Kako steci brzinu sviranja?

O tehnici sviranja.
Sasa
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako steci brzinu sviranja?

Post od Sasa »

Napet meh je jos jedan od osnovnih uzroka dobrog sviranja! :D
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Kako steci brzinu sviranja?

Post od micha56 »

Ja sam se nekad "bavio" harmonikom - prvo amaterski, pa onda i profesionalno, pa mi je onda ona nesto otezala, pa sam presao na klavijature i dugo profesionalno svirao klavijature, pa cak i gitaru, ali harmoniku samo kad moram. I to klavijature - kada nisu postojali "glupi" fajlovi i kada se sve sviralo da tako kazem uzivo (live) - nema zezanja. Svirao sam na klavijaturi Korg M1.

Znate kako kazu Rokeri s' Moravu -
"kuj se s' armoniku bavi, nacisto ce se zgrbavi, a sad dos'o momenat, menjam instrumenat. Gitara mi mlogo znaci, jel se ne razvlaci."

E sad, od kako se vise ne "bavim" muzikom (ni profesionalno, niti amaterski), onda onako za svoju dusu, a Boga mi i za prijatelje - nesto sve vise se "bavim" harmnonikom. I mogu Vam reci da sve sto sam znao onda (pre oko 10 godina) da sviram - znam i sada, ali sam izgubio na brzini, odnosno, ako probam brzo - gresim.

Ovo znaci - po mom skromnom misljenju - samo ucestalo sviranje i vezbanje daje brzinu, jer, prvo i osnovno - razvijas odredjene misice sake sa kojima uopste mozes da sviras brzo, a i dobro naucis melodiju, tako da je sviras automatski. E, kod mene su ti misici sake zakrzljali, pa iako znam melodiju automatski - ne ide brzo nikako.

I jos jedan savet:
Da bi neko mogao da se "bavi" uopste muzikom, pa i harmonikom potreban je DAR. Ali mnogo je potrebnije ono sto se dobije ako to procitate od nazad - RAD.
Potrebno je mnogo, mnogo rada i stalno, stalno i uvek. Bez toga nema nista.

Pozzzzz.
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Kako steci brzinu sviranja?

Post od MladenIsakovic »

Čika Aca Krnjevac, koji je mene učio da sviram, preporučio mi je da na početku svakog vežbanja kod kuće, vežbam prvo trilere, čisto, jasno, bar 15-ak minuta.
Elem, što se brzine tiče, a što sam primetio kod mnogo klinaca, a i sam sam na početku radio isto - treba maksimalno opustiti prste, kao da prebirate po tipkama neobavezno, ne znam zašto klinci, pa i mnogi stariji prosto ukoče prste dok sviraju, kao da im je šaka u nekom malom grču. Ja sam isto imao taj problem kad sam počinjao, dok nisam dobio tu sugestiju; nakon toga, već u prvim danima se videla ogromna razlika. Opustite prste dok svirate, isprva ćete malo omašavati poneki ton, ali ništa strašno, uhodaćete se, kasnije je sve lakše. To je neophodno za iole ozbiljniju svirku, pogotovu kad dođete do nivoa kad treba vežbati 8-10 sati dnevno, pred Sokobanju ili neko slično takmičenje, do tada vam ruka mora biti maksimalno opuštena, i da prosto klizi po dugmićima/klavijaturi ;)
betmen
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako steci brzinu sviranja?

Post od betmen »

Dobro je to sa opustenim prstima a visina ili razmak prstiju od dirke kako stoje stvari sa tim.Pa onda tehika punog meha koja je presudna za stakato.Pa gazenje tona da nebi svirala sa upola snage i kvaliteta mislim na punocu tona,ijer svaka harmonika ima svoj maksimum do kog se moze vuci.Majstori ima tu dosta stvari koje treba znati.Pa naglasavnje takta zavisno od muzike.Sve u svemu vezbanje i jedno po jedno.
betmen
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako steci brzinu sviranja?

Post od betmen »

Dobro je to sa opustenim prstima a visina ili razmak prstiju od dirke kako stoje stvari sa tim.Pa onda tehika punog meha koja je presudna za stakato.Pa gazenje tona da nebi svirala sa upola snage i kvaliteta mislim na punocu tona,jer svaka harmonika ima svoj maksimum do kog se moze vuci.Majstori ima tu dosta stvari koje treba znati.Pa naglasavnje takta zavisno od muzike.Sve u svemu vezbanje i jedno po jedno.
queen
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako steci brzinu sviranja?

Post od queen »

Meni su trileri veliki problem. Ne znam ni prstored ni pravila! Nabadam po sluhu i bilo bi zaista lepo kad bi neko dao ovde link ili podigao filmić u kome mogu bar da vidim kako se to svira (usporeno). Onda ću lako, što reče ovde forumaš, da vežbam po 15 min svaki dan :) Sve mi se čini da moji trileri ne liče ni na šta a na jutubu ne mogu da nađem nešto sporo, svi raspale 300 na sat! Hvala na svakoj pomoći Slika
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Kako steci brzinu sviranja?

Post od micha56 »

queen napisao:Meni su trileri veliki problem. Ne znam ni prstored ni pravila! Nabadam po sluhu i bilo bi zaista lepo kad bi neko dao ovde link ili podigao filmić u kome mogu bar da vidim kako se to svira (usporeno). Onda ću lako, što reče ovde forumaš, da vežbam po 15 min svaki dan :) Sve mi se čini da moji trileri ne liče ni na šta a na jutubu ne mogu da nađem nešto sporo, svi raspale 300 na sat! Hvala na svakoj pomoći Slika
Ma polaaaako brate!
Niko se naucen nije rodio. Nisu trileri univerzalni i svaki se na isti nacin svira.
Svaki ima svoj "stos", a o njima moze neko da ti pise do ujutro i NISTA.
Mora neko da ti pokaze direktno na harmonici koju ti drzis na svojim grudima i to dirka po dirka, po sistemu - ja, pa ti, pa opet ja, pa ti - i tako sve dok ne ukapiras.

Bar sam ja tako ucio i svirao harmoniku.
A u kasnijem sviranju kad "uhvatis" ruku - e onda ces i sam skidati trilere ocas posla, ali - glavno je - samo polako dok ne ukapiras, a onda vezbaj do besvesti.

Pozzzz.
queen
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Kako steci brzinu sviranja?

Post od queen »

Hvala na odgovoru, mada mi nije mnogo pomoglo. Dakle, dok mi neko ne pokaže džaba ste krečili (tj. svirali), ako sam dobro shvatila.

I da, ja sam žensko :D
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Kako steci brzinu sviranja?

Post od micha56 »

@queen
Ma odma sam svatio cim sam te spazio.
Pa zar moze musko da bude (queen) kraljica (osim neko kao Boki13). Salim se.
Bas mi je drago da se zensko interesuje za harmoniku. To je lepo.
Oduvek sam cenio koleginice - bilo cime da se bave muzikom, a narocito harmonikom.
Jedino sam malko vise voleo pevacice (ne pevaljke), bas prave pevacice.

A sto se tice sviranja harmonike - pa naci ce se neko ko bolje svira da ti pokaze.

Ja ne znam - mozda postoji i drugi, bolji, nacin, ali ...

Pozzz.
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Kako steci brzinu sviranja?

Post od MladenIsakovic »

U principu, mora neko da ti pokaže. Filmčić takav nemam, ako naletim negde, proslediću ga. Ili da ti pokaže neko, ili da nađeš negde knjigu sa notama (ako ih znaš), gde iznad notnih linija ima ispisano kojim prstom koji ton sviraš. Prstored je nešto jako bitno, tj. bolje reći raspored. Pravilan raspored je temelj za učenje, zbog kasnijeg lakšeg sviranja, "skidanja" muzike na sluh, bržeg sviranja, razumevanja kretanja kroz tonalitete (što je bitno zbog pravilnog sviranja basova), itd. Nepravilan raspored je kočnica svemu tome.
Odgovori