Rastimovan ton

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Jaric_T_Zivadin

Re: Rastimovan ton

Post od Jaric_T_Zivadin »

Bata Kanda napisao sam tamo gore u zagradi da nisam siguran da li su pravili baritonke. U svakom slucaju hvala za info ;) Nisam znao ama bas nista o tome jer i sam nisam zainteresovan za baritonke. Da. U pravu si. Samo sto oni ocigledno ne mogu da shvate da to nije auto industrija kojoj se moze da radi tako. Valjda ce se neko opametiti pa cemo jednog dana dobiti neku novu harmoniku u pravom smislu te reci. ;)
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Rastimovan ton

Post od Bata Kanda 73 »

Dace Bog da bude tako kako kazes.Iskreno,zao mi je sto polako nestaje (a i upropascava se na svaki nacin) jedan ovakav divan i plemenit instrument.Mozda sam patetican (mada sam borac po prirodi),ali me sve vise hvata zal za dobrim starim vremenima (koja pamtim,uglavnom kao klinac),kada je sve u pitanju.kada vidim crno-belu sliku neke emisije ,filma ili sl.,ufati me neka tuga sto sada nije kao tada (kada je sve u pitanju,ne samo muzika),al jbga.vremeplov jos nisu izmislili :) .Eto.mozda je tracak nade da ce ipak neko graditi harmoniku onako kako treba,to sto su napravili ponovo Settimio S.Artist 6,za koju,prvi komentari,kazu da je odlicna harm.i da spada u sam vrh,te da se prilicno priblizila svojoj predhodnici.Nadajmo se! Veliki pozdrav!
Korisnikov avatar
Goran-prcin
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 07 Apr 2011, 19:29

Re: Rastimovan ton

Post od Goran-prcin »

Guerrini harmonike stare inace sve do 2002 stavili su sve razne tonovi pocetkom od 68 god
Salpa i taboro do kraja 79 god.
pa onda cagnoni antoneli binci sebattini najmanje binci i sabattini a naj vise Antoneli nego cagnoni
samo mora dobro da se stima i da radi kako treba .
Svaka harmonika ima mana i bolest hladno toplo i naravno neko voli jako da vuce harmoniku tako da mu se i ton rastima a moze i za cas da pukne.
poz...
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Rastimovan ton

Post od alek »

Zdravo svima.
Prvi put sam na forumu pa mi oprostite ako sam promašio temu ili sam zalutao.
Treba mi savet.
Da skratim priču. Kupio sam harmoniku guerrini ručni rad. Prodata mi je kao nova sa dve godine garancije. Prodavac mi je rekao da su unutra binci tonovi prve klase iako se ne razumem u tonove. Problem je nastao kada sam posle prve svirke osetio da kada meh vraćam nazad, on se mnogo brzo uvlači. Kada sam kod kuće testirao harmoniku primetio sam da ne samo što se meh brzo uvlači nego pored vazduha koj izlazi na onim klapnama u dekli, čuje se i zvuk na zadjoj dirki kada su određeni registri pritisnuti. Najviše zvuka i vazduha izlazi kada vraćam meh a pritom je pritisnut master registar.
Moje pitalje glasi: Da li su raštimovani tonovi, ili su u lošem stanju, ili je pak problem u onim jastučićima koji zatvaraju rupice u dekli?
Hvala svima unapred.
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Rastimovan ton

Post od alibaba40 »

Ili je se ton zaglavio ili se klapna poremetila.Pokusaj da skines dekl, i pazljivo razvlaci i sabijaj mjeh,i prati sta se desava sa klapnama , stavii osjetljivi dio ruke kod svake klapne pa ces da vidis dali igdje pusta,ako nije to prekontrolisi kako rade registri.Ako i to nije, odnesi je majstoru .
Pozdrav :svirac:
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Rastimovan ton

Post od alek »

To sam odma i uradio. Vidi se da ispušta vazduh, ali ne na svim registrima. Najviše vazduha ispušta kada je master uključen. Jel je možda problem u klapnama ili u tonovima?
Koj je kvar opasniji, tj koj se teže otklanja? Da li možda znate?
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Rastimovan ton

Post od alibaba40 »

Po tvojoj prici ja mislim da su ili klapne ili nesto sa registrima nije u redu, ne vjerujem da su tonovi u pitanju.Onda izvadi cavle sa mijeha i odvoji desnu stranu skini fasene i jedan po jedan ton stavis na usta kao usnu harmoniku i duvaj, i uvlaci zrak kroz tonove pa ces da vidis jeli ton pukao ili ne.,Pazi pri vracanju fasena da ih puno ne stegnes jer ako ih stegens napravi se veliki pritisak na registre i onda ne rade kako treba.Ako imas imalo slifa otkrit ces sam kvar tako kad odneses majstoru mozes da mu kazes u cemu je problem nego da ti on trazi i poslije naplacuje kako hoce. :hmmm:
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Rastimovan ton

Post od alek »

Po svemu sudeći, skapirao sam da je problem u automatu za registre. Probaću da se pozabavim tim problemom pa ću da vidim da li je zapravo to to.
Korisnikov avatar
k3ra
48 basova
48 basova
Postovi: 58
Pridružio se: 14 Sep 2011, 19:35

Re: Rastimovan ton

Post od k3ra »

Kolega moj vam je savjet, da ako niste strucni to ne dirate, nego da odnesete nekom majstoru po mogucnosti kojeg poznajete, pa ako je majstor posten naravno da vam nece naplatiti ono sto nije pokvareno!
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Rastimovan ton

Post od Tomina »

pa jel nisi rekao da imaš garanciju??
Odgovori