i tacnije bez munjanja,ili obadvije tehnike vjezbati i primjenjivati,sto je po meni malo problem sto se kaze niti si tamo nit vamo:).

Htio bih da cujem vase misljenje,i vasa iskustva???
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Stakato i legato tehnika sviranja

Post od MladenIsakovic »

Nema šta da se opredeliš, vežbom nekad pokušaš na jedan ili drugi način, a što odsviraš, to ti je, nema tu opredeljivanja. Kako ga skuvaš, tako pojedeš. Ja više volim stakato, i tako sviram, naravno, ne svaka stvar isto, ali to je neki moj stil. I više volim takve harmonikaše, volim kad je odsečno, tačno, tečno i temperamentno :)
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Stakato i legato tehnika sviranja

Post od Bata Kanda 73 »

Slazem se sa M.Isakovicem,ali samo bih dodao: pravi muzicar mora da vlada i jednom i drugom tehnikom (naravno to ide s'vremenom tj. iskustvom i velikim radom!).Nemoze se svaka kompozicija svirati istom tehnikom.Zna se kako se svira:sumadija,juznjacki stil,vlasko,rumunsko,bugarsko...itd-sve ima svoje.Stil sviranja je nesto drugo i to netreba mesati sa tehnikom!
ZIVAISTINA
16 basova
16 basova
Postovi: 29
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Stakato i legato tehnika sviranja

Post od ZIVAISTINA »

Upravu ste obojica za to sto kazete ja sam malo polupao loncice:),mislio sam na pocetnicko vjezbanje u stakato tehnici,jer sam od dosta raje cuo,a i procitao sam ovdje na forumu,da ako hoces da sviras bez muljanja,najbolje ti je poceti svirati tehnicke vjezbe stakato,jer tada jacas prste,a kad povecavas tempo,samo smanjujes razmak izmedju pstiju i tipki,odnosno svira se portato.Meni se ovaj nacin pokazao kao dosta dobar,jer kad sam vjezbao legato sve se nekako preklapa i nema tacnosti.
Isto tako mislio sam i na trilere stakato,jer je meni licno upola lakse vjezbati i odsvirati nego legato,a tacno znam sta sam odsvirao.
mikicucu
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 15 Apr 2011, 07:58

Re: Stakato i legato tehnika sviranja

Post od mikicucu »

Ćao harmonikaši!
Nedavno sam prešao na učenje artikulacije, i problem mi stvaraju portato i tenuto.
Neznam kako bi trebali zvučati pa mi treba vaša pomoć.
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Stakato i legato tehnika sviranja

Post od Ukika »

Sviras kako je napisano, a kad navezbavas trilere kako ti je lakse i onako kako dobijas bolje rezultate ;)
Odgovori