Harmonika Dugmetara

O tehnici sviranja.
Korisnikov avatar
zvrk555
120 basova
120 basova
Postovi: 133
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Harmonika Dugmetara

Post od zvrk555 »

Pozz svima, vidim da se već na par mjesta vodila rasprava oko mogućnosti sviranja na dugmetari, načinu sviranja itd. Pa sam dobio ideju da sve što je vezanu uz dugmetaru bude na jednom mjestu. Znam da na forumu ima mnogo više klaviraca ali ima nas i dugmetaraca pa da razmijenimo mišljenja i iskustva. Koji je prstored najbolji?Zašto je kod nas najrašireniji Krnjevčev sistem? kako olakšati sviranje dugmetare onima koji su prešli s klavirne na dugmetaru (moj slučaj) koliko još drugih prstoreda postoji osim Krnjevčevog i mnoga druga pitanja koja će se u razgovoru nametnuti pokušajmo ovdje odgovoriti
zoran1313
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 25 Apr 2011, 23:33

Re: Harmonika Dugmetara

Post od zoran1313 »

Pozdrav kolega
Pokušaću ti dati neke od odgovora na tvoja pitanje.
Krnjrvac je prvi pedagog,muzičar i slobodno mogu reći pionir pismenosti za one koji sviraju dugmetaru.Do njegovog pojavljivanje koristio se ruski prstored gdje je palac bio samo oslonac na nosač dugmića sa strane i nije imao funkciju pri sviranju.To je očito kod Radojke Živković i Tineta.Mada su oni jako dobro izvodili kompozicije i njima to nije smetalo.Takav prstored je prenesen sa dugmetare koja je imala tri reda.Pojavom dugmetare sa 6 redova javile su se i veće mogućnosti pa samim tim i potreba za boljim prstoredom.Pojavili su se i veliki broj ukrasa (ornamenata) koji su karakterisali određena geografska područja Balkana.Normalno da mnogi pokušavaju kopirati nešto što su čuli u to vrjeme preko radija pa izmišljaju načine,odnosno prstorede za tako nešto.Krnjevac je čovjek koji je u to vrijeme bio notalno pismen,pa je iz ličnih a sigurno i iskustava drugih vrsnih muzičara tog vremena uradio postravku prstoreda za ljestvice i ukrase koji se javljaju u kolima i pjesmama i to objedinio u dvije knjige.
I danas je to jedan od boljih prstoreda i od njega ne treba bježati,mada postoje i drugi koji isto tako mogu zadovoljiti.
Dugmetara polako preovlađuje na muzičkoj sceni harmonika pa i u klasičnoj muzici.međutim više ima petorednih harmonika.Krnjevac je dao postavku prstoreda za šestorednu harmoniku koja se nemože u potpunosti primjeniti na petoredne harmonike.Zato imamo par vrsta prstoreda za petoredne harmonike koji se koriste B grifa i C grifa.Razlika se odmah uoči kod sviranja ljestvica,naprimjer Rusi imaju svoj koji su zadržali još od harmonika sa tri reda,Evropljani svoj,Južna Amerika ,pogotovo Brazil gdje se dosta svira harmonika svoj itd.
Kod nas se mješaju uglavnom ta dva prstoreda Krnjevčev i Evropski.Imao sam priliku da na nekim od seminara gdje su se mogla naću svjetska imena po pitanje harmoniek dugmetare,čujem komentare kompetentnijih ljudi,da se osnovni prstored treba postaviti i jako je bitan za napredak ali da kasnije muzičar svaki za sebe sigurno unese dosta inovacija i različitih rješenja koja njemu u datom trenutku odgovaraju i leže na ruku.Bitno je da melodija ne gubi.
Nadam se da sam ti barem dao djelimičan odgovor na jedno pitanje.Nastojaću da kasnije pronađem vremena i pokušam odgovoriti i na ostala ,a vjerovatno će se javiti još neko.
Veliki pozdrav od Zorana (serviser i nastavnik harmonike iz Dubice BiH)
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Harmonika Dugmetara

Post od alibaba40 »

Pozdrav zoki evo procitao sam tvoj dio, a sad imam jedno pitanje .Posto sam samouk i presao sa klavirne na dugmetaru koristim palac uvijek i snalazim se bez problema kao sto si rekao bitno je da melodija ne gubi, e sad jeli to ispravno ili ne?
Korisnikov avatar
zvrk555
120 basova
120 basova
Postovi: 133
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Harmonika Dugmetara

Post od zvrk555 »

Hvala kolega Zorane na pojašnjenju, ja koristim ove knjige Mije Krnjevca ali tu i tamo naiđem na neku nejasnoću pa onda pokušavam sam doći do nekog prihvatljivog rješenja ili odem kod jednog kolege koji također svira dugmetaru i daje ljudima privatne sate,budući da u mom kraju prevlada gotovo u cijelosti klavirna harmonika (područje Zagreba) nas dugmetaraca ima jako mali broj i dosta je teško razmijeniti neka iskustva s većim brojem kolega.

@alibaba40

neznam dali je to ispravno ( kvalitetnije će to objasniti Zoran) ali ja sviram bez palca osim u nekim iznimnim slučajevima ali to je jako rijetko, osnova su mi 2, 3, i 4 prst, a palac i peti služe kao ispomoć.
Naravno kad je riječ o sviranju u tercama palac koristim pod obavezno.
zoran1313
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 25 Apr 2011, 23:33

Re: Harmonika Dugmetara

Post od zoran1313 »

alibaba40 napisao:Pozdrav zoki evo procitao sam tvoj dio, a sad imam jedno pitanje .Posto sam samouk i presao sa klavirne na dugmetaru koristim palac uvijek i snalazim se bez problema kao sto si rekao bitno je da melodija ne gubi, e sad jeli to ispravno ili ne?


Veliki pozdrav prijatelju alibabi 40
Palac kod dugmetare treba koristiti , to je ispravno 100%.Postoje samo različiti prstoredi ali u svim savremenim školama,a dosta pratim literaturu,koristi se palac ravnopravno sa ostlim prstima.
Stari ruski prstored je bio takav što je nasleđen od malih trorednih dugmetara koje su imale jedan kaiš na desnom ramenu pa kada se mjeh vraća mora se palcom pridrževati patos dugmića .Pojavom većih harmonika i normalno sa dva kaiša ,dugo se još zadržao taj prstored.a danas još kod dijatonskih harmonika.
U svakom slučaju palac veliko DA.
Pozdrav Zoran
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Harmonika Dugmetara

Post od alibaba40 »

Hval puno prijatelju zoki :jdishddf:
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Harmonika Dugmetara

Post od Dallape 1960 »

pozdrav kolegama.. evo i nekog mog iskustva vezano za temu.. Ja palac koristim kada je solo-svirka u pitanju.. a kod sviranja u tercama NE.. evo objasnjenja.. sviranje u tercama sam ucio od Baneta Milutinovica.. koristim u paru 2 i 3-4 i 5 prst! stvarno covek ima zescu tehniku kada su terce u pitanju.. ocekujem vase misljenje :)
Dalapa Dugmetara
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 31 Jan 2012, 14:51

Re: Harmonika Dugmetara

Post od Dalapa Dugmetara »

pozdrav kolegama... sviram dugmetaru i muci me sama harmonizacija (kako na osnovu desne strane kad skinem melodiju da nadjem bas, to mogu na osnovu sluha), ali ima li neka fora, neka skala nesto? Svaka pomoc dobro dosla! Hvala unapred!! :D
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Harmonika Dugmetara

Post od Tomina »

Dalapa Dugmetara napisao:pozdrav kolegama... sviram dugmetaru i muci me sama harmonizacija (kako na osnovu desne strane kad skinem melodiju da nadjem bas, to mogu na osnovu sluha), ali ima li neka fora, neka skala nesto? Svaka pomoc dobro dosla! Hvala unapred!! :D
Pa kad nađeš u desnoj ruci koja je ljestvica u pitanju, odrediš iz te ljestvice 1., 4. i 5. ton i to su ti glavni basovi na ljevoj strani.

Primjer C dur, 1 - C, 4 - F, 5 - G i to su ti glavni basovi.
Dalapa Dugmetara
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 31 Jan 2012, 14:51

Re: Harmonika Dugmetara

Post od Dalapa Dugmetara »

pa dobro to, kad bi svi svirali pomocu tih basova na sta bi to zvucalo? koji su ostali basovi koji su u harmonskom sklopu? Kako se grade prelazi? i ostalo? :hmmm:
Odgovori