Usna harmonika

Drveni i limeni: klarinet, frula, saksofon, truba, flauta...
Odgovori
ljupa
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Usna harmonika

Post od ljupa »

malo usne harmonike da odmorite usi od narodnjaka........
Casper_8
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 08 Mar 2012, 22:46

Re: Usna harmonika

Post od Casper_8 »

Svaka čast za pravljenje teme. Bilo bi lijepo kad bi neko stavljao osnove sviranja ovog instrumenta,kao i informacije o cijeni istog. Hvala unaprijed :)
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Usna harmonika

Post od Webmaestro »

Da, bilo bi dobro kada bi se oglasio neko ko svira usnu harmoniku. Forum za harmonikase a da nema usne harmonike.... ne ide :D
Pigini
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 08 Apr 2011, 21:18

Re: Usna harmonika

Post od Pigini »

Harmonika (klasicna), prema podjeli instrumenata na nacin na koji se zvuk proizvodi, pripada duvackim (aerofonim) instrumentima, tako i usna harmonika. Ja sam jedno vrijeme svirao, ali mogu reci da uopce nije nesto. Ipak, klavirna / dugmetara je za mene jedina harmonika, a usnu je lijepo slusati. Hvala za usnu harmoniku. :jdishddf:
Casper_8
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 08 Mar 2012, 22:46

Re: Usna harmonika

Post od Casper_8 »

Ako neko ima link neke fine knjižice o osnovama sviranja (može i na engleskom) od nekog jačeg autora neka postavi. Unaprijed hvala :)

****EDIT****

Evo šta sam našao na jednom forumu:


Tremolo harmonika:

Slika

One se uglavnom sviraju u - verovali ili ne - Indiji i Aziji uopšte, i tamo ima majstora koji su na njoj BRŽI nego Satriani na gitari, verujte mi na reč. Relativno je kasno "probila" u Ameriku, ali je mnogi savremeni harmonikaši smatraju "instrumentom budućnosti" čak i za bluz (mada, da se razumemo, ona nije nov instrument). Ono što ne možete sa tremolo harmonikom, jeste da bendujete note kao što rade bluzeri - ona prosto ne zvuči toliko "bluesy", nego onako... kao iz partizanskih filmova, kao "Na morskome plavom žalu", ili kao Austrijsko jodlovanje. Ona je najčešća kod nas, i ako ste kao mali imali neku kinesku harmonikicu, 99% je bila tremolo harmonika. Za nju na netu ima vrlo malo tablatura, ali - prokljuvite kako idu note, pa sviruckate "When The Saints Go Marchin' In". Note - ako je tremolo harmonika u C - idu ovako (velika slova - duvate za tu notu, mala - uvlačite za tu notu):

-----------------------------------------------------------
|C |d |E |g |G |b |C |d |E |f |G |a |C |b |E |d |G |f |C |a |
|C |d |E |g |G |b |C |d |E |f |G |a |C |b |E |d |G |f |C |a |
-----------------------------------------------------------

Dijatonska harmonika:

Slika

Ova na slici je Hohnerova Marine Band glavom, odnosno THE harmonika, to sviraju Bob Dilan, Čarli Maselvajt... to je svirao Soni Teri... Mislim, svako ko u Americi svira harmoniku svira baš baš taj model, ne neki custom shop. A znate li koliko ta harmonika košta kod nas? Između 1600 i 1800 dinara. Da, dobro ste pročitali. To je jedini instrument koji svako može sebi da priušti i da onda kaže "sviram ISTU harmoniku kao Litl Volter i(li) Džunior Vels i(li) Džejms Koton". Ili bilo ko drugi ko u Americi svira usnu harmoniku, ako vam navedena imena ne znače puno. Naštimana je ovako (ako je C-harmonika):

Slika

I tu nema još mnog da se kaže, osim da spomenem kako se iz takve izvlači dobar zvuk. Preporučujem "Dilan/ Nil Jang" metod, to baš ne mogu da opišem, bolje poslušajte Boba i Nila kako to rade na svojim pesmama. To je vrlo "freestyling" tehnika, uzmeš harmonikicu koja je u ključu pesme koju sviraš, i prosto - udariš. Nema pogrešne note, nema tehnike, samo nađeš nekakav lud zvuk koji ti se sviđa i držiš ga dok ti se sviđa.

Bluz harmonika je ipak malo složenija. Prvo, treba vam harmonika koja je četiri stepena iznad ključa pesme - ako je, recimo, bluz iz E, harmonika treba da je A, ako je bluz iz C - harmonika treba da je F, itd. Zašto? Zato što je u takvoj "crossharp" tehnici ključna nota harmonike poluton ispred "blue note". Odnosno - svirate bluz iz E. "Plava nota" u E-bluz skali je (srpsko) B, a to B je polustepen od osnovnog tona vaše harmonike iz A. To znači da je vrlo lako podići to A (brrrrrzo udahnete vazduh) u "plavu notu", a to znači da ste "tu" gde treba da budete, ako se svira bluz iz E.

E sad... You need rhythm da sviraš bluz, naravno. Onaj ritam, voza. Onako kako Vili Braun objašnjava u filmu "Crossroads" - "Kako ćeš da sviraš bluz ako ne možeš da pogodiš zvuk voza?" Pa, to nije tako teško sa ovom harmonikom. Recimo uzmete harmoniku u A, i ponavljate ovaj redosled:

1) Rupe 1, 2, 3: uvuci vazduh
2) Rupe 1, 2, 3: izduvaj vazduh
3) Rupe 1, 2: uvuci vazduh
4) Rupe 1, 2, 3: izduvaj vazduh

Jen', dva, tri, čet'ri... Brže... And it's rollin'. To je to, diplomirali ste, sve ostalo je samo razjašnjavanje tih par nota, građenje fraza itd. (Koga zanima još štogođ, imam tri CDa Džerija Portnoja koji objašnjava šta i kako.)

Evo i ovo :)

Toliko od mene :)
Casper_8
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 08 Mar 2012, 22:46

Re: Usna harmonika

Post od Casper_8 »

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FObMmWj_wDM[/youtube]
evo čovjek je baš fino objasnio savijanje tonova, tj. snižavanje određenih tonova za pola stepena. Meni je pomoglo, nadam se da će i vama :)
Odgovori