Vojo Bjelos

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Lepi Cane
16 basova
16 basova
Postovi: 33
Pridružio se: 08 Jan 2015, 23:12

Vojo Bjelos

Post od Lepi Cane »

U ranom djetinjstvu dok su se njegovi vršnjaci igrali klikera, lopte, kauboja i indijanaca, partizana i švaba……. Vojo je vježbao harmoniku.
Već tada su mu stručnjaci predviđali blistavu karijeru.
Svirao je klavirku, harmoniku sa dvanaest pozicija i svi su bili složni u jednom- da takvu tehniku sviranja nisu vidjeli u svom životu.
A Vojo je šutio i vježbao. Nije se zanosio pričama i hvalospjevima drugih. Nije se obazirao na ponude iz Zagreba, Beograda, Beča, Ljubljane, Milana, da ode kod “anamonjih” i da svira.
Ostao je vjeran svom Sarajevu i narodnoj muzici.
Služeći vojni rok u Skoplju upoznaje Halida Muslimovića, kome će kasnije i napisati pjesmu “Hej ljubavi u dalekom gradu” i, tada se kuju veliki planovi vezani za estradu.
Halid mi je pričao kako su jednom u Beogradu sjedili sa tada najpopularnijim harmonikašem Vladetom Kandićem, legendarnim Bata Kandom.
Bata Kanda je tada izdao ploču sa svojim kolima od kojih je najpoznatije bilo “Kandoro”.
Uz bokal “domaće” Kanda je uzeo harmoniku i počeo svirati. Nije znao ko je Voja, za njega je on bio “nekakav” harmonikaš u društvu Halida Muslimovića.
Kada je u “gluho doba” Vojo uzeo harmoniku i počeo svirati, nastao je tajac. Halid napominje društvu da se Vojo samo zagrijava i da “prava svirka nastaje kasnije”.
A Vojo svira Kandino “Kandoro” ali, naopako. Od zadnjeg tona ka prvom. Kanda bez riječi ustaje i napušta društvo.
Pričalo se da kada ga je čuo kako svira Šaban Šaulić zovnuo svog harmonikaša Mirka Kodića i rekao mu:”Seljak, slušaj kako se svira i nemoj mi više nikada reći i pametovati da si najbolji”.
Selver Pašić Vojin dugogodišnji prijatelj i saradnik, kolega iz orkestra “Ilidža” mi je davno pričao da kada je čuo kako Vojo svira na jednom koncertu, Ljuba Kešelj je prišao Bjelošu i poljubio mu desnu ruku odavši tako priznanje i javno priznavši ko je najbolji harmonikaš.
U Beogradu se i danas priča o Voji Bjelošu kao o geniju harmonike.
Miroljub Aranđelović Kemiš koji je bio i evropski i svjetski prvak u sviranju harmonike za Voju kaže:”Rano je otišao ali je za života ušao u legendu. Bio je genije, pravi. Slab sam na riječima kada je Bjeloš u pitanju. Onaj ko zna kako je svirati harmoniku zna dobro o kome je riječ. Vojo je imao neviđenu tehniku. Njegov prstomet treba ući u udžbenike.
Znao je zatvoriti skalu za par sekundi. Jednostavno rečeno, on je genije.”. Kada bi ušao u lokal harmonikaši bi skidali harmoniku, bilo ih je stid svirati pred njim. Martovska zora 1987 godine nečujno je najavljivala novi dan. Malobrojne zvijezde su se lijeno povlačile sa neba, kao da su čekale još jednu da im se pridruži.
Čekale i dočekale.
Vojo Bjeloš. Čovjek, harmonikaš koji je svaku mogućnost na svom instrumentu pretvarao u stvarnost poslije završene svirke ulazi u automobil sa jednom djevojkom krenuvši kući.
Da li je predosjećao da odlazi u vječnost?
Paleći auto zapjevao je pjesmu “Ja sam kapetan potonulog broda”.
To je zadnje što pamte oni koji su ga tada, posljednji put vidjeli.
Rimski most kod Sarajeva bio je zadnja stanica proslavljenog harmonikaša. Tu je zatvorena skala života jednog genija, zatvorena na dvadeset i sedmom podioku. Sa 27 godina života postigao je status genija na harmonici, uzevši primat harmonikašima iz Srbije koji su uvijek govorili da su najbolji.
branka
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 30 Jul 2023, 20:40

Re: Vojo Bjelos

Post od branka »

Poznavala sam porodicu Bjeloš.Bilo bi mi drago da znam šta je sa Vojovom sestrom Gordanom?Stanovala je u Dobojskoj 11, sa ocem,a Vojo sa majkom.Bili su im razvedeni roditelji.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Vojo Bjelos

Post od Dallape 1960 »

Cane jel ovo preuzet tekst, ili si Licno poznavao coveka i napisao svoje vidjenje?
Korisnikov avatar
Džoga
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 385
Pridružio se: 14 Jun 2018, 10:29
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Vojo Bjelos

Post od Džoga »

Naisao sam na discogsu na stranicu o Voji tako da koje voljan moze da vidi potpunu diskogafiju stavljam link
Korisnikov avatar
Džoga
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 385
Pridružio se: 14 Jun 2018, 10:29
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Vojo Bjelos

Post od Džoga »

Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Vojo Bjelos

Post od sampionce »

Није ме мрзело и послушао сам опус поменутог хармоникаша (у разним извођењима).

Што 'но кажу, "о покојнима све најбоље" али ово је веома просечна свирка, за мој укус и стандарде.

Стилски, највише подсећа на Д. С. "Босанца" (не бих искључио ни могућност да су се познавали, с обзиром да су били из истог миљеа, професионалног и географског) али с тим што је "Босанац" барем за 2 класе изнад. Минимум!
Korisnikov avatar
Džoga
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 385
Pridružio se: 14 Jun 2018, 10:29
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Vojo Bjelos

Post od Džoga »

sampionce napisao: 11 Avg 2023, 17:38 Није ме мрзело и послушао сам опус поменутог хармоникаша (у разним извођењима).

Што 'но кажу, "о покојнима све најбоље" али ово је веома просечна свирка, за мој укус и стандарде.

Стилски, највише подсећа на Д. С. "Босанца" (не бих искључио ни могућност да су се познавали, с обзиром да су били из истог миљеа, професионалног и географског) али с тим што је "Босанац" барем за 2 класе изнад. Минимум!
Skloni su ljudi preuvelicavanju ali mozda postoje neke stvari koje nisu izasle za javnost, mene bi iskreno zanimalo da cujem taj Kandoro unazad sto kaze Cane, jer je sama kompozicija izuzetno zahtevna.
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Vojo Bjelos

Post od sampionce »

"Склони су људи преувеличавању" колега!

Нема потребе да чујеш Кандоро уназад (лепа је метафора, у рангу оног "пешачио ја до Месеца и назад"), довољно је да чујеш свирање поменутог уметника (код више извођача, што Дисцогс наводи), може се наћи на Јутјубу, и да закључиш сам изворност и истинитост ловачких прича.
Korisnikov avatar
Džoga
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 385
Pridružio se: 14 Jun 2018, 10:29
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Vojo Bjelos

Post od Džoga »

Evo bas cu sad da poslusam i javljam sta mislim :)))
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Vojo Bjelos

Post od Dallape 1960 »

Zbog toga sam i postavio ovakvo pitanje. Coveku naravno svaka cast, ali bas ga je neko presolio sa ovim izjavamo ko god da je. Olako se izgovaraju i potcenjuju neka bas ozbiljna imena.
Odgovori