Zamena kožica na tonovima

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Zamena kožica na tonovima

Post od alek »

@dugmetarac78 hvala na iskrenoj želji da pomogneš. Hvala i što si postavio sliku da može bolje da se vidi. :jdishddf: Neznam kolko smo daleko, ja živim na Kosovu i Metohiji tako da nisam čuo da u blizini postoji neki majstor koj servisira harmonike. Inače lokalni harmonikaši koje poznajem, svoje harmonike servisiraju u Niš kod jednog poznatog majstora kog zovu Gadžihanac. Verujem da je sitan problem ali kad je majstor daleko onda je i sitan problem vleiki problem.

Da probam da ti detaljnije opišem problem. Kada sviram i razvlačim meh basovi se čuju normalno ali kad vraćam meh i kad malo zapnem onda oni kao da se guše daju neki ton tipa: kao kad režeš testerom neko drvo ili nečim grebeš o neki tvrd predmet. Nisu svi basovi u pitanju. To sam primetio kod basova C i A osnovni i A molski. Znači to se dešava samo kada vraćam meh nazad i to tek pošto sam kožice vratio na svoje mesto. Znači kad je neki brži ritam i ne primeti se ali kada držim pritisnute basove i vraćam meh zvuk uopšte nije prijatan (mislim konkretno na basove C i A).

Inače ono što si mi pokazao onu sliku sa onim trakicama je dosta interesantno i to sam viđao na još nekim harmonikama da su ljudi napravili da im meh ne nagužva kožice. Ali sada mi je najveći problem što sam izgleda zeznuo tonove. :hmmm:

@koca, i ja sam primetio da su kožice druge boje ail nisam ih kvasio. Jedino je mogućnost da su pokupile vlagu pošto sam ih prilikom presovanja držao u hodniku gde je hladno pa možda zbog promene temperature toplo-hladno promenile boju. Osim ako i pre toga nisu bile drugačije boje a da ja to nisam primetio. :pudc8:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Zamena kožica na tonovima

Post od dugmetarac78 »

Nema potrebe da se zahvaljuješ. Po 100-ti put kažem tu smo da se družimo i pomažemo koliko možemo, nego da pređemo na rešavenje problema, prvo i osnovno NISI upropastio tonove, jer koliko vidim da ih nisi ni skidao sa fasene. Drugo te kožice NE stoje dobro, vrati se par postova, tamo sam ti objesnio kako da ih ispraviš, kad ih ponovo lepiš, pazi da skroz preforuju preko rupe koju pokrivaju, tojest makar milimetar duže da budu od vrha rupe, dalje to što ti testeriše ton kad skupljaš meh, to su ova druga perca što su sa vanjske strane, a kožice od njih su iznutra, tojest u komoricama fesene, skini fasenu i pogledaj kroz ropu koja ide na patos da se nije nešto desilo sa unutrašnjim kožicama, i još je moguće da se nešto zaglavilo između perca i pločice, dobro to pregledaj, i sa nečim tipa neko mali šrafciger ili čačkalica lagano prisloni pri vrhu pera, pa ga guraj unutra da vidiš dal nešto struže ili zapinje, zna se desiti da kad se nešto lepi, ona "nevidljiva" nit od lepka se razvuče ko žvaka, okom se skoro ni nevidi, al je dovoljna da pšravi problem. Ima i opcija da vrhom skalpera recimo zapneš za vrh pera pa lagano trgneš i vidiš tojest čuješ, šta se dešava. Malo je nezgodno ovako, nemogu se u trenutku setiti svega, al da mi je tu tvoja harmonika, mi bi to rešili dok si rekao POPOKATEPETL. Ako šta zaškripi samo pitaj. POZDRAV :depkvk:
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Zamena kožica na tonovima

Post od alek »

Не смем више ништа да дирам. Убеђен сам да, ако још једном отворим хармонику да ће да оде маст у пропаст. :asdfnjo: Само се надам да ово неће да се погоршава док дођем до прилике да је однесем код неког мајстора.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Zamena kožica na tonovima

Post od dugmetarac78 »

OK. Al nema šta da brineš da će se to pogoršati, pa nije to neki zloćudni tumor, pa da metastazira. Nema brige, čak možda kroz svirku i legne sve na svoje mesto. :jdishddf: :svirac:
Guerrini master
48 basova
48 basova
Postovi: 63
Pridružio se: 27 Okt 2011, 03:00

Re: Zamena kožica na tonovima

Post od Guerrini master »

@ Alek, drug, ne mozes zeznuti tonove na osnovu onoga sto si ti radio. Nisi trebao skidati kozice sa tonova kao prvo. Ako si vec skidao, onda si trebao staviti nove kozice, ali sta je, tu je.
Mislim da ti je problem kada si ih vracao nazad da si zalijepio previse u duzinu i tako da si tonovim zatvorio izlazni put i zato ti vjerovatno zagusuje.
Cisto se nadam da nisi lijepio pisak pa onda stavljao kozicu na pisak. Uvijek lijepis kozicu pa stavljas na ton ili pisak.
Ja imam soluciju koja radi 100% i to sam naucio od lokalnih majstora ovdje u SAD. Inace imam prilicno dosta harmonika u svojoj kolekciji dugo dugo godina koje sam odrzavam i jedino ne znam raditi stimovanje niti bih se petljao u to i isto tako kad mi ventil izgubi dihtovanje u bas strani. Moras onda skidati cijeli bas mehanizam i onda to uzme jako puno vremena, a ja ga bas i nemam toliko.
Jednostavna metoda ti je da izvadis fasen i fino uzmes metalnu spajalicu kojom kacis dokumente ili papire ono zajedno, neznam bas ni kako se to zove strucno, ali ja sam tako naucio. Moras ih fino lagano cekicom spljostiti da budu blize jedno drugom i onda kozicu provices izedju ta dava kraja i polako ih masiras i peglas u suprotnu stranu. 1-2 minute po kozici i problem rijesen. Moras samo drzati jedan prst gore na pocetku kozice gdje ti je zalijepljena da ti se nebi odlijepila, jer ja kad sam to tek poceo raditi malo jace povucem kozicu spajalicom i odlijepim kozicu, mada to ti je 10 sekundi da zalijepis kozicu.
Ako su ti kozice jako stare i te su se smezurane te se raspada i odpadaju sitni komadici u prah, e to onda zamijeni jer ako ti udje u ton ili pisak e onda si najebo. Salim se, nisi, nego moras ih onda propuhivati da izadje prasina, jer ona ti zna zaglaviti pisak ili ton i onda ti bruji bez veze ili ne radi uopste.

Slusaj, ako imas par komada da su ti tako prevrnule onda ti je ovo najbolje rijesenje, a ako imas 20-30 komada, promijeni sve. Kozice su ti jeftine, isto tako stavi one tanke metalne drzace i gore na vrh kozice mali okrugli balanser mislim da su od slicnog materijala.
Mozda se neki nece sloziti sa mojom metodom rada, ali meni je uvijek uspijevalo 100% osim ako je bas bas stara kozica koja je u raspadu.
Pozdrav
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Zamena kožica na tonovima

Post od alek »

Hvala @Guerrini master
Kiro
16 basova
16 basova
Postovi: 25
Pridružio se: 29 Maj 2012, 11:22

Re: Zamena kožica na tonovima

Post od Kiro »

Ukoliko hocesh da dodjesh u Skopje,stojim ti kako Shtimer-serviser na raspolaganje!Siskovski-Melos
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Zamena kožica na tonovima

Post od alek »

Skoplje najbliže i najdalje. Najbliže jer je na svega 70km i sat vremena vožnje. A najdalje jer nemam pasoš :( . Jedino ako se nije nešto promenilo u međuvremenu. Znam da kad sam išao na Ohrid 2006 godine, trebao mi je pasoš. Pozdrav.
solarnevo1
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 04 Mar 2013, 12:15

Re: Zamena kožica na tonovima

Post od solarnevo1 »

Alek ja nemam bas nekog velikog iskustva s harmonikama jos uvjek ucim i nasao sam jako puno literature i procitao o kozicama i svemu tome. Prvo jako vazno nikada ne pusite u tonove da ih isprobate niti ih ne dirajte golim prstima. Oni s od cvrstoga metala i oxsidirati ce ako ih dirate ili pusete u njih sto ce utjecati na promjen tona. Kozice koje si skinuo ja bih zamjenio sa novima jer stare kozice otvrdnu i ne brtve bas idealno kao nove. Ovo sta si rekao da si upropastio harmoniku uopce nije istina. Ako kozice nisu dobro zaljepljene i nisu jednake velicine kao one sta su bile prije doci ce do promjene tona. Vrlo vazna stvar kada skines stare kozice i stavljas nove je da zapamtis tocno , tj izmjeris koliko su prijasnje kozice bile zalijepljene na bazu. Ako zalijepis duze ili krace to ce ponovn utjecati na ton. Kozica mora biti savrseno namjestena da jednako pokriva obadvije stjenke gdje mora brtviti. Moras promjeniti i unutrasnje i vanjske kozice i velicina nove kozice mora biti jednaka staroj kozici isto kao i debljina kozice jer sve to utjece na ton. Ja osobno nikada ne bih stavio tare kozice nazad jer su izmorene, omeksale su od stalnog savijanja i nemaju vise tu elasticnost i sta ja najgore ovrdnu na mjestu gdje su pritisnute da brtve. Nadam se da ce ti ovaj moj skromni savjet bar nesto pomoci. Ako netko ima vise iskustva voli bih da komentira ovo sta sam napisao da li se slaze sa time ili ne. U biti sve se svodi na to da se napravi prepravak sto vjerniji originalu. Ako ucinite tako nece biti problema. I zapamtite nikada ne pusite u reed niti ih dirajte prstima stavite tanke rukavice jer sve sta vodi oksidaciji nije dobro za tonove.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Zamena kožica na tonovima

Post od alek »

Vala brate, kao da si me gledao šta sam radio. Ajde to što sam dirao tonove rukama to bi svako uradio ko se ne razume u te stvari, ali takođe sam i duvao u tonove (slučajno sam gledao na youtube snimak kako se prave harmonike pa onaj majstor duva u one fasene da prveri dal su tonovi dobri), i rekoh ajde da probam da vidim, ono stvarno kao usna harmonika. Da sam zeznuo kožice jesam. To se može i videti na onoj slici. Čak nisam mogao da ispravim osigurač onaj metalni pa sam i njega nalepio preko kožice da ne bi mnogo odstupao pa sam se bojao da ih meh ponovo ne zakači. Sve u svemu zeznuo sam stvar. Sad dok ne prikupim malo novca pa da pojurim nekog majstora. Više to ne diram nikako. Ne želim da pogoršam stvari.
Odgovori