Pitanje pocetnika...

O tehnici sviranja.
Nitro
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Pitanje pocetnika...

Post od Nitro »

Pozdrav svima na forumu, vidim da jos uvek nema puno clanova, ali sam vec uspeo da nadjem dosta korisnih stvari. Pa vam zelim puno uspeha na dalje.

Red je prvo malo da se predstavim, ne znam da li mi je kasno krenuti sa harmonikom sa 25 godina, ali pozajmio sam od druga neku klavirnu Royal Standard sa 80 basova, koju je on svirao kao klinac pa cemo videti za dalje (voleo bih da predjem na dugmetaru). Sto se tice muzike, imam malo predznanja o klavijaturama iz mladjih dana, a puno sam citao o muzickoj teoriji, inace apsolvent sam na dizajnu enterijera pa se eto kao malo razumem u estetiku, bilo ona audio ili vizuelna :) I trenutno me najvise interesuje sviranje nekih klasicnijih dela, ali nebih bezao ni od domacinskih stvari :)

E sad konkretno pitanje, kod sviranja basova, pri razvlacenju meha harmonika daje dosta slab zvuk, narocito kod sviranja septakorda posto se verovatno tu i trosi najvise vazduha. I to je izrazenije pri razvlacenju nego pri zatvaranju meha. Pa me interesuje da li je to normalna stvar da za basove treba upotrebiti dosta veci pritisak u odnosu na melodijsku klavijaturu ili da ja ipak to ipak nosim negde na servis?

I jos nesto, dirke su blago neporavnjane, neke su malo izbacenije od drugih, meni to trenutno mnogo ne smeta, ali me interesuje u globalu koliko se to smatra bitnim i da li je moguce to nekako nivelisati?

Pozdrav iz Nisa!
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Pitanje pocetnika...

Post od Webmaestro »

Dobrodosao Nislija! Nikad nije kasno! :)

Na zalost, na ovom forumu jos uvek nema dovoljno aktivnih clanova. Ja sam ovaj forum napravio pre svega da bih okupio harmonikase i muzicare od kojih bih i ja nesto naucio, jer smatram da jos uvek ne znam dovoljno o harmonici i muzici, i da nikad ne mogu sve da znam, i da stalno treba da ucim... :)

Sto se tice pocetka, najbolje bi bilo da krenes ispocetka! :) Zeleo bi da sviras klasiku, al naravno da ne mozes odmah da odsviras bumbarov let. Kao i sve ostalo, tako i sviranje instrumenta se uci postepeno, pocev od najjednostavnijih stvari pa do sve slozenijih. Ono sto nikako ne smes da preskocis to su neke pocetnicke vezbice, koje ce ti biti mozda malo dosadne i naizgled besmislene, ali zlata vrede! :) Evo za pocetak skini prvu knjigu Albina Fakina, procitaj tu neke stvari na pocetku knjige, one primedbe i uputstva za nastavnike... I ako znas note, pokusaj da sviras vezbe iz knjige:
ALBIN FAKIN

Sto se tice tvog pitanja u vezi jacine bas strane, to je i mene iritiralo kad sam krenuo da ucim harmoniku, davno nekada :) Kasnije se taj problem izgubio nekako sam od sebe :) Mislim da to ima veze sa osecajem za razvlacenje meha, a taj osecaj se stice vremenom i vezbama za razvlacenje meha. Moj ti je predlog da ako imas nekog ko vec duze vremena svira, da mu das tvoju harmoniku da proba, pa da cujes da li ce i u njegovim rukama da se dogadja isto to kao kad ti sviras.

Eto toliko od mene, i nadam se da ce se ovoj diskusiji pridruziti jos neko, jer kao sto rekoh i ja bih voleo da naucim nesto novo :)
Nitro
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pitanje pocetnika...

Post od Nitro »

Hvala na odgovoru! Upravo sam ove neke stvari skontao u proteklih 24 casa :) Tj. skinuo sam sve 4 knjige Albina Fakina i iscitao svu teoriju iz njih i krenuo sa prvim setom vezbi. Koje stvarno na pocetku deluju dosadno, ali posle prelaska prvih 9 ipak vidim da ima smisla.

I sto se tice leve ruke polako ulazim u stos sa mehom, ali probacu da nahvatam nekog iskusnijeg cisto da budem siguran da je sve ok.

Mislim da je dobra ideja za forum posto na svim ostalim muzickim forumima gde sam gledao stvarno ima premalo harmonikasa. Pa vredi da se ovako nesto zapocne.
dugi68
120 basova
120 basova
Postovi: 209
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pitanje pocetnika...

Post od dugi68 »

Na ovo moram odgovoriti. Nitro, 25 godina i pitaš se dali je kasno. Ja sam skoro duplo stariji od tebe pa učim. Svi su mi se smijali: na poslu, u selu i u obitelji. Ja reko idem zbog gušta. A sada nakon neka tri mjeseca komentari: oooo, pa ide to tebi, e ova ti je baš dobro zvučala itd. Samo budi uporan ko mazga i nema greške!
Nitro
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pitanje pocetnika...

Post od Nitro »

Hvala na odgovoru, slazem se u potpunosti, kako dani prolaze uz vezbu sve je bolje i bolje ;)

Samo napred!
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Pitanje pocetnika...

Post od Webmaestro »

I samo polako! Bez zurbe! Zlatno pravilo vezbanja: SVE STO SVIRAS NAJPRE VEZBAJ U NAJSPORIJEM MOGUCEM TEMPU, UZ METRONOM! BRZINU KOJOM SVIRAS NEKU VEZBU ILI KOMPOZICIJU POVECAJ TEK ONDA KAD U TOM BRZEM TEMPU MOZES DA JE ODSVIRAS BEZ GRESKE I BEZ GRCEVA U RUCI! I TAKO POSTEPENO CES DOCI DO PRAVOG TEMPA. NE SVIRAJ BRZE OD SVOJIH MOGUCNOSTI! Brzina ce vremenom doci. Cesta je greska da ljudi jure brzinu sviranja, i u toj jurnjavi za brzinom oni izgube cistotu sviranja i lepotu tona.

Pozdrav i prijatno vezbanje.
pauza
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Odgovor na pitanje

Post od pauza »

Odmah da razjasnimo jednu stvar oko basova na harmonici, mnogi harmonikasi pocetnici se na samom startu ucenja ovog instrumenta razocaraju u svoj instrument jer im je bas sekcija ili tiha ili bucna pa se ili ne cuje ritam ili solo. To je veliki problem jeftinih harmonika. Jer je harmonika namenski instrumenat pa moramo biti nacisto sta zelimo svirati. Basovi se ne mogu pojacati vec ako su fabricki tako postavljeni, oni se moraju kompletno menjati ali je to za jeftinu harmoniku jako skupo pa se vise isplati kupiti drugu harmoniku jer je mnogo jeftiji zahvat nego sam majstor koji bi to uradio. Kada se ide kupiti druga harmonika ili se vodi neki majstor muzicar ili se mora probati vise harmonika da se zadovolji ono sto se zeli svirati. Jer i veliki svetski pa i nasi majstori imaju po vise harmonika kod svoje kuce koje su razlicito stimovane za razlicite stilove u muzici. Nadam se da sam bio donekle jasan kolegi i sretno i veselo ucenje ovog prelepog instrumenta. Pozdrav od pauze.
Posušak 21
16 basova
16 basova
Postovi: 19
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pitanje pocetnika...

Post od Posušak 21 »

Pozdrav
da ne otvaram novu temu ovde ću postavit pitanje
Imam dallapu i registri su tvrđi tj teže se prebaciva do čega to može bit a ponekad mi primjerice iz accordiona prebacit u klarinet onda mi pišti kao da ne zatvori druge glasove a ako iz mastera pribacim bude sve u redu
Nedavno mi pade na pamet da se harmoniku u mjeh postavi slica gel on navlači vlagu na sebe pa da se smanji vlaga u mjehu jel to neko proba a mislim da bi to bilo izvedivo ugradit
Hvala
pozdrav
pekan000
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

ajmo prvo ovako

Post od pekan000 »



nebi da se pravim pametan ali zelim pomoci
drago mi je da zele ljudi svirati harmoniku posto je to jedan jako tezak istrumen za sviranje,razlog je taj sto se mora znati i desna i leva strana bez obzira o kojoj se harmonici radilo NIKADA NIJE KASNO uciti i prosvirati harmoniku
ako si vec poceo svirati klavirnu harmoniku nemj prelaziti na dugmetaru moj licni savet

harmonika vise trosi vazduha u basovnoj strani ali to neznaci da ti nemozes otsvirati nekoliko taktova , ako je upitanju vise potrosnje vazduha znaci da harmonika duva i trebas potraziti majstora imas majstora ispod bolnice bila su dva brata sad neznam jel to radi ,jedan je otvorio kafic a drugi nastavio sa opravkom harmonike mislim da se zvao Laza neznam da li je u zivotu .Nisam NISLIJA vec me vezu lepa secanaj i momkovanja u tom divnom gradu
post se odnosi na mladog harmonikasa od 25 god
ako imas pitanja slobodno postavi pa ako sam u mogucnosti odgovoricu harmoniku sviranm vise od 20g0d
Korisnikov avatar
harmonikaš_ivan
96 basova
96 basova
Postovi: 97
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pitanje pocetnika...

Post od harmonikaš_ivan »

Nitro napisao:Tj. skinuo sam sve 4 knjige Albina Fakina i iscitao svu teoriju iz njih i krenuo sa prvim setom vezbi. Koje stvarno na pocetku deluju dosadno, ali posle prelaska prvih 9 ipak vidim da ima smisla.
istina, te neke prve vjezbe izgledaju i djeluju dosadne...tako je i meni bilo.... ali trebaju se zanti i dobro izvjezbati ako zelis dobro svirati....
Odgovori