Rastimovan ton

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Rastimovan ton

Post od harmonistak »

zdravo ljudi

evo opet mi ispadose oci cekajuci bata kandu da mi pomogne. dallapa koju sam narucio je stigla ali je na zalost ostecena u transportu ili je mozda i bila u defektu jer je nisam probao. o cemu se radi?

bas mehanika "duva" i svira kada povlacim mijeh bez pritiskanja basova. posto ovde imam previse slobodnog vrmena a i nisam sa dvije lijeve ruke polako sam otvorio bas mehaniku i rastavio sve u sitne dijelove.

bas strana ima tri fasena. kada sam povadio sve basove ustanovio sam da je jedna klapna otpala. nju sam uspio ponovo da pricvrstim voskom koji sam pozajmio od koleginice koja njime skida dlake na nogama. sve sam basove ocistio i jedan po jedan vratio kao sunce. sad su basovi cak i ravniji nego sto su bili.

ALI, problem i dalje postoji. pregledao sam fasene i tu mi se sve cini u redu. svi tonovi i kozice su isti i nema nekih nepravilnosti. pored tog nezeljenog zvuka koji basovi proizvode kada pritisnem osnovni bas C u smijeru otvaranja mijeha se cuje normalan ton ali kada vracam mijeh cuje se kao promukao ton. to je samo na dva osnovna basa.

da li neko zna u cemu je fora i moze li se ovo rijesiti bez majstora bar za prvu ruku dok ne budem u prilici da to odnesem na popravku. kao sto vec rekoh nisam bas sa dvije lijeve ruke ali ako to zahtijeva vadjenje tonova iz voska onda moram sacekati jer nemam taj alat kod sebe

inace harmonika je zara! stara je dosta, troglasna ali ima kabinu.

ako neko vidi bata kandu neka ga svrati da nam pomogne. ipak je on tata mata za harmonike.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Rastimovan ton

Post od Bata Kanda 73 »

Pozdrav harmonistak! Sta je,stigla dallapica :jdishddf: .Epa jbga,rekoh ti ja tesko da bude sve pod konac sa toliko godina (kao i kod nas :D ) ali to je i normalno,bitno je da joj dusa bude fina i meka,ostalo ce da se sredi.
To sto si naveo govori o losoj dihtaciji harmonike a to moze da bude posledica par stvari:
1)klapne u primu i basu su rastelovane tj.nemaju dovoljnu "tezinu"pa ne poklapaju otvore kako treba tj.u celosti pa postoji luft izmedju gde prolazi vazduh ili ih vazduh odize (koji je predhodno proso kroz fasene tj.glasove) pa se cuju vise tonova odjedno onako polutiho,izmesano, kao kuce kad cvili.
2)propali filcevi na klapnama,sto uzrokuje losu dihtaciju i lupkanje prilikom sviranja,
3)kozice na fasenima su dotrajale i zrele su ili za peglanje ili za potpunu zamenu,
4) zbog starosti i dugog stajanja se glasovi rasusili pa ni dihtacija izmedju glasova i lezista u samim fasenim nije kako treba.
A to sto ti se cuje kod tona C u basu znaci ili da je ton "prozuko" tj.da je pred pucanjem ili da se "rasusio" ili je u pitanju kozica,mada mislim da ce pre biti ovo prvo-znaci bice potrbna manjaza glasa.
Kako god druze,neces moci nikako sam da resis problem dihtacije-VEELIKI je to i ozbiljan poso ako se zeli da se to uradi kako treba i da se bude miran narednih 10-15 godina.Ali bez sekiracije,bitno da je na i u njoj kvalitetan materijal,sve ce ovo da se sredi (jes da ce da i iskosta para),pa ces imati dallapu ko lutku! ;) Veliki pozdrav! :psdda:
harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Rastimovan ton

Post od harmonistak »

znao sam ja da si ti doktor ali sam znao da ces i da me razocaras :-(

ja mislim da je u pitanju od svega po malo ali da je najveci problem sto si naveo pod broj 1. cini mi se da su klapne preslabe i da ih vazduh dize. mijeh je dobar i dihtuje dobro ali lijeva strana mora biti remontovana. ja bih iskoristio priliku da je uradim 100% znaci kompletan remont do najsitnijeg sarafica i polugice do stimanja i vulkaniziranja. da bude sve tip top, bas kao sto si rekao.
e sad, sta je tu je. znaci moram da je pakujem i saljem. sad mi samo reci da li ti radis to a ako ne koga bi preporucio da kontaktiram. i na kraju ono sporedno ali vazno, koliko evrica da spremim, onako odokativno posto je proslo bas dosta vremena kada sam zadnji put otvarao novcanik za ove svrhe.

hvala jos jednom na odgovoru i pomoci.

p.s.
zaboravih reci, iako je bas mehanika u defektu i ima samo 3 fasena brate mili ima toncugu u basu i to onu dalapinu! kad sam prosvirao malo ispala mi plomba iz zuba od vibracija onog basa. strava!
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Rastimovan ton

Post od Bata Kanda 73 »

Nema na cemu druze-uvek! ;) To sto ima "samo" tri fasena,ona treba toliko i da ima.1 i 2 fasen imaju obostrano naredjane glasove a 3 fasen samo sa jedne strane-to ti je 5-glasni bas,a ako i 3 fasen ima obostrano naredjane glasove to ti je onda 6-glasni bas. Ja prijatelju ne radim servis,vec sam reko to, sto ajd da kazemo,poznajem materiju je zbog velike ljubavi prema harmonici u svakom smislu.Ali znam ko ume,ovde u Nisu postoje dva odlicna majstora:Bata i njegov ucitelj,cika Dragi-Gadzihanac.Mozda je u necemu ucenik i prevaziso ucitelja,mozda su i godine (cika Dragi ima oko 80god.) ali je,mozda,Bata za nijansu bolji majstor!Kakao god ,kome god da odneses harmoniku neces da pogresis.Koliko treba da spremis? Nezahvalno pitanje sve dok se neobavi sistematski pregled harmonike,ali recimo da od prilike izadje takav remont na 500-700 evra.nakon cega imas skockan instrument.
harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Rastimovan ton

Post od harmonistak »

bas steta sto nisi spojio lijepo i korisno pa napravio posao. vidis da se moze uzeti solidna lova na tom hobiju. pravo da ti kazem i ne mislim da ce moci da me okadi manje od 5 glava jer ima da se radi na sve strane. jedini problem je sto sam umjesto 2 imam 4 harmonike i sve cekaju na cika Dragog :(

ja ne mogu da ti se jos jednom ne zahvalim jer iako je ovo tvoja dobra volja mnogo je velika pomoc pogotovo za nas koji smo "sa strane". planiranje je pola posla.
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Rastimovan ton

Post od Bata Kanda 73 »

a ja ne mogu a da ti jos jednom ne kazem (a to vazi i za ostale),zaista NEMA NA CEMU!Smatram da smo mi ovde prisutni (forumasi) na neki nacin prijatelji :depkvk: ;a cemu sluze prijatelji ako ne da se pomognu,druze i uzivaju u necemu sto svima nama pricinjava zadovoljstvo a to su ovaj plemeniti instrument i ona prava muzika! Zato nema ustrucavanja,sve sto mogu i umem-tu sam! Zivi bili! :)
Korisnikov avatar
kamikazars
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Rastimovan ton

Post od kamikazars »

nju sam uspio ponovo da pricvrstim voskom koji sam pozajmio od koleginice koja njime skida dlake na nogama.


Jao što me lijepo nasmija :lol: ...Srećno sa restauracijom...
harmonistak
48 basova
48 basova
Postovi: 88
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Rastimovan ton

Post od harmonistak »

nije to bila restauracija nego pokusaj da se harmonika osposobi. ne pada mi napamet da nipodastavam majstore niti da izigravam istog ali kada se suocis sa instrumentom na 7000km od kuce i vidis golim okom u cemu je problem onda je to stvar improvizacije i dvije kapi voska. na zalost ta klapna nije jedini problem tako da ce ostatak restauracije da uradi kvalifikovan majstor.
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Rastimovan ton

Post od alibaba40 »

BataKando disi pobogu brate postavio sam pitanje ali sam zaboravio na kojem postu jbga,de mi molim te objasni a ja mislim da ti to znas sta su to kanjon tonovi?
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Rastimovan ton

Post od Bata Kanda 73 »

druze,obaveza kolko oces pa se nestigne uvek na vreme :) pa ovako alibaba,kanjoni je marka tj.vrsta glasova tj.tonova na harmonici.mozda si citao ne nekim pa i ovom forumu da tih tonova ima od sorte :) a nose imena (ko i harmonike) majstora koji ih prave.postoje razni tonovi:kanjoni,binci,salpa,bugari,magna terra,sabatini...itd.podela tonova (po kvalitetu i nacinu izrade) na klase je:rucno pravljeni (a mano),rucno doradjeni (tipo a mano),masinski tzv."štancovani"....itd.vec sam negde na ovom forumu pisao o tome.nekada su pojedine fabrike pravile sopstvene tonove (kao:dallape,scandalli...),danas je to drugacije kao kod proizvodnje mnogih stvari,zato su te stare harm.(kao slucaj sa harmonikom koju je kupio harmonistak),mnogo,mnogo bolje nego ove sadašnje.naravno da kvalitet harm.(narocito se to odnosi na kvalitet tona),nezavisi od tonova ,vec od jos mnogo drugih stvari ( i o tome je vec bilo reci ;) ).nadam se da sam ti bar malo objasnio.pozdrav!
Odgovori