Rastimovan ton

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Rastimovan ton

Post od šokac »

Može!
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Rastimovan ton

Post od Tomina »

A što bude ako je štimer za 440hz,a harmonika 442hz?Da li bude pokazivalo krive rezultate?
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Rastimovan ton

Post od šokac »

Skoro svaki štimer se može kalibrirati od 430-449 Hz i namjesti se na tolko kakav štim ima harmonika.
Svirači znaju kad je harmonika raštimana,viša ili niža od tih 440.
Jeftini štimeri divljaju na niskim i visokim tonovima pa baš nije mjerodavno ono šta pokažu..
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Rastimovan ton

Post od Tomina »

šokac napisao:Skoro svaki štimer se može kalibrirati od 430-449 Hz i namjesti se na tolko kakav štim ima harmonika.
Svirači znaju kad je harmonika raštimana,viša ili niža od tih 440.
Jeftini štimeri divljaju na niskim i visokim tonovima pa baš nije mjerodavno ono šta pokažu..
Kažeš, od 430-449, a što ako je harmonika na 420 hz, a štimer ne ide ispod 430?

Znači, moram pronači nekoga sa dobrim štimer u rasponu od 440 pa na dalje.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Rastimovan ton

Post od Tomina »

Uf, sad sam te skužio neke stvari...

Da bi harmonika "skladno" zvucala sa ostalim instrumentima, 1939 godine na Londoskoj internacionalnoj stimkonferenciji je utvrdjena frekvencija kammertona a1 na 440 Hz (1 Hz = 1 Hertz= 1 oscilacija u sekundi - sto znaci da ton a1 oscilira u tom slucaju 440 puta u sekundi.) Osim toga je interesantno spomenuti da na citavoj harmonikci prakticno samo ton a1 ima frekvenciju od 440 Hz, a svaki drugi ton ima neku drugu frekvenciju. Npr. najdublji to u basu G ima frekvenciju od samo 49 Hz. To znaci da taj ton oscilira 49 puta u sekundi. Nasuprot tome najvisi ton a4 (picolo) ima frekvenciju od 3520 Hz - znaci on oscilira 3520 puta u sekundi. Zbog lakseg racunanja i obrade podataka je prihvacen ton a1 kao referenc ton na stimerima, i stimer prakticno svaki ton matematicki proracunava i prikazuje imaginarno kao 440 Hz (ako se radi o stimungu 440 Hz) - zbog lakseg obavljanja stimovanja u praksi, ali u stvarnosti svaki ton ima neku drugu frekvenciju! Dakle u praksi ne cini nikakav uticaj na "ostrinu" i glasnocu tona to da li je harmonika nastimana na 440 Hz ili 442, 443 Hz itd.
Nesto drugo utice na ostrinu pa i glasnocu tona harmonike! Naime, osim osnovnih frekvencija koje odredjuju visnu tona, postoji u tonu harmonike ( i ne samo harmonike nego i svih ostalih instrumenata) spektar frekvencija koje daju "boju", karakter i prezentnost tonu! U akustici se te frekvencije nazivaju Oberton. To su frekvencije koje idu do maksimalne granice koju moze ljudsko uho da cuje tj do20000 Hz. Oberton jednostano receno u prevodu na nas jezik znaci brilijantnost u tonu. Koliko obertona u harmonici ima zavisi u prvom redu od tonova i kavaliteta drveta. Dakle jeftini modeli Weltmeistera ne zvuce "tupo" zato sto su nastimani na 440 Hz nego zato sto imaju premalo Obertona, tj lose tonove i lose drvo!


Zato sam se i bunio, znači ova oznaka 440 ili 442Hz znači da je ton A4 naštiman na ili 440Hz ili 442 Hz, i prema njemu se računa daljnje štimanje tonova.
Što je ton dublji, manje je oscilacija (tipa G=49), a što je višiji, veća oscilacija.

Super, znači samo mi je bitno da nađem štimer kod nekoga koji se može namjestiti na od cca 440 pa na više, kako bi pravilno provjerio štim.
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Rastimovan ton

Post od šokac »

Kažeš, od 430-449, a što ako je harmonika na 420 hz, a štimer ne ide ispod 430?

Znači, moram pronači nekoga sa dobrim štimer u rasponu od 440 pa na dalje.
Ne postoji koliko ja znam harmonika sa 420 Hz,baš kad bi negdje i bila neka zaboravi tu frekvenciju za ovo što tebe zanima.

Svaki univerzalni štimer ima frekvencije harmonike,kolko je precizan druga je stvar..
Korisnikov avatar
Frenkie
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 04 Jan 2012, 21:28

Re: Rastimovan ton

Post od Frenkie »

Moje iskustvo u svezi stimera.
Ukoliko imate neki od ovih tzv. pametnih telefona (smartphona) mozete u obliku aplikacije potraziti stimer, ima ih raznih i besplatni su. Upravo sam jedan takav isprobao i super funkcionira, cak se moze frekvencija namjestati, namjestis osnovni ton on ostale sve preracunava.

Mene sad zanima pitanje: koliko smije ton oscilirati a da se ne smatra rastimanim???

Pozdrav!
šokac
120 basova
120 basova
Postovi: 189
Pridružio se: 20 Sep 2011, 17:07

Re: Rastimovan ton

Post od šokac »

To je kako za koga,neko osjeti i jako malu raštimanost,neko drugi ne.
Usporedi to sa štimanjem tambure,kad je jednom dobro a drugi još fino podešava žicu,najčešće prema harmonici.
Kolko sam ja vidio nekih 2-3 posto razlike je donekle prihvatljivo,više od toga para uši onima sa sluhom.
Ali ni to ne važi za sve tonove.
Kod visokih na violinu već zavijaju na tolku razliku jer je sopran i inače viši.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Rastimovan ton

Post od Koca »

Sam za sebe neces ga osetiti da je malo rastimovan ali ako ukljucis kombinaciju (dvoglas, troglas) koji treba da su na istoj fregvenciji, tada ne bi trebalo vise od max 1 Hz, zavisi koliko obracas paznju na to i koliko uporedjujes susedne tonove. Ja osetim i taj 1 po sluhu, a moje kolege ne osete ni mnogo vise jer ne obracaju paznju na to i kazu dobra je. Ima jedna umotvorina i kaze 100 ljudi - 100 cudi, 100 zena - 200 grudi :D
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Rastimovan ton

Post od Tomina »

Frenkie napisao:Moje iskustvo u svezi stimera.
Ukoliko imate neki od ovih tzv. pametnih telefona (smartphona) mozete u obliku aplikacije potraziti stimer, ima ih raznih i besplatni su. Upravo sam jedan takav isprobao i super funkcionira, cak se moze frekvencija namjestati, namjestis osnovni ton on ostale sve preracunava.

Mene sad zanima pitanje: koliko smije ton oscilirati a da se ne smatra rastimanim???

Pozdrav!
evo baš sam skinuo jedan takav, odlična stvar!

Sa fruity loopsom sam ga testirao, ovaj digitalni zvuk točno pogodi u cent! Možeš i namještati frekvencije, osjetljivost itd.

Eto super, sad kad isprobam doma, javim kako se sa harmonikom ponaša.
Odgovori