Pitanje u vezi kabine

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pitanje u vezi kabine

Post od Bata Kanda 73 »

Sad se setih rec je o harm.marke Stradavox (mozda ima neke veze-"rodbinske" sa ovom).
edo harmonikas
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 04 Okt 2011, 02:24
Lokacija: St. Louis, MO USA

Re: Pitanje u vezi kabine

Post od edo harmonikas »

Upravo tako. ja zivim u Americi i vidio sam puno takvih harmonika. Ima ih sa razlicitim izvedbama kao na primjer sa 2 kabine i u svakoj kabini po dva fasena (mi to zovemo 4 kabine po naski) a ima i sa jednom kabinom u sredini ali su sva cetiri fasena naslonjena na kabinu tj. kabina u sredini a faseni sa svake strane. Takve harmonike je radila firma Stradavox i Noble najvise, a reci cu da su radjene u 50 tim i 60 tim godinama kad je harmonika bila veoma rasprostranjena u Americi ( skoro svaka druga kuca je imala neku harmoniku) to je bilo vrijeme kada je Jazz bio veoma popularan pa tako i ove harmonike imaju specifican ton(melow tj. jazzy). Piccolo se nalazi u kabini i onda on ne izlazi tj. ne zvuci onako ostro kao sto mi to volimo recimo u Organ registru. Dobre su harmonike ali nisu bas za nasu muziku bas zbog toga sto nemaju ostrinu. Pored toga sto su sve cetiri glasa u kabinama (cassotto) neke su imale jos i on/off dugme ili register sto otvara ili zatvara one unutrasnje otvore na sordini ( a to je onaj unutrasnji dekl) ja imam takvu jednu Noble. Sad je ovdje noc i kasno je ali mozda sutra ili u Subotu mogu staviti neke slike ako nekog interesuje. Pozdrav. :svirac:
edo harmonikas
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 04 Okt 2011, 02:24
Lokacija: St. Louis, MO USA

Re: Pitanje u vezi kabine

Post od edo harmonikas »

Slika
Slika
Slika
Slika

Prva je sa dvije kabine pogled kabine ispod dekla
druga je sa dvije kabine pogled u unutrasnjost-faseni
treca je kabina u sredini pogled ispod dekla
cetvrta je kabina u sredini faseni

nisam mogao cekati do sutra a i ne spava mi se. :jdishddf:
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: Pitanje u vezi kabine

Post od steela »

a BOG TE JADAN!pa kakozvucita harmonika,ima linekosnimak?
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Pitanje u vezi kabine

Post od Ukika »

Pored toga sto su sve cetiri glasa u kabinama (cassotto) neke su imale jos i on/off dugme ili register sto otvara ili zatvara one unutrasnje otvore na sordini ( a to je onaj unutrasnji dekl) ja imam takvu jednu Noble.

probao scandali sa klapnama, ali nije bila u nekom stanju pa nisam mogao da steknem pravi utisak.. a excelsior 914 sa sorbinom me odusevio! lik je odustao od prodaje, ali smo se dogovorili, kad resi da je proda, prvo mene da zove, strasna harmonika!
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: Pitanje u vezi kabine

Post od steela »

a sunce ti *****,nisam imao prilike da se sretnem s takvom harmonikom..nadam se da ce doci do prilike :D..
edo harmonikas
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 04 Okt 2011, 02:24
Lokacija: St. Louis, MO USA

Re: Pitanje u vezi kabine

Post od edo harmonikas »

Ukika napisao:Pored toga sto su sve cetiri glasa u kabinama (cassotto) neke su imale jos i on/off dugme ili register sto otvara ili zatvara one unutrasnje otvore na sordini ( a to je onaj unutrasnji dekl) ja imam takvu jednu Noble.

probao scandali sa klapnama, ali nije bila u nekom stanju pa nisam mogao da steknem pravi utisak.. a excelsior 914 sa sorbinom me odusevio! lik je odustao od prodaje, ali smo se dogovorili, kad resi da je proda, prvo mene da zove, strasna harmonika!
Ukika jarane neznam kako je ovaj prvi dio dosao pod tvoje ime ali to je bio dio ovoga sto sam gore pisao, ali nema veze. Pravilno je Sordina
Sordina comes from the words sordo ("dull in tone, muffled") and sordamente (softly, gently, muffled).
Edit: Noun
sordina f (plural sordine)
A mute device for musical instruments, such as the damper or soft pedal on the piano.
edo harmonikas
16 basova
16 basova
Postovi: 23
Pridružio se: 04 Okt 2011, 02:24
Lokacija: St. Louis, MO USA

Re: Pitanje u vezi kabine

Post od edo harmonikas »

Sordina dolazi od rijeci sordo sto znaci ( tup zvuk, priguseno) i sordamente (mekano, njezno,zamumuljeno)
SORDINA - zenska imenica
Sprava za prigusivanje muzickih instrumenata, kao na primjer demfer ili mekana pedala na klaviru.
Odgovori