Klase tonova

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Pavlisha
16 basova
16 basova
Postovi: 17
Pridružio se: 06 Jul 2011, 21:13

Klase tonova

Post od Pavlisha »

Kako se klasiraju tonovi? Kako se obelezavaju klase? Kako prepoznati i razlikovati(vizuelno) prvu od druge ili trece klase?
Znam da ima radjenih rucno, masinski i masinski sa rucnom doradom i to su mozda i klase, ali me zanima misljenje ljudi koji se bolje razumeju.
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Klase tonova

Post od Ukika »

kolko ja znam imas a mano - rucno radjeni, tipo a mano - masinski radjeni do nekle, rucna dorada, imas export to su neka niza klasa, S - extra super itd... zavisi od proizvodjaca do proizvodjaca, naravno na tonu nista ne pise, jer tek bi se onda pravile malverzacije i prepravljalo bi se dosta.. tu je prica oko legure metala i tako toga i to procenjuju ljudi strucni za to, majstori, stimeri, gledaju je pod lampama, suncem kako ko vec, kako se presijavaju i tako to.. tesko cemo to prepoznati.. naravno kad vidis da je ton "uzoran" od stimovanja bezi od toga, i u oglasu kad napisu prva klasa ili druga klasa drz ne daj, odma znas da su (u 90% sluc.) menjani i da nisu originalni..
Korisnikov avatar
TBjole
16 basova
16 basova
Postovi: 19
Pridružio se: 08 Dec 2011, 15:25
Lokacija: Trossingen Njemacka

Re: Klase tonova

Post od TBjole »

Slika

Slika

Slika

da vidis kakve su plocice trebas vecinom pogledati na same plocice, po njima se vidi kako su obradjene imas kojima vidis ako su sa brusmasinicom ili rucno sa turpijom kazimo obradjene, nuz to barem kod Hohnera imas kod bolji plocica precrtu preko plocica po kojima se vidi da li je bolja plocica uradjena ili ne.Ili ako nisi sam siguran u to povedi nekoga koji ima iskustva oko harmonika kazimo neko ko servisira harmonike on najprije moze da vidi kakve su plocice ugradjene u harmonikama.

poz Tbjole
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Klase tonova

Post od Tomina »

Da li svaka kvalitetnija Talijanska firma koja radi glasove, upisuje na glasove svoje ime ili?

Recimo, ja sam svoju Sopranku otvorio, jer sam morao fasen od basona bolje namjestiti na filc (netko se valjda pokušavao učiti na ovoj harmonici),a i da pogledam u kakvom je stanju.
Nisam nešto specijalno ogledao glasove, nego sam na glasovima od basona i na glasovima na bas strani vidio da nema nikakvih natpisa na pločicama od glasova. A možda sam trebao naočale staviti, tko zna.
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Re: Klase tonova

Post od restaurator »

Ne, svaka firma koja radi glasove ne upisuje svoje ime na glasove. Cak sta vise, moje iskustvo govori da je procentualno vise instrumenata na cijim glasovima ne toji nikakva oznaka u svrhu informacije ko ih je proizveo!
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Klase tonova

Post od guerini »

TBjole napisao:Slika

Slika

Slika

da vidis kakve su plocice trebas vecinom pogledati na same plocice, po njima se vidi kako su obradjene imas kojima vidis ako su sa brusmasinicom ili rucno sa turpijom kazimo obradjene, nuz to barem kod Hohnera imas kod bolji plocica precrtu preko plocica po kojima se vidi da li je bolja plocica uradjena ili ne.Ili ako nisi sam siguran u to povedi nekoga koji ima iskustva oko harmonika kazimo neko ko servisira harmonike on najprije moze da vidi kakve su plocice ugradjene u harmonikama.

poz Tbjole
cek cek nisam razumeo, sta znace ove crtice u uglu na nekim plocicama ?
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Klase tonova

Post od Tomina »

restaurator napisao:Ne, svaka firma koja radi glasove ne upisuje svoje ime na glasove. Cak sta vise, moje iskustvo govori da je procentualno vise instrumenata na cijim glasovima ne toji nikakva oznaka u svrhu informacije ko ih je proizveo!
Ako bih stavio slike glasova ovdje ili recimo tebi poslao preko pvt poruke, jel možeš zaključiti o kojim se glasovima radi, da li su orginalni, ili je već netko skidao glasove?
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Re: Klase tonova

Post od restaurator »

Stavi slike ovdje, pa mogu i drugi da ucestvuju u diskusiji. Ako su slike dovoljno jasne tj. iz bliza uslikane onda se moze zakljuciti da li se radi o "a mano", "tipo a mano" ili je rijec o nekoj losijoj klasi tonova. Mada se 100%-tna klasifikacija moze dati tek kad se tonovi vide uzivo!
Pozdrav.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Klase tonova

Post od dugmetarac78 »

Pozdrav kolegama, ja sam novi na forumu, al dugo vec citam postove na temu harmonike, posto sviram, a i pomalo se bavim sitnim servisiranjem. Te crtice na pločicama uglavnom ne označavaju nista sto je vezano za kvalitet ili proizvođača tona, nego uglavnom označavaju kojoj oktavi pločica pripada- bass, sopran ili picolo.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Klase tonova

Post od Koca »

Te crtice znace da je ta strana tona spoljna a bez crtice unutrasnja. Jedino je pikolo sa 3 crte.
Odgovori