Pitanje pocetnika...

O tehnici sviranja.
acccco
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pitanje pocetnika...

Post od acccco »

Ako može pomoć u vezi vježbi S.Mitića .da li je bolje hvatati akorde 1,3 i 5 prstom ili 1, 2 i 4 prstom.hvala unaprijed
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Pitanje pocetnika...

Post od Webmaestro »

1, 3, 5 za trozvuke, a 1, 2, 4 za cetvorozvuke jer onda ti ostaje peti prst za cetvrti ton.
nemampojma
16 basova
16 basova
Postovi: 35
Pridružio se: 29 Sep 2012, 14:51

Re: Pitanje pocetnika...

Post od nemampojma »

stvarno su komenatari svi na mjestu uopce niti bih sta dodao nit oduzeo harmonika je izuzetno tezak instrument cak mi se cini da sam nesto drugu radio da bih brze naucio
mikicucu
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 15 Apr 2011, 07:58

Re: Pitanje pocetnika...

Post od mikicucu »

Tomina napisao:
mikicucu napisao:Pozdrav svima na forumu,

Imam dva pitanja u vezi sviranja harmonike:

1) Dok sam slušao starije izvedbe sevdalinki (uz pratnju dvije harmonike) primjetio sam da nekad septakord zadrže duže nego obično.
Zanima me da li ima neko pravilo za to ili ne?

2)U notnim zapisima gdje nema forspila i međuigri znam da se ponovi refren, da li u istom tonalitetu ili se uzme npr terca?

Unapred se zahvaljujem na sugestijama i savjetima.

1.) Nema pravila, muzika je u biti bez pravila, moraš je osjetiti kako ide i osjetiti gdje se septakord duže drži. Meni je isto profesor govorio da se basovi sviraju što kraće, jer ti u biti simuliraš bas i pratnju, ali na određenim dionicama, recimo foršpil pjesme "Ne klepeći nanulama", na pojedinim dionicama foršpila se može duže držati akord jer nekako bolje zvuči, naglasi pjesmu. A i sve ovisi o načinu kako se svira, jel iz duše ili preko ku.ca da se uzme para. :ijuju:

2.) Ponoviš kako želiš, najbolje terca ili jednoglasno sa ukrasima, ako se svira terca poželjno je isto malo solirati nešto tipa da kratko više puta lupiš neku tercu ili slično.
Ako ideš u veći dur, sjeti se rasporeda basova, i odi onda uvijek u dur koji po logici dođe prije trenutnog dura.

Recimo, sviraš u D, pa foršpil odsviraš u G. Ako si u A, odsviraš u D, ako si u C, odsviraš u F itd.
Prati kvintno kvantni krug, on će ti kasnije držati dosta te teorije o sviranju i govoriti šta da sviraš, bar sam ja do toga došao.
Pozdrav harmonikaši.

Da li isto vrijedi i za basove?
Znači, sviraš bas D i akord d, a foršpil u G
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Pitanje pocetnika...

Post od Tomina »

mikicucu napisao:
Tomina napisao:
mikicucu napisao:Pozdrav svima na forumu,

Imam dva pitanja u vezi sviranja harmonike:

1) Dok sam slušao starije izvedbe sevdalinki (uz pratnju dvije harmonike) primjetio sam da nekad septakord zadrže duže nego obično.
Zanima me da li ima neko pravilo za to ili ne?

2)U notnim zapisima gdje nema forspila i međuigri znam da se ponovi refren, da li u istom tonalitetu ili se uzme npr terca?

Unapred se zahvaljujem na sugestijama i savjetima.

1.) Nema pravila, muzika je u biti bez pravila, moraš je osjetiti kako ide i osjetiti gdje se septakord duže drži. Meni je isto profesor govorio da se basovi sviraju što kraće, jer ti u biti simuliraš bas i pratnju, ali na određenim dionicama, recimo foršpil pjesme "Ne klepeći nanulama", na pojedinim dionicama foršpila se može duže držati akord jer nekako bolje zvuči, naglasi pjesmu. A i sve ovisi o načinu kako se svira, jel iz duše ili preko ku.ca da se uzme para. :ijuju:

2.) Ponoviš kako želiš, najbolje terca ili jednoglasno sa ukrasima, ako se svira terca poželjno je isto malo solirati nešto tipa da kratko više puta lupiš neku tercu ili slično.
Ako ideš u veći dur, sjeti se rasporeda basova, i odi onda uvijek u dur koji po logici dođe prije trenutnog dura.

Recimo, sviraš u D, pa foršpil odsviraš u G. Ako si u A, odsviraš u D, ako si u C, odsviraš u F itd.
Prati kvintno kvantni krug, on će ti kasnije držati dosta te teorije o sviranju i govoriti šta da sviraš, bar sam ja do toga došao.
Pozdrav harmonikaši.

Da li isto vrijedi i za basove?
Znači, sviraš bas D i akord d, a foršpil u G
normalno, kako bi to zvučalo da ostaneš na basovima u krivom tonalitetu?
Korisnikov avatar
qwert
120 basova
120 basova
Postovi: 126
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pitanje pocetnika...

Post od qwert »

Moze biti i da je forspil iz g dura a da basovi krenu sa d durom ili najcesce d7 pa ode u g, ima toga.
nemampojma
16 basova
16 basova
Postovi: 35
Pridružio se: 29 Sep 2012, 14:51

Re: Pitanje pocetnika...

Post od nemampojma »

qwert napisao:Moze biti i da je forspil iz g dura a da basovi krenu sa d durom ili najcesce d7 pa ode u g, ima toga.
ma može sta god zamislis cak imas situaciju di ti tonski ne odgovara u sporom ritmu a u brzem se slaze
infoinfo
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 24 Nov 2012, 21:29

Re: Pitanje pocetnika...

Post od infoinfo »

Da ne otvaram novu temu :) sa svojim pitanjem obratit cu se ovdje.

Radi se o tome da zelim da ponesto naucim svirati cisto ono za svou dusu. imam neku malu harmoniku od 32 basa bez ijednog registra. Uspio sam samouko povatati neke narodne pjesme ali bez upotrebe basova. Zna li mi neko objasniti kako da naucim svirati basove npr za pjesmu pozdravi je pozdravi od miroslava ilica, postoje li neki tutorijali lekcije na kojima se moze nauciti kako svirati basove.
Safet_
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 27 Okt 2012, 14:09

Re: Pitanje pocetnika...

Post od Safet_ »

http://img63.imageshack.us/img63/9338/s ... spored.jpg

Ovo ti je slika basova da znas gdje se koji nalazi :) Udubljeni ti je C a izrezani obicno bude E.

Znaci drugar imas neke note npr ove : http://i48.servimg.com/u/f48/13/98/42/88/adnan_10.jpg Prvo ti iznad pise Em to ti znaci sviras e mol, pa pise H7 to ti znaci da sviras H septakord Pa samo G ti je g dur i tako pise ti pored vidis i citas, bit ce ti biti problem za h jer mislim da ga nema tvoja harmonika posto kazes 32 basa
al eto polako :)
infoinfo
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 24 Nov 2012, 21:29

Re: Pitanje pocetnika...

Post od infoinfo »

Safet_ napisao:http://img63.imageshack.us/img63/9338/s ... spored.jpg

Ovo ti je slika basova da znas gdje se koji nalazi :) Udubljeni ti je C a izrezani obicno bude E.

Znaci drugar imas neke note npr ove : http://i48.servimg.com/u/f48/13/98/42/88/adnan_10.jpg Prvo ti iznad pise Em to ti znaci sviras e mol, pa pise H7 to ti znaci da sviras H septakord Pa samo G ti je g dur i tako pise ti pored vidis i citas, bit ce ti biti problem za h jer mislim da ga nema tvoja harmonika posto kazes 32 basa
al eto polako :)

Hvala pokusat cu da s esnadjem :) mada su mi basovi kao spansko selo :) ima li negdje snimak bilo koje narodne pjesme da su usporeno snimljeni samo basovi
Odgovori