Rastimovan ton

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Rastimovan ton

Post od Tomina »

Hm, izgleda da mi su mi basovi ovako sa registrima uštimani. Probao sam kroz sve registre, možda najviše 2-3 basa ide na +1,5-2Hz nego kako bi trebalo.
Vidjet ću fasen po fasen što kaže, ipak ovako preko registara ne može biti skroz točno.

Nego na desnoj strani ima nekoliko tonova koji su dosta otišli baj baj, i onda tu leži odgovor zašto nekad dok sviram zvuči mi čudno. Recimo ima par njih koji su isto prema gore za 2Hz raštelani, dok sam na 3 tona primjetio i do +7Hz raštimano. Naravno, Fis ton, i kad sviram A dur, zato mi i je A dur na basovima zvučao raštelano, ali nije kriv on nego ton Fis.

Bason i pikolo imaju štim na 442Hz, al sad se ne mogu sjetiti što je klarinet pokazao, čini mi se na 445Hz štim.

Soprano ne mogu sam probati ovako, jer nemam poseban registar, jedino na fasenu.

Zanimljiv je instrument ta harmonika, mali milijon stvari ima. :jdishddf:

Pitanje, zašt bason na najdubljim tonovima, da bi prosvirao kako treba, treba jače razvuči harmoniku? Jel nešto sa samim glasom u pitanju ili?
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Rastimovan ton

Post od Koca »

Tomina, kazes sopran ne znas koliko je a po logici bi on trebalo da je povisen a klarinet isti kao bason i pikolo jer mislim da ti je 3+1 harmonika. Onaj sto nemas zaseban ako se pouzdas u duvanje fasena imaces drugaciju stvarnu sliku jer probaj da odsviras i meris a posle te iste probaj na duvanje videces ima razlike i tu je glavni zec, da trebas imati aparat sa mehom koji proizvodi istu fregvenciju kao i harmonika ili da ukapiras kako treba duvati ali je to slucaj od tona do tonai ne mozes iz prvog da potrefis i tesko je, neke i nemozes da proizvedes na duvanje onoliko koliko si zapisao i merio sviranjem harmonike.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Rastimovan ton

Post od Tomina »

Koca napisao:Tomina, kazes sopran ne znas koliko je a po logici bi on trebalo da je povisen a klarinet isti kao bason i pikolo jer mislim da ti je 3+1 harmonika. Onaj sto nemas zaseban ako se pouzdas u duvanje fasena imaces drugaciju stvarnu sliku jer probaj da odsviras i meris a posle te iste probaj na duvanje videces ima razlike i tu je glavni zec, da trebas imati aparat sa mehom koji proizvodi istu fregvenciju kao i harmonika ili da ukapiras kako treba duvati ali je to slucaj od tona do tonai ne mozes iz prvog da potrefis i tesko je, neke i nemozes da proizvedes na duvanje onoliko koliko si zapisao i merio sviranjem harmonike.
ma nisam 100% siguran za klarinet da je povišen, možda je i isti, nabrzaka sam mjerio pa sam malo pomiješao sad.

Da, to mi logika govori da bi trebalo simulirati isti pritisak kao i u mjehu, da se dobije točan štim.

Neću detalje pisati jer budem ispao smiješan, no ideje i volje kako to napraviti imam, vremena nažalost baš i ne.

Usporedit ću kad uhvatim vremena razliku za nekoliko tonova ovako sa mjehom kad sviram, i kad skinem fasen pa u fasen puše.
Kiro
16 basova
16 basova
Postovi: 25
Pridružio se: 29 Maj 2012, 11:22

Re: Rastimovan ton

Post od Kiro »

:Harmonika-fascinantna prica ! Treba se nashtimovati 328 tonova kod cetvoro glasne harmonike sa 41 dirke, da bi harmonika shtimovala. Ukoliko shtimujesh i na radni sto-meh, opet nije to too. Svaki ton koji ti je na otvaranje meha , u harmonici je obrnuto/na zatvaranje/. Tako da necesh imati opet tacan prikaz. Pozz.
pakistanac1
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 04 Dec 2012, 21:12

Re: Rastimovan ton

Post od pakistanac1 »

pozdrav svim forumasima, pre neki dan sam kupio royal standard 96 basa 4 glasnu malo sam pozurio i tek sam danas uspeo da dirke koje su pile neravne nastelujem mehanika basa je bila u haosu al sam uspeo da sve vratim u normalu al jedino nemogu al ne bih ni da probam da tonove stelujem jer nisam u to upucen pa bih pitao dal neko ima u tome znanje a hteo bi da me malo uputi hvala unapred . neki tonovi rade samo kad razvlacis neki samo kad je skupljas neki pa kao zvrce molim da mi objasni malo objasni o tome kako da dobijem ton i kako da odklonim te smetnje .
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Rastimovan ton

Post od dugmetarac78 »

pakistanac1 napisao:pozdrav svim forumasima, pre neki dan sam kupio royal standard 96 basa 4 glasnu malo sam pozurio i tek sam danas uspeo da dirke koje su pile neravne nastelujem mehanika basa je bila u haosu al sam uspeo da sve vratim u normalu al jedino nemogu al ne bih ni da probam da tonove stelujem jer nisam u to upucen pa bih pitao dal neko ima u tome znanje a hteo bi da me malo uputi hvala unapred . neki tonovi rade samo kad razvlacis neki samo kad je skupljas neki pa kao zvrce molim da mi objasni malo objasni o tome kako da dobijem ton i kako da odklonim te smetnje .
Prijatelju to je jako diskutabilno, moguće je 100 razloga zašto se to dešava. Malo opširnije opiši svoj problem. Između ostalog može biti do kožice (ventil na pločici) ili ti je napukao ton, ili je jednostavno neko zrnce prljavštine zaglavilo perce. A ako se na određenom tonu čuje samo strujanje zraka kad sviraš, to ti je definitivno puklo to perce, znači moraš ga zameniti. Zasad toliko, nadam se da sam makar malo pomogao, ako nešto nije jasno samo pitaj, sve što znam, rado ću podeliti sa kolegama.
pakistanac1
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 04 Dec 2012, 21:12

Re: Rastimovan ton

Post od pakistanac1 »

hvala ti puno na savetu malo pre sam dovrsio nesto oko toga sad sam video da je harmonika proslom vlasniku ispala i izgleda da je na dosta tonovima puko vosak i kad sam s lemelicom ponovo isti vosakzagrejao sad nema tih problema al je jedan ton pukao na pikolu sad me zanima gde da to narucim ili popravim ja sam iz svilajnca a ovde nisam cuo da ima neki majstor za to
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Rastimovan ton

Post od dugmetarac78 »

Što se tiče tog tona, tu ti ja stvarno nemogu pomoći, dosta smo daleko, ali rekao si da si opet isti vosak "pretopio" da zavoskaš tonove, to ti neće baš dugo držati, pošto u vosak za zalivanje tonova idu još neke komponente, tako da on posle pretapanja postane krhk i puca, nego ti lepo to očisti okolo pločica, i sa prirodnim voskom (pčelinjim) lepo ponovo zalij, i nemaš brige držat ce.
Odgovori