Kako steci brzinu sviranja?

O tehnici sviranja.
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Kako steci brzinu sviranja?

Post od Ukika »

moj ucitelj je Vasketov ucenik :D

Nadji dobrog ucitelja ili ovako snimke, ali kvalitetne, kao sto je ovaj zlatkov, i vezbas dok se ne onesvestis, a onda te poliju vodom pa opet vezbas :D
Korisnikov avatar
zvrk555
120 basova
120 basova
Postovi: 133
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako steci brzinu sviranja?

Post od zvrk555 »

kad smo kod brzine evo jednog koji razvaljuje Užičko: http://www.youtube.com/watch?v=QJ-nK4Wsrvg

pitanje: vidio sam na ovim snimkovima da ima različit prstored od npr Zlatkovideo koji u svom snimku najčešće korisit 3 prsta dok ovaj koristi svih 5. da li je to različita tehnika sviranja ili je to samo tako u ovim primjerima?
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako steci brzinu sviranja?

Post od Bata Kanda 73 »

Prstomet je individualna stvar.ima ih podosta.Pa tako,imate ovu ili onu skolu harm.pa samim tim i ovaj ili onaj prstomet.Otud i to sto si zapazio da neko koristi svih 5 prsta a neko "samo" 3.Sama tehnika manje zavisi od prtsometa (mada je bitan) a mnogo vise od vezbanja!
E sad,imati pravilan prstomet je mnogo vazno,da bi sve ono sto se uci da svira ucilo lakse,izvodilo preciznije,tacnije pa na kraju karajeva i brze (ukoliko odredjena "stvar" koju sviras to zahteva).
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Kako steci brzinu sviranja?

Post od MladenIsakovic »

Nikako se ne bih složio sa prethodnim postom, prstored je mnogo bitna stvar, baš zarad tehnike, lakoće sviranja, skidanja, kretanja kroz tonalitete, i mnogo toga.
NIsam nikad video nekog ko koristi 3 prsta da dobro svira.
Zbog toga je važno učiti kod dobrog pedagoga, baš zarad dobrog prstoreda, između ostalog.
flayfinger
16 basova
16 basova
Postovi: 38
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako steci brzinu sviranja?

Post od flayfinger »

Kočo Petrovski je jedan od najpoznatijih "troprstaša",a ima ih još podosta,a takođe mnogo "dugmetaraca" koristi "samo" 2.3. i 4. prst,što se može lako vidjeti po video-zapisima,kojih,na svu sreću u ovo vrijeme ima mnogo!!Inače,osobina "klaviraša" je da više koriste sve prste nego dugmetarci,zbog same specifičnosti modela(klavirni i dugmetarski),a što i jeste po meni-pravilno,koristiti što više prstiju i ne zanemarivati pojedine prste,što je postalo vrlo česta pojava!!Sam raspored prstiju(aplikatura) je vrlo bitan,i nema ,bar u klavirne harmonike mnogo tih vrsta rasporeda,kao recimo u-dugmetare!!!Ranije,kada sam ja počinjao svirati,nije bilo ni notnih,a kamoli video zapisa,pa je u toj relaciji,danas mnogo lakše "prokužiti" kako i šta se svira!!!
Što se tiče,evo kako vidim,pa u skoro svakom postu,akcentiranja "tehnike" i brzine Amera Šehića,i njegovo stalno forsiranje(neznam zbog čega i kojim povodom),želio bih nešto reći vezano za njegovo sviranje!!Nepobitno da čovjek mnogo vježba i mnogo trenira i da ima "jaku" ruku,što se kaže!!O nekoj njegovoj preciznosti i tačnosti se može i treba diskutovati,i tu je jedan njegov nedostatak,i to povelik,jer momak "lupa i udara" trilere kako hoće i kad hoće,bez,po meni,jedne dosljednosti i-pravilnosti!!Znači,u istoj kompoziciji,i na istim mjestima,koristi različite trilere,znači svira po intuiciji,a ne po-pravilu,što opet ne umanjuje njegove pozitivne osobine!!Hoću reći,da ima mnogo "prljavih" tonova i nedosljednosti u svom sviranju!!Sve ovo,ovu moju "procjenu" treba uzeti kao subjektivni doživljaj a ne -pravilo,pa bih zato i molio diskutatnte da ne ulaze u neke rasprave sa mnom,a da tema bude"za" i "protiv" Amera,jer mi to nije ni bio povod,nego nešto sasvim drugo!!(Usput,dotičnog g.Šehića niti znam a niti poznam)!!!
nikola banja luka
16 basova
16 basova
Postovi: 30
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako steci brzinu sviranja?

Post od nikola banja luka »

Potpuno se slazem sa ovim postom
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako steci brzinu sviranja?

Post od Bata Kanda 73 »

U svemu se slazem sa flayfinger-om.Apsolutno delim misljenje.A da "troprstasi" i oni sa cudnim (da ne kazem nepravilnim) prstometom itekako mogu da imaju dobru tehniku neka MladenIsakovic pogleda Z.Paunovica ;) !Pozdrav!
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Kako steci brzinu sviranja?

Post od MladenIsakovic »

Ko je Z. Paunović?
Ovako, da se razumemo - kad učiš kako treba, lakše naučiš, lakše sviraš, lakše skidaš, i imaš veće šanse i predispoziciju da uspeš i budeš bolji. Ne kažem da ih ima sa lošim rasporedima koji dobro sviraju, ima svašta, ali neko ko svira sa samo 3 prsta, sumnjam da može biti dobar harmonikaš, pa uzmi recimo neko klasično čumadijsko kolo, ili ne mora, neki rumunješ - kad imaš par nizova trilera jedan sa drugim - kako to precizno, tačno, jasno i glasno odsvirati sa 3 prsta, pogotovu ako je brža stvar?
Pravi pedagog je, po meni, mnogo bitan, kao i raspored. To je moje mišljenje, a i dok sam ja učio svirati i intenzivno se družio sa harmonikašima - većina je tako razmišljala. Opet, svakom svoje :)
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Kako steci brzinu sviranja?

Post od micha56 »

MladenIsakovic napisao:... prstored je mnogo bitna stvar, baš zarad tehnike, lakoće sviranja, skidanja, kretanja kroz tonalitete, i mnogo toga.
Ja mogu na sopstvenom primeru ovo da objasnim.
Ja nisam ucio sviranje harmonike kod nikoga. Samouki sam harmonikas (klavirka i dugmetara), a pored toga isto samouko sam naucio i jos nekoliko instrumenata i profesionalno ih i svirao.
Kad harmonikasi vide moj prstored - padaju u nesvest od cudjenja - kako ja to sviram i kako se saplicem sa prstima, ali kad okrenu glavu i samo slusaju sta ja to sviram - kazu, au - dobro je, dobro zvucis.
To sto nisam imao od koga da naucim dobar prstored - to je moja kletva i moja mana, jer sam zbog takvog prstoreda redovno imao muke da transponujem nesto iz C u Cis na klavijaturi - ma redovno sam morao mnogo vise da vezbam od drugog harmonikasa koji je imao pravi prstored (kako kapiram u Srbiji za klavirnu harmoniku egzistiraju od prilike 2 nacina sviranja - Vasovicev i Pavketov). Pa i najprostije stvari za onog sa pravim prstoredom, su nekad bile prava nocna mora za mene da odsviram i morao sam mnoooooogo da se pomucim da bih uspeo.
Zbog toga sam bio odusevljen dugmetarom kad sam je prvi put stavio na grudi i video da ono C u Cis ide kao od sale (ko svira dugmetaru - razumece).

E sad - ja ne mogu da kazem da ljudi koji sviraju sa 3 prsta - dobro to rade. Oni su od prilike isto sto i ja. Sve sto odsviraju moraju dodatno da se pomuce da bi to dobro odsvirali.
Ja sviram sa svih 5, a Boga mi kakav raspored imam - po nekad mi zatreba i sesti prst, a na klavirci i ne znam kako bi neko mogao da svira sa 3 prsta (mozda moze na dugmetari), osim da ima neverovatnu brzinu i nedostatak prstiju nadoknadjuje brzinom. Svaka mu cast. Sta mislite sta bi takvi ljudi radili da sviraju sa svih 5? Katastrofa.

Ovo je svakako samo moje misljenje i moje iskustvo.

Pozzz.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako steci brzinu sviranja?

Post od Bata Kanda 73 »

Ne bi voleo da me pogresno shvatite,nekazem ja da je prstomet nebitan,naprotiv,vr.je vazan zbog svega onog sto su i M.Isakovic i micha naveli.Naravno da je sa pravilnim prstometom sve mnogo,mnogo lakse i...pravilnije.Ali,hteo sam da kazem da nije presudan sto se tice tehnike (i to je u nacelu micha naveo iz licnog iskustva), a i ja sam sretao i slusao mnoge koji su prstomet imali neznam ni sam kakav ( a i oni nisu bili sigurni kakav im je :lol: ) a pri tome je sve ono sto su svirali zvucalo extra! E sad najbolje je imati pravilan prstomet a onda uz dosta rada i muke i odricanja doci i do dobre tehnike! I jos samo objasnjenje,Z.Paunovic je Zoran Paunovic.Poslusajte ga na Youtubu gde uzivo na nekoj klupici daje sebi oduska i pogledajte njegov prstomet pa mi recite koji je ono i kakav prstomet i kojoj skoli pripada?Toliko.Pozdrav!
Odgovori