Rastimovan ton

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Rastimovan ton

Post od guerini »

Na registru Clarinet (mala, ili visoka kabina, ili kako god se zove taj registar) mi je rastimovan ton najvisi C u smeru kad se meh rasteze. Pa me zanima kako se to ton rastimuje, usled cega? i jos me zanima da li rastimovan ton moze lako da pukne posto sam cuo tako neku pricu? Dal da zurim kod majstora da ga nastima, jel moze da se desi nesto gore usled toga sto je rastimovan?
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Rastimovan ton

Post od micha56 »

guerini napisao:Na registru Clarinet (mala, ili visoka kabina, ili kako god se zove taj registar) mi je rastimovan ton najvisi C u smeru kad se meh rasteze. Pa me zanima kako se to ton rastimuje, usled cega? i jos me zanima da li rastimovan ton moze lako da pukne posto sam cuo tako neku pricu? Dal da zurim kod majstora da ga nastima, jel moze da se desi nesto gore usled toga sto je rastimovan?
Ma nista ne moze da se desi - lepo odes kod majstora i on ti zameni taj pisak od tona (za smer rastezanja meha) ili ceo ton i sve je OK.
Po mom iskustvu - rastimovan ton - znaci nalomljen pisak, koji svakog trenutka moze da pukne i posle samo duva.

Pa verovatno si ga malo vise "cepnuo" za vreme svirke, a on je slab i napravila se naprslina.:D

Pozzz.
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Rastimovan ton

Post od guerini »

Znaci dobro sam razumeo da rastimovan ton moze da pukne. Ma mislim da mi se rastimovao jednom kad mi je harmonika bila na hladnom pa je ja odneo u toplu sobu i svirao odmah bez da cekam da se prilagodi temperaturi. Eto sta se desava. Hvala puno na odgovoru.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Rastimovan ton

Post od micha56 »

guerini napisao:Znaci dobro sam razumeo da rastimovan ton moze da pukne. Ma mislim da mi se rastimovao jednom kad mi je harmonika bila na hladnom pa je ja odneo u toplu sobu i svirao odmah bez da cekam da se prilagodi temperaturi. Eto sta se desava. Hvala puno na odgovoru.
Ma da.
Pa sve si ukapirao. Hladnoća je smrt za piskove. A naročito je opasna kombinacija hladno - toplo.

Pozzzzz.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Rastimovan ton

Post od Webmaestro »

Ukoliko svirate "na suvaka" u svatovima ili slicnim manifestacijama gde cesto morate harmonikom da pratite nevestu na svaki njen korak (osim u WC, na zalost), neretko se desi da su te svadbe zimi i onda dodje do brutalnosti prema harmonici koja mora da radi i napolju na minus 20 stepeni, a ta temperatura nipošto nije njena radna temperatura. U takvim situacijama treba izbegavati registre kao sto su clarinet, piccolo i visoke tonove, jer su visoki tonovi najtanji, a gde je najtanje tu se kida, puca! :x
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Rastimovan ton

Post od micha56 »

Od minus 20 stepeni jedino je opasnije da stavis harmoniku pored sporeta, radijatora, TA peci ili u kolima ispod sofersajbne, a napolju plus 40 stepeni.
E tad se otopi sav vosak koji drzi tonove u faseni i tonovi "malko" popadaju pored, tako da od harmonike dobijes jedan obicni meh za kovacku vatru ...
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Rastimovan ton

Post od Koca »

Sto se tice tvog rastimanog tona C, mogu ti reci da mozda se jednostavno unutrasnja kozica malo deformisala (ako se mnogo deformise cak ne daje nikakav zvuk kao da je ton pukao), sto znaci uzmes pincetu i izvadis kozicu zatim je stavis naopako da hrapav deo bude gore, i sa nekim tupim metelom prevuces je od kraja do kraja dok se ne ispravi skroz, a zatim je pre vracanja namerno savijes jedno 5 mm od onog kraja koji se lepi tako da se blago prelomi ka unutra. Ako ima osigurac presavijes i njega u istom potezu. Ovo radis zato jer kada je zalepis i vratis ona vrsi dodatni pritisak na dole tj na kanal od tona, tako da je dobro pripijena celom duzinom. E sad kad je vracas namazanu sa prosusenim univerzalnim lepkom koristis pincetu i recimo sibicu da je centriras neposredno uz nitnu i pazis da ide paralelno sa pregradom u faseni i da ne kaci ni ton ni pregradu. Ja sam puno puta ovo radio pa ako nesto nije dobro ponovo skines i sa nekim tupim nozem skines lepak i ponovo sve isto, a najteze je kad je vracas nazad jer se lepi u nekom nepravilnom polozaju ali zato cekas da se 5 min prosusi lepak i pritisnes pola min. Sve to mozes da uradis da skines ceo ton i da ga okrenes naopacke skines vosak i posale ga otopis i vratis ali ovo nisam radio samo sam gledao jer nemam neki instrument da vratim otopljen vosak.
Ako ovo ne uspe ton se skida i meris mu fregvenciju i ako je previsok smirglas mu deo od korena do sredine a ako je nizi smirglas ga od vrha do sredine i uporedjujes na stimeru fregvenciju. E sad ovo zadnje nisam radio samo sam cuo od prijatelja koji je sam celu harmoniku nastimovao.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Rastimovan ton

Post od Bata Kanda 73 »

upravo tako.na raštimovanost tona utiču svi ovi faktori.kožice ne prijenjaju kako treba pa se dobija "deformisan" ton jer vazduh struji nepravilno pa perce na glasu netreperi kako treba.toplo-hladno stvara kondezaciju koja oštećuje perca pa opet imaš nepravinlno treperenje perca a i rizik od pucanja je mnogo veći (mašinci to sa još nekim faktorima zovu "zamor materijala".u takvoj situaciji ipak treba da štimovanje radi majstor.često štimovanje istog tona (a naročito visokih tonova) istanjuje perce što povećava rizik od prskanja tona,pa je ponekad praktičnije zameniti ceo ton.štimovanje se obično radi na 442 Hz pa je i to bolje da radi majstor.pozdrav
deligradska
Nema harmoniku
Postovi: 3
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Rastimovan ton

Post od deligradska »

Da li neko možda zna kolika je prosečna cena zamene tona kod servisera harmonike u Srbiji.

Imam Skalu sa prilično raštimovanim tonovima, pa me interesuje da li se isplati popravljati je.
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Rastimovan ton

Post od alibaba40 »

Pozdrav forumasima od alibabe, jedno pitanje sta su to kanjonovi tonovi dali neko zna a mislim da to zna bata kanda molio bih objasnjenje jer prvi put cujem za to? POZZZZZZZ :?:
Odgovori