Zamena kožica na tonovima

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Zamena kožica na tonovima

Post od alek »

Zdravo svima.

Imam jedno pitanje za iskusne poznavaoce harmonike, servisere, ili one koji su imali slično iskustvo.
Radi se o tome da sam primetio da mi tonovi na basovima rade loše, kao da grebu tj ne daju isti, sinhronizovan, ton u toku jednog ciklusa tj razvlačenja ili uvlačenja meha. Pošto sam se mnogo iznervirao, otvorio sam harmoniku tj odvojio sam bas stranu od meha i video da je meh izgužvao par kožica na tonovima. Probao sam da ih ispravim ali se sa kožicama iskrivila i ona trakica od metala koja je nalepljena na kožice (najverovatnije da vrati kožice prilepljene na ton pošto ih vazduh otvori). Skinuo sam te kožice i stavio u jednoj povećoj kljizi i pritisnuo tegovima da probam da ih ispresujem.

Ono što me je interesovalo je to da mi neko kaže koj lepak da koristim kada budem vraćao kožice na svoje mesto? Bilo bi dobro kada bi mi neko rekao koj se lepak najčešće koristi za takve stvari, da slučajno ne stavim npr. super lepak pa da se to previše učvrsti pa da dođe do toga da se kožica jednostavno polomi.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Zamena kožica na tonovima

Post od Koca »

Moze Sintelon ili neki univerzalni ne moj super lepak. Vidi prvo kako su se ispravile kozice i ispravi osigurace da dobro pritiskaju kozice. Vidi prvo kako stoje susedne pa onda lepi. Pozzz.
dragisapa
Nema harmoniku
Postovi: 15
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Zamena kožica na tonovima

Post od dragisapa »

Kožice se lepe posebnim lepkom za tu namenu napravljenim. On se koristi zato, jer se pri skidanju kožica zbog pranja tonova- štimovanja, vrlo jednostavno skine sa kožice. Bukvalno se pretvori u prah. Tako da se one mogu ponovno koristiti. Ima harmonika kojima su tonivi skidani i po dvadeset, trideset puta. Ako se koristi univerzalno lepilo (Sintelan, Tigar, Neostik), po preporucu iz predhodnog posta, onda ti po skidanju kožica sledi bacanje istih i zamena sa novim. Pozdrav
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Zamena kožica na tonovima

Post od Koca »

Dragisa stoji to sto kazes da ima specijalni lepak, ali ne stoji da se kozice bacaju ako ih lepis sa univerzalnim zato sto se ostavi da se prosusi pa tek onda ide na kozicu tako da se i on da lako skinuti znam jer sam probao. Skinem je sa cackalicom bez guzvanja, a covek je menjao par kozica na basu i ako ce kupovati specijalni lepak to se ne isplati.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Zamena kožica na tonovima

Post od Dallape 1960 »

Druze ne znam koju harmoniku imas.. Ali ako je profesionalna original harmonika ne radi to :asdfnjo: :asdfnjo: izgleda lako, alo nije ni malo, odnesi to majstoru, mozda su i sve kozice pri kraju, ako tezgaris odvoj jednu svirku za to brate :-)
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Zamena kožica na tonovima

Post od alek »

U pitanju je kopija guerrini president oro. Misilm da je stara svega tri ili četiri godine. Ali nije svirana tako da mogu da kažem da sam joj prvi vlasnik. Vratio sam kožice i nalepio ih Neostik-om pošto su mi mnogi majstori preporučili taj lepak i kao što je Koca rekao, ne lepim odmah nego čekam 10 minuta da se lepak sasuši sa obe strane i onda pritisnem. Za sada radi. A ako ih meh opet zgužva onda idem pravo kod majsotra.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Zamena kožica na tonovima

Post od dugmetarac78 »

Meh ih zgužva zbog toga što se previše odvoje od polčice, pa ih meh može "dohvatiti" stavi osigurače na ventile tj. kožice. i nema frke. osigureč nesmeš ni previše ni premalo dotegnuti, taman toliko da drži kožicu uz polčicu tj. ton. Kožicu možeš ispraviti tako što uzmeš ne baš oštar nožić, i okreneš ga u ruci sa oštricom prema gore, (kontra nego kad nešto sečeš) i onda u drugu ruku uzmeš kožicu, i između oštrice i palca je provlačiš, ostale sitnice moraš skontat sam, nemoguće je opisati.
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Zamena kožica na tonovima

Post od alek »

Kožice sam nekako ispravio. Presovao sam ih pod opterećenjem mesec dana, ali su osigurači elastični bilo je veoma teško ispraviti ih. Osigurače sam morao malo i da nalepim na kožicu da bi bili uz samu kožicu. Nalepio sam pa kako bude. Inače to mi se desi samo kad negde sviram pa moram da razapnem harmoniku. Kad vežbam kod kuće, sviram lagano i ne dolazi do tolikog otvaranja kožica.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Zamena kožica na tonovima

Post od dugmetarac78 »

Prijatelju ima rešenje i za to, malo dobre volje i truda, i rešio si problem.[img][IMG]http://imageshack.us/a/img822/8325/83537512.jpg[/img]
[/img] tako polepiš trakice i nema šanse da meh pojede kožicu, slika nije baš neka, al poslužit će nadam se.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Zamena kožica na tonovima

Post od dugmetarac78 »

pardon Slika
Odgovori