Meh - materijali?

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
tosha5
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 28 Nov 2012, 13:18

Meh - materijali?

Post od tosha5 »

Mene interesira kakvih sve materijala ima u mehu,tu najvise ima papira ne?Hajte pisite malo o tome sve sta i kako.
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Re: Meh - materijali?

Post od restaurator »

1. Specijalni karton
2.Koze koje se nalaze izmedju rebara, najcesce jareca ili ovcija koza.
3.Platno koje dolazi preko kartona. Moze biti lanovo , pamucno ili nesto u vidu umjetne svile.
4. Metalni uglovi.
5. Kaliko trake. (kaliko je umjetni materijal slican gumi ili umjetnoj kozi- ima u google vise informacija o tome materijalu)
A evo ga i ovdje:
[hide]http://www.ebay.de/itm/BALG-EINFASSUNGS ... 501644061?[/hide]
To je to. Samo 5 komponenata. Prosto ko pasulj. Samo to jos treba zajedno polijepiti, i eto ga gotov novi mijeh.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Meh - materijali?

Post od Koca »

Restauratore, ova tvoja recenica: "Prosto kao pasulj" podseca me na onaj crtani film kad su Miki, Paja i Silja sklapali brod. Na pocetku je Miki rekao: Ovo treba samo sklopiti pa to moze i malo dete. Na kraju kad su ga sklopili i kada su ga porinuli u more hteli su da svecano razbiju sampanjac o brod ali sampanjac se nije razbio nego je flasa razbila novosklopljeni brod. Miki je opet tuzno ponovio : "Treba samo sklopiti pa to moze i malo dete". :lol:
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Meh - materijali?

Post od accordionist »

Restaurator je lepo objasnio, to je to.
Ja bih samo jos dodao da u okviru delova meha mozemo da svrstamo i ona dva drvena rama izmedju kojih je meh postavljen. Uz pomoc ta dva rama meh se spaja za korpuse sa metalnim civijama. Dakle ima i nesto drveta u mehu :jdishddf:
I jos da dodam nesto sto sam cuo od nekih majstora a to je da tanka jagnjeca koza koja se stavlja na unutrasnjim uglovima meha zove se ira
Neka me neko ispravi ako gresim.
restaurator
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 04 Mar 2012, 18:06

Re: Meh - materijali?

Post od restaurator »

Ne, kolega, drveni ram se mora posmatrati kao zasebna komponenta!!! U prilog tome govori cinjenica da npr. firma Marconi u Italiji koja proizvodi mijehove, ne proizvodi i drvene ramove! I uvijek kad se naruci nov mijeh dobijete ga bez ramova. S toga se sam drveni ram kako rekoh mora posmatrati kao zasebna komponenta.
Pozdrav.
Kole kostić
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 03 Mar 2023, 18:49

Re: Meh - materijali?

Post od Kole kostić »

Gde se može nabaviti karton za meh harmonike. Hvala
Odgovori