Danilo Mišković

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Odgovori
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Danilo Mišković

Post od micha56 »

Danilo Mišković

Slika

Danilo Mišković rođen je 1941. godine. Završio je četiri razreda osnovne škole, a harmoniku učio od braće Đurice i Ace Ćirkovića. Brzo se afirmiše po Temniću nastupajući na proslavama, pa kao poznat harmonikaš snima ploče narodne muzike i pravi trajne snimke narodnih kola, uz komponovanje pesama za pevače narodne muzike. U selu Bošnjanu od 1986. porodica Mišković ima studio sa opremom, pa Danilo sa sinom Srboljubom, takođe poznatim harmonikašem, prati na snimcima mnoge pevače. Danilo Mišković je imao uspešne dugogodišnje nastupe sa grupom muzičara Žilić-Cacić, sa Sinišom Matejićem, Dragoslavom Popovićem Drakčetom, Miletić Živomirom Žiletom, a povremene kontakte i sa Đuricom Ćirkovićem u Beogradu. Sa ovim muzičarima gostuje po Austirji i Nemačkoj, svirajući koncerte i svadbe.

Danilo je poznat harmonikaš, pedagog, studijski muzičar i kompozitor, pa se iz pomenutog može doći do zaključka da je najkompletniji muzičar u Temniću i šire. Komponovao je „Moj život je sada ruševina stara“, „Život piše romane“, „Ja sam sportski ribolovac“, „Stara kuća, stari crep“, „Nije život u čašama vina“ i mnoge druge. Bio je ekskluzivan član nekoliko diskografskih kuća, gde je snimao materijale kako za sebe, pretežno narodna kola, tako i prateći veliki broj pevača narodnjaka.

Njegov sin Srboljub – Srba Mišković, rođen 1959. godine, završio je Gimnaziju u Varvarinu. Harmoniku je učio od oca, i sa njim, a i samostalno, ima veliki broj nastupa, kao i sa grupom kruševačkih muzičara (Slavoljub Jocić, Srđan Novaković, Siniša Đorđević Cune, Tomić Stanko), i sa muzičarima paraćinskog i temnićkog kraja i šire. Tehnikom sviranja prevazilazi oca, stiče ime svirajući temperamentno i osećajno. Svira poznata kola, osvaja nagrade kao aranžer i kompozitor, postaje član žirija na takmičenjima harmonikaša.

S Miškovićima u orkestru kao solista dugo je pevao narodnjake Dragiša Gavrilović Manza.

Preuzeto sa: http://www.bosnjane.info/danilo-i-srba-miskovic/
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Danilo Mišković

Post od micha56 »

Danilovo kolo - uzivo



A evo to isto kolo u studijskom izvodjenju iz vremena dueta Miskovic - Miletic

Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Danilo Mišković

Post od micha56 »

A evo i njegove priče o početku bavljenja muzikom i na dalje, ali o Žiletu Miletiću (iz čuvenog dueta Mišković-Miletić) - ni reči ...
Izgleda da se tu radi o nekoj veeeelikoj i neoprostivoj svađi između njih dvojice.

Korisnikov avatar
BOBAN-POLJANA
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 10 Okt 2011, 19:42

Re: Danilo Mišković

Post od BOBAN-POLJANA »

ima ekstra kola
Aleksandar_Ks
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 17 Jul 2012, 18:49

Re: Danilo Mišković

Post od Aleksandar_Ks »

Ja sam njegov ucenik, imam samo reci hvale za ovog velikana i trudim se da opravdam to sto sam bio njegov ucenik.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Danilo Mišković

Post od Bata Kanda 73 »

Velikan srpske narodne muzike u savkom pogledu.Ono sto je on (u duetu) sa Mileticem odsvirao ostace kao istorijski zapis i domaci zadatak danasnjim harmonikasima kako treba svirati u duetu (a toga skoro da danas i nema).
Spada,sa mnogim velikanima iz tog kraja,u sam vrh srpske muzike i harmonike.
Odgovori