Koji lepak

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
batadjero
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 14 Apr 2011, 13:00

Koji lepak

Post od batadjero »

Pozdrav svima pitanje za majstore koji popravljaju harmonike kakva iskustva imate i sa kojim lepkom mazete korpus kada presvlacite harmoniku celuloidom...?
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Koji lepak

Post od dugmetarac78 »

Pozdrav!

U principu korpus se ne maže nikakvim lepilom, nego se nanosi ČISTI aceton,(nikako onaj za nokte). ali prethodno se taj celuloid koji ce se nanositi na harmoniku mora razmekšati u otopini acetona i vode... Ali to je jako dug i složen proces i stvarno ga nebih preporučio nekom ko nije stručan, da nebi uništio harmoniku. Ali ako se lepi neki manji komadić (fleka) jednostavo se taj komadic namaze acetonom i odmah dok ne izvetri zalepi na harmoniku, PAZITI DA NE KAPNE NEGDE NA HARMONIKU. da nebude skuplja pita nego tepsija.
batadjero
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 14 Apr 2011, 13:00

Re: Koji lepak

Post od batadjero »

Imam solidnog iskustva sa presvlacenjem harmonika uradio sam vec par relativno sam mlad majstor za iste...ali interesuju me iskustva otalih...postoji vise nacina i metoda presvlacenja harmonike nije bas to tako sa cistim acetonom jednostavno moze celuloid da uhvati za drvo samo koristeci nakvasen celuloid sa cistim acetonom ali ima tu stosta jos (presudna je duzina vremena drzanja celuloida u acetonu) .... Italijani rade drugacije ..ipak ide lepak ....Oni imaju neki beli zato pitam za iskustvo ostalih majstora ...nije greh pitati i saznati jel tako..:)
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Koji lepak

Post od dugmetarac78 »

Prijatelju ja se neljutim, svako ima pravo na svoje mišljenje, ali ja sam napisao u prethodnom postu da je to dug i složen proces, al ovo ne govorim sto sam negde načuo, nego iz ličnog iskustva. brate radim te i slične stvari, i odgovorno tvrdim da sam razmekšani celuloid u mešavini vode i acetona u određenom omeru, lepio na harmoniku sa naglašavam- čistim- acetonom. a i ja sam to lično čuo od jednog poznatog majstora kojeg lično poznajem to je gospodin Đorđe Vekić iz BG. Inače opasan majstor, stariji gospodin. a ti ako znaš neku bolju metodu, nebi bilo zgoreg da podeliš sa nama, zašto ne, izmenjujmo iskustva.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Koji lepak

Post od dugmetarac78 »

Još da dodam samo ovo- Celuloid se potopi u voda-aceton u omeru cca 2-1. Kad celuloid omeksa, postanne fleksibilan, izvadiš ga iz te tekućine i obrišeš, treba biti brz, jer se nakon brisanja relativno brzo vraća u kruto stanje, tako obrisan se kistom ili čim ti je već zgodno maže acetonom(samo ona strana što ide na drvo) malo po malo, i taj namazani deo se lepi pazeći da se istiskuje zrak, tj. da ne ostane zraka naravno. i tako mic po mic i to je to. Pitanje je kako aceton može poslužiti kao lepak? e pa tako što on razgradi taj donji deo celuloida, i on se poveže sa drvetom, uđe u pore drveta i kad se ponovo stvrdne, nema šanse da ga više skineš. daljna obrada sledi nakon dan-dva. brušene poliranje itd. Pokušaj na nekom komadiću drveta, pa javi rezultate, videćeš radi 100%
batadjero
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 14 Apr 2011, 13:00

Re: Koji lepak

Post od batadjero »

Ma nema ljutnje samo caskamo ,pricamo...:)kiselio jesam i ja celuloid ali posle cistim acetonom nisa probao da premazujem...alirecimo mozda acetonsko mleko je bolje resenje ?Kazem na taj nacin nisam radio...jel cist aceton brzo razgradjuje celuloid mada i brzo izvetri voleo bih da vidim taj nacin ....Svako opet ima svoje tehnike
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Koji lepak

Post od dugmetarac78 »

Ma sve OK. Rekao sam ti probaj na nekom komadiću drveta, nemaš šta izgubiti, valda se taj sloj što razgradi aceton zalepi za drvo, a drvo ko drvo upija, pa tako da nemože dalje da ga razgrađuje kad se spoje drvo i celuloid j..em li ga, nisam zavirivo ispod da vidim šta se dešava. Ajd i ti ako ti nije teško napiši koje slovo kako ti to radiš? Nebi bilo višak. Pozdrav
batadjero
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 14 Apr 2011, 13:00

Re: Koji lepak

Post od batadjero »

Videcu ja to probacu i na taj nacin ja to radim sa cistim acetonom ali tacno mora da se zna koliko vremenski se drzi ni vise ni manje u acetonu onda izvadim iz acetona celuloid se susne i pocne da se grcka saceka se dok se ceo komad ne opusti a istovremeno ga malo ispravljam i pomalo istezem posle minut on je sasvim prav i spreman za nanosenje...:)ovo je onako grubo opisano..
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Koji lepak

Post od dugmetarac78 »

Ma ova kombinacija da razmekšaš celuloid sa mešavinom vode i acetona je extra videćeš. potopiš brate i nema šta da brineš, povremeno proveravaš kako otpušta, kad postane mekan kao palačinka, izvadiš, osušiš, i piči. Nego prijatelju nisi rekao sa čime ti konačno lepiš celuloid za drvo? Zanima me iskreno zato što ja nikad nisam nikakva lepila koristio, niti znam za neka konkrevetno da se koriste.
Korisnikov avatar
DzoksySp
120 basova
120 basova
Postovi: 164
Pridružio se: 03 Apr 2012, 18:30
Lokacija: Stara Pazova

Re: Koji lepak

Post od DzoksySp »

Imam i ja problem,samo su dirke u pitanju.Pre jedno mesec dana svirao sam neko kolce a da dirku cis prvu nisam ni pipnuo,a ona se sama odlepila i do je ono drvo ostalo u njoj :asdfnjo: pa bih zamolio da mi neko kaže kojim lepkom bi to mogao zalepiti.Hvala!!!! :jdishddf:
Odgovori