Boja tonova

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Boja tonova

Post od Tomina »

Budem slikao svoje registre i tu stavio da vidite koje kombinacije imam.

meni je harmonium bason+clarinet+pikolo.

Da li je ime clarinet samo ime za malu kabinu, ili?

Što je ispravni naziv glasova kod mene na 3+1, da li bason, clarinet, povišeni sopran, pikolo ili bason, sopran, povišeni sopran, pikolo?
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Boja tonova

Post od Koca »

Posto vidim nisi bas najbolje shvatio predhodno receno evo konkretno odovor
1. Klarinet nije obavezno naziv za malu kabinu nego i za glas van kabine kod 3+1, bitno je da je on istog stima sa ostalima,
2. Ispravan naziv kod tebe bi bio bason, klarinet, sopran i pikolo. Sopran je kod 3+1 povisen i nemoras ga zvati povisen sopran.
Obzirom da svaka firma ima svoje nazive mozda neko i drugacije naziva glasove vidi ranije pisano.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Boja tonova

Post od dugmetarac78 »

Generalno na 4-glasnim harmonikama (mislim na ove naše standardne) glasovi se ožnačavaju brojevima: 16- najniži ili bason bez obzira dali je kabinska harmonika ili ne, (VELIKA KABINA JE ŽARGONSKI REČENO) onda imamo 8- to je srednji glas, njega imamo obično dve garniture u harmonici, takozvani klarinet i sopran, iako su isti po oktavama, razlika je samo u tome što se sopran malo podiže frekvencijski da dobijemo švebung, tj. tremolo ili vibrato, da ne zvuči "suvoparno" zatim imamo 4- to je picolo. Da se vratim malo na klarinet, on može biti u kabini ako je harmonika 2+2 to je takozvana mala kabina, a imena registara variraju od proizvođača do proizvođača. recimo dallape bandoneon označava sa povisilicom pored naziva ako je taj registar izveden sa sopranom v.kab+sopran, dok je to na guerrini isti registar a zove se sax, iako iskreno mene lično nimalo ne podseća na zvuk sexofona. :hmmm: :svirac:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Boja tonova

Post od Tomina »

Slika

Uploaded with ImageShack.us

Slika

Uploaded with ImageShack.us

evo s ljeva na desno kombinacije koje kužim:

clarinet
pikolo
bason
clarinet+sopran
clarinet+pikolo
bason+clarinet
master (sva 4)
bason+pikolo
bason+clarinet+pikolo
clarinet+sopran+pikolo
bason+clarinet+sopran

i ova zadnja 2 ne kužim koja je to kombinacija....kao da je kučica od soprana po pola otvorena kad svira, jer nema onu snagu sopran?
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Boja tonova

Post od dugmetarac78 »

Prijatelj moj vrlo jednostavno: To kod tebe sa obzirom da je harmonika kako si i rekao 3+1. peti registar ti je faktički po rasporedu glasova isti kao i 12_sti, a 6-ti je isti kao i 13-ti, s tim što je razlika u tome da je peti kombinacija klarinet+pikolo, znači na istoj frekvenciji, a 12-sti je sopran pikolo, znači sopran je malo podignut (NAMERNO RAŠTIMOVAN) + pikolo. Tako isto i sa 6-tim i 13-tim. šesti je bason+ klarinet a 13-sti je basson+ sopran. Nianse su u pitanju, al neko voli nekakvu kombinaciju. Meni lično je bolja ova bez švebunga, tj. 5 i 6-ti, u odnosu na 12 i 13-ti. E sad što se tiče tehničkog dela, dali dobro otvara kućice to ti ja nemogu reći, proveriš sam tako što skineš deklu, pa pritisneš registar koji ti je sumnjiv, i onda rukom podigneš jednu klapnu (pazi da ne saviješ) i proviriš ispod dali je skroz otvorio klizač registara. To se u slučaju da ne otvara kako treba da rešiti. Pozdrav! :svirac:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Boja tonova

Post od Tomina »

dugmetarac78 napisao:Prijatelj moj vrlo jednostavno: To kod tebe sa obzirom da je harmonika kako si i rekao 3+1. peti registar ti je faktički po rasporedu glasova isti kao i 12_sti, a 6-ti je isti kao i 13-ti, s tim što je razlika u tome da je peti kombinacija klarinet+pikolo, znači na istoj frekvenciji, a 12-sti je sopran pikolo, znači sopran je malo podignut (NAMERNO RAŠTIMOVAN) + pikolo. Tako isto i sa 6-tim i 13-tim. šesti je bason+ klarinet a 13-sti je basson+ sopran. Nianse su u pitanju, al neko voli nekakvu kombinaciju. Meni lično je bolja ova bez švebunga, tj. 5 i 6-ti, u odnosu na 12 i 13-ti. E sad što se tiče tehničkog dela, dali dobro otvara kućice to ti ja nemogu reći, proveriš sam tako što skineš deklu, pa pritisneš registar koji ti je sumnjiv, i onda rukom podigneš jednu klapnu (pazi da ne saviješ) i proviriš ispod dali je skroz otvorio klizač registara. To se u slučaju da ne otvara kako treba da rešiti. Pozdrav! :svirac:
e hvala ti puno, tako sam i mislio da je kombinacija ta zadnja 2, ali nisam bio siguran radi te kose crte što znači. ;)

Imao sam kad sam kupio harmoniku par problema, koje sam samostalno otklonio kod kuće (šuplja dugmad je bila nižija nego ostala radi debljeg filca, to sam promjenio; clarinet se nije do kraja otvarao, otvarao se oko 60%, i to sam riješio ali sad vidim da i dalje donje kučice na klarinet ne otvaraju skroz 100% nego oko 95%, ali nebitno itd itd).

Sad ona treba štim, promjenu kožica i još malo oko tih kučica poraditi jer na pojedinim tonovima mi se na basonu čuje malo i sopran..negdje puštaju kučice...
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Boja tonova

Post od dugmetarac78 »

Za prvu ruku da to ušteluješ, osim ako nećeš da vadiš fasene, pa sve lepo generalno, možeš tako što ćeš skinuti dekli, pa onda redom stišceš registre, u stvari nemora da stišćeš redom, stišći kako ti volja, uglavnom poenta priče je da kad stisneš neki registar go kraja, i on odradi svoje, ako primetiš da jedna žica koja vodi od mehanizma do kućice registara, trpi opterećenje, to jest blago se povija kao da bih još da ide napred, onda nju raskačiš sa kucice i zavrneš jedan krug, pa ponovo probaš, i sve tako dok nedobiješ zadovoljavajući rezultat, ljudi greše kad misle da ako recimo sopran ne zatvori dobro, da je baš do njegovog klizača, a može biti (SAMO NAVODIM PRIMER) da je u stvari pikolo previse "odvrnut, i on pravi problem i sa ostalim kombinacijama registara. Šta reći, malo pokušavaj, igraj se, to je bezopasno, samo pre svake intervencije, prvo zapamti kako je sve bilo, da u slučaju neuspeha, možeš sve vratiti u prvobitan položaj. Pozdrav i srećan rad.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Boja tonova

Post od Tomina »

tako nekako slično sam i clarinet popravio, tu glavnu žicu što vodi do kučica sam otpustio i samo ju više napeo u ljevo kod pločice za kvačenje, jer prostora ima, i tako sad radi.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Boja tonova

Post od dugmetarac78 »

Drago mi je ako sam bio od neke pomoći :depkvk:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Boja tonova

Post od Tomina »

Daj mi reci na dallapama 1 kabinskima, kako su tamo glasovi urađeni, tj. da li je isto jedan sopran povišeni ili?
Odgovori