Mala Skola Trilera u midi formatu

O tehnici sviranja.
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Mala Skola Trilera u midi formatu

Post od accordionist »

Pa mozes stakato tekniku za trilere da primenis i na klavijaturi al vodi racuna o dirkama da ti ostanu cele :D Ne znam koju klavijaturu imas ali ima klavijatura sa jako slabim dirkama pa tu mogu da stradaju gumice i ne znam sta jos sve. Mehanika dirki na harmonici je drugacija nego kod klavijatura.

Sto vise koristis 5 prst za trilere to ce ti lakse biti na duze staze. U pocetku je tesko ali kazem na duge staze se isplati.

A trileri u levoj ruci.................. pa ne znam zasta bi ti to koristilo. :hmmm: Jedino moze kao atrakcija da se svira uzicko kolo levom rukom :jdishddf:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Mala Skola Trilera u midi formatu

Post od Tomina »

koliko vam je trebalo da naučite trilere, steknete brzinu, točnost itd itd?

Pa meni to dosta teško ide,tj.nisam nikad trilere forsirao, više je to bila svirka na terce itd.

Jučer uzeo video instrukciju za gocino kolo, znam da je to jedno jako teško kolo. Ispada da bi ga morao vježbati mjesec dana da upamtim gdje koji triler ide + još toliko da steknem sigurnost i brzinu.

Užičko mi nije teško, jer nema toliko trilera iz izvedbe iz F dura koju sam pronašao. Također sam savladao i 70% Čića obrenovog kola, treba ga samo navježbati.

I to je to od kola, drmež niti jedan. :ijuju:

Možda bi trebao više početi vježbati te stvari, a ne samo običnu svirku s kojom nemam za sada velikih problema. Mislim, tek sviram 14 mjeseci, samouk, jel to rano za ovakva teška kola? Meni ispada da je.
ZIVAISTINA
16 basova
16 basova
Postovi: 29
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Mala Skola Trilera u midi formatu

Post od ZIVAISTINA »

Tomina napisao:koliko vam je trebalo da naučite trilere, steknete brzinu, točnost itd itd?

Pa meni to dosta teško ide,tj.nisam nikad trilere forsirao, više je to bila svirka na terce itd.

Jučer uzeo video instrukciju za gocino kolo, znam da je to jedno jako teško kolo. Ispada da bi ga morao vježbati mjesec dana da upamtim gdje koji triler ide + još toliko da steknem sigurnost i brzinu.

Užičko mi nije teško, jer nema toliko trilera iz izvedbe iz F dura koju sam pronašao. Također sam savladao i 70% Čića obrenovog kola, treba ga samo navježbati.

I to je to od kola, drmež niti jedan. :ijuju:

Možda bi trebao više početi vježbati te stvari, a ne samo običnu svirku s kojom nemam za sada velikih problema. Mislim, tek sviram 14 mjeseci, samouk, jel to rano za ovakva teška kola? Meni ispada da je.
Neznam,dali se ovo pitanje odnosi na mene al nije bitno ja cu dati svoj odgovor.
Tek mi je drug pokazao trilere kako se stakato sviraju i bas ce mi trebati dugo vremena da ih savladam,jer je komlikovano moras stimat polozaj ruke,prste ovako nastimat ,rotaciju tada izvest jest muka al vrijedi se namuciti.

Moj savjet ti je iako sam i ja pocetnik da uradis ovo,jer i ja sam dobio preporuku od ljudi koji znaju :

1) naucis kako se note citaju i sviraju

2) naucis skale i akorde

3) nadjes na net lakijeva skola sviranja tu ima kako se najcesce sviraju akordi u pjesmama i kolima

4) dobro izvjezbas tehniku sa tehnickim vjezama i etidama

i onda

5) krenes na vjezbanje trilera

6) JA mislim da je glavno pravilo za skidanje pjesama nauciti prepoznaTI sta je tonika u pjesmi da je osjetis po zvuku (ima sve objasnjeno u lakijevoj skoli),to da bi mogao odretiti koji je tonalitet pjesme i koje akorde svirati.

-Melodiju kad skidas nauciti skinuti melodiju bez trilera,jer trileri nisu sastavni dio te melodije nego samo ukras,kad naucis prepoznati i odsvirati neku melodiju bez trilera,poslije samo na tu istu melodiju dodas trilere i to je to.


- Od toga sto si uzeo video intrukciju kola,pitaj ga da ti snimi kako se sviraju trileri.

- Ja mislim da je to pogresan nacin ucenja kad neko gleda kako se svira pa on tako pokusava,to je za mene pogresno i nevodi nigdje to samo ucis napamet i od toga nema fajde ,nego poslusaj mene jer i ja se poducavam i ove savjete sam dobio od provjerenih ljudi.
Ako sam nesto pogresno napisao molio bih iskusnije forumasse da me isprave.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Mala Skola Trilera u midi formatu

Post od Tomina »

ok, sve razumijem, gle, nije da ja kopiram njega sa tom video školom u potpunosti, u biti samo da vidim gdje se svira to kolce i onda ga pokušavam koliko toliko iskopirati.

Ali jednostavno, nisam trilere još savladao i to mi je problem, pogotovo pošto taj isti koristi triler skoro na svakom tonu u kolu, pa sviranje ispada :asdfnjo: :svirac:

Mislim da ću napraviti sljedeće:

1.) početi koristiti trilere što više mogu u običnim pjesama, tako da ih naučim kak se koji svira i kako.

2.) neću se opterečivati tim teškim kolima, ostavit ću se na usavršavanju užičkog i čiča obrenovog, i dok njih savladam ko sad neke jednostavne pjesme onda idem dalje.

Inače, skale poznajem, moram sad te dominante učiti u akordima, jer bez toga nema svirke.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Mala Skola Trilera u midi formatu

Post od Webmaestro »

Tomina napisao: Mislim da ću napraviti sljedeće:

1.) početi koristiti trilere što više mogu u običnim pjesama, tako da ih naučim kak se koji svira i kako.
Uvek imaj ovaj glas u glavi: NE VALJA PRETERIVATI SA TRILERIMA! NE VALJA PRETERIVATI SA TRILERIMA! NE VALJA PRETERIVATI SA TRILERIMA! NE VALJA PRETERIVATI SA TRILERIMA! NE VALJA PRETERIVATI SA TRILERIMA! NE VALJA PRETERIVATI SA TRILERIMA!
Trileri jesu lepi al im nije bas svuda mesto. Ako u pocetku budes stavljao trilere i tamo gde ne treba, to ce ti ostati u navici i nikada vise neces moci da prepravis stil ;)
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Mala Skola Trilera u midi formatu

Post od Tomina »

Webmaestro napisao:
Tomina napisao: Mislim da ću napraviti sljedeće:

1.) početi koristiti trilere što više mogu u običnim pjesama, tako da ih naučim kak se koji svira i kako.
Uvek imaj ovaj glas u glavi: NE VALJA PRETERIVATI SA TRILERIMA! NE VALJA PRETERIVATI SA TRILERIMA! NE VALJA PRETERIVATI SA TRILERIMA! NE VALJA PRETERIVATI SA TRILERIMA! NE VALJA PRETERIVATI SA TRILERIMA! NE VALJA PRETERIVATI SA TRILERIMA!
Trileri jesu lepi al im nije bas svuda mesto. Ako u pocetku budes stavljao trilere i tamo gde ne treba, to ce ti ostati u navici i nikada vise neces moci da prepravis stil ;)
prijatelju, nisam mislio baš svugdje, mislio sam samo tamo gdje odgovara ritmu pjesme. Recimo, ne budem triler stavljao u "ne klepeći nanulama". :pudc8:
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Mala Skola Trilera u midi formatu

Post od Ukika »

i tamo ima dosta trilera ali tacno i samo tamo gde treba ;)
sinisa735
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 26 Sep 2012, 04:10

Re: Mala Skola Trilera u midi formatu

Post od sinisa735 »

hvala puno ovo vredi para!
Odgovori