Omeksavanje dirki

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Pavlisha
16 basova
16 basova
Postovi: 17
Pridružio se: 06 Jul 2011, 21:13

Omeksavanje dirki

Post od Pavlisha »

da li je neko izvodio ovakav poduhvat? Zanima me da li je to relativno lako izvodljivo. Koliko kvalitetno moze da se uradi i koliko otprilike da kosta?
Zanima me i za klavirnu i dugmetaru.
Siguran sam da ima jos zainteresovanih za ovu temu 8-) .
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Omeksavanje dirki

Post od Ukika »

zavisi od harmonike do harmonike, i da li je u pitanju jednoosovinka ili dvoosovinka, pitanje je i dubina dirke, i svasta nesto tu, po meni najbolje da odneses kod majstora pa se raspitas..
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Omeksavanje dirki

Post od dugmetarac78 »

Omeksavanje dirki se moze izvesti. Za dobrog majstora to nije neki veliki problem, ali to nosi sledeću nuspojavu- u 90% slucajeva harmonika više ne dihtuje kako treba, tako da više gubiš nego što dobijaš. Svaki model harmonike ima vec fabrički određen da se tako izrazim odnos tvrdoće tipke i snagu otpora klapne na patosu i ako se to poremeti, gubi se na dihtaciji. Možda je bolja solucija (samo moje mišljenje) malo spustiti tipke da budu pliće, lakše je svirati a i dobije se dojam da je tipka mekša. ili tek neznatno omekšati tipku na opruzi, al veoma malo. Mislim da guerrini ima najbolje rešen sistem klavijature.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Omeksavanje dirki

Post od Koca »

Pavlisha! Ja sam tu temu postavio pre oko 2 godine i izazvao veliku raspravu da li to moze ili ne. Licno sam uradio svoju Guerrini a zatim jos 2 harmonike prijateljima. Znaci moze da se izvede i to veoma uspesno, a da je petljancija velika mogu reci da je veca nego sto sam i pomislio. Moju sam radio 2 puta jer sam prvi put samo isao na eliminaciju trenja ( izmedju dirke i osovine, izmedju ceslja i dirke i izmedju filca i dirke). Opruge nisam dirao da ne bi oslabio dihtovanje. Dirke su bile primetno bolje ali jos uvek nisam bio zadovoljan pa sam drugi put oslabio i opruge ali dihtovanje se nije poremetilo i dobio sam savrsenu klavijaturu. To ti je veoma osetljiv posao i ne znas koliko nesto treba da uradis manje ili vise dok ne zavrsis. Ovaj posao se istovremeno radi i sa proverom dihtacije klapni, razmaka dirki, visine dirke u odnosu na susedne, eliminasanje velikog landaranja dirke i klapne i naravno ako se poremeti klapna oslabi se dihtovanje, ali se to i popravi. Osim toga mozes i automat da poremetis pa ti registri nece lepo otvarati i zatvarati. Majstori uzimaju 100 do 200e ali sta ce da urade to je veoma diskutabilno jer sam ja to sam uradio posto sam bio nezadovoljan sa majstorom koji je samo provreto osovinu i mislio da je resio problem. Moj savet je da das majstoru koji dobro svira i da pre rada izmeris tezinu dirki na jedno 5-6 komada pa posle stelovanja je ponovo proveris jer radjeno ne znaci i odradjeno a i neki put ti ista klavijatura izgleda lakse a nekad teze u zavisnosti od raspolozenja. Odneses majstoru tvoju i jos jednu harmoniku iste marke koja ti lezi za prste kao uzor. Srecno!
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Omeksavanje dirki

Post od dugmetarac78 »

Koca napisao:Pavlisha! Ja sam tu temu postavio pre oko 2 godine i izazvao veliku raspravu da li to moze ili ne. Licno sam uradio svoju Guerrini a zatim jos 2 harmonike prijateljima. Znaci moze da se izvede i to veoma uspesno, a da je petljancija velika mogu reci da je veca nego sto sam i pomislio. Moju sam radio 2 puta jer sam prvi put samo isao na eliminaciju trenja ( izmedju dirke i osovine, izmedju ceslja i dirke i izmedju filca i dirke). Opruge nisam dirao da ne bi oslabio dihtovanje. Dirke su bile primetno bolje ali jos uvek nisam bio zadovoljan pa sam drugi put oslabio i opruge ali dihtovanje se nije poremetilo i dobio sam savrsenu klavijaturu. To ti je veoma osetljiv posao i ne znas koliko nesto treba da uradis manje ili vise dok ne zavrsis. Ovaj posao se istovremeno radi i sa proverom dihtacije klapni, razmaka dirki, visine dirke u odnosu na susedne, eliminasanje velikog landaranja dirke i klapne i naravno ako se poremeti klapna oslabi se dihtovanje, ali se to i popravi. Osim toga mozes i automat da poremetis pa ti registri nece lepo otvarati i zatvarati. Majstori uzimaju 100 do 200e ali sta ce da urade to je veoma diskutabilno jer sam ja to sam uradio posto sam bio nezadovoljan sa majstorom koji je samo provreto osovinu i mislio da je resio problem. Moj savet je da das majstoru koji dobro svira i da pre rada izmeris tezinu dirki na jedno 5-6 komada pa posle stelovanja je ponovo proveris jer radjeno ne znaci i odradjeno a i neki put ti ista klavijatura izgleda lakse a nekad teze u zavisnosti od raspolozenja. Odneses majstoru tvoju i jos jednu harmoniku iste marke koja ti lezi za prste kao uzor. Srecno!
Upravo tako. U ostalom, i ja sam rekao da je izvodljivo i da za dobrog majstora to nije neki problem, ali sam na kraju prethodnog posta naglasio da Guerrini ima najbolje resen sistem klavijature, a Koca ti si koliko sam shvatio baš Guerrinku radio, sa njom moze kad je sama po sebi odlična, i potrebna joj je manja korekcija. Al ako je neka da kažem lošija marka u pitanju, ipak smatram da je bolje da dvaput premeri prije nego sto preseče. I naravno, tu se slažem u potpunosti da mnogo zavisi od majstora.
PS. Mislim da je optimalna gramaža za finu tipku oko cca80-90 grama.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Omeksavanje dirki

Post od Koca »

Radio sam 2 Guerrini i pre neki dan sam zavrsio Deliciu koja ima drugaciji sistem ali se isto moze odraditi samo sam jos morao i da je poplicam zbog dubine. Dobio sam dosta bolju klavijaturu ali ne tako kao Guerrini (do duse obe sam po 2 puta radio a Deliciju jednom). Sto se tice gramaze Guerrini mi je bila pre omeksavanja oko 85g a sada ne znam koliko je valjda oko 70g posto nemam merac ali znam da su sa 60 g jako meke, ali je bitnija struktura te gramaze nego sama gramaza. To znaci da pre vise labava opruga na dirci koja negde cesa nece brzo da vraca zbog trenja i od te mekoce nemas bas nista, sa druge strane ako je dirka prohodna i necujna dok je stiskas, jaca opruga ce vracati momentalno sto je bolja varijanta. Zato sam i rekao da majstor mora da zna i da svira dobro, kako ne bi morao puno da mu objasnjavas jer zavisi koju muziku sviras i koliko tehnicki komplikovanu. Tek kad je testiras i sviras vidis sta je uradjeno.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Omeksavanje dirki

Post od dugmetarac78 »

Naravno. Slazem se u potpunosti, jer džaba ako je dirka mekana, a nema elastičnost (što bi mi muzicari rekli - ako je lenja) ništa od toga. I druga stvar sto si naveo je u potpunosti tačna a to je da majstor prvenstveno mora da zna da svira da bi bio dobar majstor. samo je greška sto ljudi sve više postaju - uradi sam- majstori da bi izbegli placanje istog, pa kad zeznu stvar još više, onda plate i popravak + ono što su sami upropastili svojim nestručnim čeprkanjem, jer neke stvari može čovek sam odraditi, a za nešto ozbiljnije tu je ipak neko ko to zna bolje tj. majstor.
Kiro
16 basova
16 basova
Postovi: 25
Pridružio se: 29 Maj 2012, 11:22

Re: Omeksavanje dirki

Post od Kiro »

Nadam se da mi pojedinci nece zameriti na ovaj moj komentar. Pravo na izbor, da svako bude majstor - serviser i radi sve shta hoce na svoju harmoniku ne negiram. Postavio bih jedno pitanje kako komparaciju sa harmonikom: Dali biste bili zadovoljni da vasha nova kola koju ste kupili iz salona, bude sa predjenih sto hiljada ili sa deset predjenih probnih km. Do sada od mene kako shtimersevisera niko nije trazio da mu na veshtacki nacin razradim/ napravim lufte/ , vec svaki akademski muzicar ili estradni harmonikash posle nekoliko godina, trazio da mu otklonim luftu. Ako profesiolalna harmonika, pojedincima nije dobra, treba da se preispitaju da nije problem kod njih sa vezbanjem. Nadamse da i sa mekshom /elektronskom/ harmonikom nebi bili niti bolji niti brzi u sviranje. Pozz
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Omeksavanje dirki

Post od dugmetarac78 »

Gospodine Kiro. Tačno je što ste naveli, al u većini slučajeva su ljudi nezadovoljni klavijaturom na nekakvim, Delicijama, weltmaestericama, i tako da ne nabrajam uglavnom harmonike nižeg cenovnog a samim time i nižeg ranga po kvalitetu, pa bi od njih hteli da naprave klavijaturu kao na Presidentu, jer neće da daju pare za skuplju harmoniku, neće čak ni majstora da plate, pa to pokušavaju sami, i naravno u 88% slučajeva zeznu stvar.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Omeksavanje dirki

Post od Bata Kanda 73 »

U potpunosti se slazem sa gsn.Kirom.Sve sto je reko jeste tako.A to sto im je tvrda klav.na deliciji ili nekom krsu...uff,mnogo bitna stvar,samo mu fali jos klavijatura da se sredi posto je sve ostalo super :lol: .A sto se tice ozbiljnijih harm.tu treba malo vise vremena i malo vise sviranja i sve legne kako treba.Naravno,postoje primerci koji ni tada nece biti bolji ali...ipak je to retkost.Veliki pozdrav za gsn.Kiru.
Odgovori