Tomica Miljić

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Odgovori
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Tomica Miljić

Post od micha56 »

DervenD napisao:Dugo sam cekao da neko pokrene nesto konkretno,da bi se moglo nesto vise reci i cuti o velikanu nase estrade,nikada ne prezaljenom,Tomici Miljicu.I sam cu ce potruditi,da kroz svoje komentare nesto kazem iz biografije ovog velikana.O tom,potom.
Samo cepaj i dobro nam dosao. :mrgreen:

Pozzz.
milan jovic
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 27 Mar 2011, 16:32

Re: Tomica Miljić

Post od milan jovic »

Tomica Milijic-Legenda koja se retko radja.Srbska narodna muzika je mnogo izgubila sa njim.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Tomica Miljić

Post od Dallape 1960 »

kralj..definitivno jedad od naj harmonikasa ex-yu :svirac:
Pigini
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 08 Apr 2011, 21:18

Re: Tomica Miljić

Post od Pigini »

Po mom misljenju, jedan od najboljih harmonikasa Jugoslavije, koji je u svojim kolima mnogo paznje obracao na melodiju koja je u njegovim djelima prava cantilena. Steta sto o njemu ima malo podataka i sto je sasvim nepravedno zapostavljen, ali mi smo tu, pa se nadam da ce neko postaviti i biografiju ovog velikog umjetnika.
DervenD
48 basova
48 basova
Postovi: 57
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39

Re: Tomica Miljić

Post od DervenD »

Kada sada slusate Tomicu prosto vas obuzima seta.Neznate dali da placete,pevate igrate...U svakom slucaju ponosni ste sto se jednom rodio i ziveo jedan takav velikan,koga nazalost vise nema medju zivima,ali njegova dela jos uvek zive,nadzivece mnoge. Majstor drugog glasa(terce).Jedna od verzija Mladenovackog kola odsvirana je bas sa naglasenom tercom Jedan je od onih koji je elegantno,tanano,lagano,prelepo, na najlepsi moguci nacin opisao sumadiju svojim zlatnim prstima, nezno milujuci klavirne dirke.Mali je broj onih harmonikasa koji tako sumadiju osecaju i uspesno sviraju ,a da to nije dugmetara.Mnogi koji ga znaju,koji su imali prilike uzivo da slusaju zajedno njega i Dragana Aleksandrica cesto su govorili :Dragan je odlican,ali Tomica svira sladje.Inace imao sam prilike da ga uzivo slusam.Skroman,nenametljiv,ali kazu i vickast,vecita druga harmonika(u sali sam govorio:i u svom orkestru-ansamblu bio je druga harmonika-terca zahteva "veci sluh")Ziva legenda KUD "Nikola Tesla" Pera R.,inace klarinetista ,nekada je svirao zajedno sa Draganom Aleksandricem(jedno vreme je Dragan vodio muzicku sekciju KUD 'Nikola Tesla"-BGD) i Tomicom Miljicem.Dok je ucio harmoniku,u mladjim godinama(kaze Pero,a njemu je pricao Tomicin tata) Tomica je malte ne, spavao sa harmonikom.Znao je da svira nocu u krevetu(jutrom) oko dva,tri sata pred zoru ranu.Preselio se i dobar deo zivota proziveo je na Karaburmi u Beogradu.Inace Tomica je poreklom iz Novog Sela kod Velike Plane(tacnije na potezu V.Plana-Lapovo).Neko je pitao u nekom komentaru dali Tomica ima naslednika?Kazu da ima sina,ali neznam dali se bavi muzikom.

http://www.youtube.com/watch?v=SZntdkApUcY
Poslednja izmena od DervenD u 27 Feb 2012, 04:08, izmenjeno 6 puta ukupno.
DervenD
48 basova
48 basova
Postovi: 57
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39

Re: Tomica Miljić

Post od DervenD »

Nekada se u kafani islo ne da bi se najelo i napilo,a prevashodno da bi se slusala lepa,dobra muzika,koja vas je opijala makar pili samo bezalkoholna pica.Da ne govorim o "umerenoj kolicini" vina,koje vas uz dobru pesmu i muziku totalno "dibidus" razoruza.Tomicu sam prvi put gledao i slusao uzivo kao student u Gradskoj Pivnici("kod Vuka") u Beogradu.Najcesce u to vreme ekipa koja je svirala bila je: Dragan Aleksadric,Tomica,Boki,pok.Aca Sisic, kroz san pamtim ,na svu zalost neznam joj ime,bila je g-dja ili g-ca koja je svirala u orkestru, klavijature(orgulje) ili bubnjeve??(bicu zahvalan za podrobnu informaciju).Upravo u Gradskoj pivnici "stvarala se" premijerno se izvodila,jos do tada ne snimljena pesma "Hej drugovi,drudovi" koju je pevao Bozidar Cadja Vasiljevic.Orkestar bi program pocinjao laganim stvarima,a u finisu(24-02h) cesto bi se repetirala ova pesma "za drusstvo u cosku",ovom,onom,iz centra sale.... "Hej drugovi,drugovi..

"Ulicom idem,zora vec rudi,radja se novi dan,
Ja srece nemam,ja srece nemam,kome da srce dam(sve x2)

Ref:Hej drugovi,drugovi,do veceras dovidjenja
Idem dusu da odmorim,jer nje vise sa mnom nema(sve x2)

Cini mi se da je pesmu komponovao Dragan,a orkestar je maestalno pratio.Kasnije je i Topalko stariji snimio ovu pesmu.Tomica je pratio mnoge pevace i pevacice,poznate i anonimuse,koji su pocinjali prve korake,a kasnoije postajali imena(nesebicno je pomagao svima)Jedan od njih je i Mile Agatonovic-Aga("Svi za Nis").A kako je tek Tomica odsvirao naravno sa ekipom "Ilindensko kolo". Cadju Vasiljevica,Agu,Ilindensko kolo ne navodim slucajno,ili kao najbolja dela,vec zbog stilova sviranja(sem sumadiju,gde je car na domacem terenu,Tomica je fantasticno svirao niski melos(stil),Makedoniju(primer ilindensko kolo,pravi virtouz-original je uvek najlepsi,ma kakav da je,ali Ilindensko kolo na Tomicinim dirkama je nesto posebno:svaka dirka, dusu i srce dirka .

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=8X6pmfL_jB4[/youtube]

Da ne govorim o drugim stilovima koje je takodje uspesno svirao...Da ne dodje do zabune na mnogim plocama,kasetama pise prati orkestar Dragana Aleksandrica.Dragan i Tomica bili su nerazvojni prijatelji,dugo su zajedno svirali u orkestru ,vrlo cesto,kada je bilo potrebno"ispomagali" se medjusobno kad bi pojedinacno nastupali njihovi orkestri .
Eto, za sada toliko,pomalo Vas udavih.Bila su to predivna vremena kada se dusom i srcem zivelo i volelo("Lepi dani bede i siromasstva,sto bi rekao u kazivanju srihova Rade Serbedzija).


Pozdrav svim pravim ljubiteljima prave pesme,muzike...!
Poslednja izmena od DervenD u 29 Feb 2012, 05:45, izmenjeno 7 puta ukupno.
DervenD
48 basova
48 basova
Postovi: 57
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39

Re: Tomica Miljić

Post od DervenD »

milan jovic napisao:Tomica Milijic-"Legenda koja se retko radja.Srbska narodna muzika je mnogo izgubila sa njim".
Dobronamerna ispravka:nadam ste da ste imali na umu da je srpska narodna muzika mnogo izgubila ,njegovim preranim odlaskom sa ovog sveta.
Korisnikov avatar
Fado
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 27 Avg 2011, 21:46
Kontakt:

Re: Tomica Miljić

Post od Fado »

DervenD napisao:
milan jovic napisao:Tomica Milijic-"Legenda koja se retko radja.Srbska narodna muzika je mnogo izgubila sa njim".
Dobronamerna ispravka:nadam ste da ste imali na umu da je srpska narodna muzika mnogo izgubila ,njegovim preranim odlaskom sa ovog sveta.
OK, kad ce mo tako mogu samo reci da sam ja citajuci poruku druga @milan jovic, shvatio je bas ovako kako si ti dobronamerno uradio ispravku, ali kad cemo dobronamerno evo i tebi dobronamerna lekcija iz pravopisa; nakon svakog internpunkcijskog znaka sledi razmak, a internpunkcijski znak se stavlja odmah nakon zadnjeg slova - nemoj se ljutiš - zaista je dobronamerno :depkvk:
A što se tice Tomice Milijica, zaista je covek mnogo toga rekao harmonikom i mnogo toga je ostalo "zapisano" i da je obogatio folklor svojim radom. Zao mi je sto jos uvek nema ili ja nemogu pronaci njegovu biografiju :(
DervenD
48 basova
48 basova
Postovi: 57
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39

Re: Tomica Miljić

Post od DervenD »

Fado,
Zahvaljujem na dobronamernoj ispravci.Inace,zaboravio sam da se unapred izvinim za gramaticke i jezicke greske koje ce se pojavljivati tokom pisanja mojih komentara.Razlog je vrlo prost,ali ne i opravdane prirode:srpsko-hrvatski jezik poceo sam kasno da izucavam-posle desete godine,a okruzenje gde zivim i radim zahteva drugi jezik,jer naprosto nisam medju nasim ljudima.I tako godinama.
Pozdrav!
Poslednja izmena od DervenD u 26 Feb 2012, 20:36, izmenjeno 1 put ukupno.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Tomica Miljić

Post od Bata Kanda 73 »

Bravo za pisanije DervenD!! :jdishddf: Sve sto si reko i sto je do sada receno o VELIKOM Tomici jeste tako.Ali ko sto rece Fado,bilo bi super kada bi neko (ko poblize poznaje zivot Tomice Miljica-a mozda bas ti DevenD) postavio detaljniju njegovu biografiju.Pozdrav.
Odgovori