Dalape Supermaxima A

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Odgovori
vukovarac
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 07 Okt 2013, 15:57

Dalape Supermaxima A

Post od vukovarac »

Dobar dan svim forumasima.
Imam ovu harmoniku zadnje dve godine i bezuspesno pokusavam da dobijem informacije o ovom instrumentu.
Harmonika je u relativno dobrom stanju ali treba servis. Kada sam je kupio podbradni registar je otkacen pa nisam siguran za sto je on uopste. Master podbradni registar je u redu ali ovaj drugi ne. Ima li neko ovde ovakvu harmoniku i moze li se dobiti informacije o ovom instrumentu. Mesecima pokusavam da nadjem bilo sta ali bez uspeha.
Hvala unapred i pozdrav iz Halifaxa, Kanada.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Dalape Supermaxima A

Post od petar3petar »

Pozdrav!

Harmonika je 5. glasna u primu i 6. glasna u basu. Ima sordinu ispod maske te je dupla kabina i odatle joj masa!
Jedan podbradni registar je master registar dok drugi uključuje i isključuje sordinu.
Vjerojatno je i on u funkciji. Pretpostavljam da niste skidali masku te to niste uočili.
Taj drugi bradni registar pomiče jednu polugu na čijem je vrhu pripravak u obliku rašlji koji u jednom pomaku sordinu uključi a u deugom je isključi.
Skinite masku harmonike i to provjerite. Nije komplicirano.
vukovarac
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 07 Okt 2013, 15:57

Re: Dalape Supermaxima A

Post od vukovarac »

Hvala na javljanju Petre,

skidao sam masku, poluga o kojoj govorite nije tamo. Prijasnji vlasnik ili ko vec je taj deo skinuo tako da se taj registar ne moze ukljuciti. Voleo bih da znam zasto? Ima li neko da mi kaze da li postoji taj deo da se nadje, da mogu da ga vratim nazad. Mozda najvaznije od svega, tko ima ovu harmoniku i koja su iskustva pozitivna ili negativna? Kako bi je vi okarakterisali u odnosu na ostale slicne modele?
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Dalape Supermaxima A

Post od dugmetarac78 »

Pozdrav zemljak, tu sordinu o kojoj je pisao g.Petrović, uglavnom, tj. u često slučaja skidaju ljudi sa maxime, i zbog dodatnog tereta (jer je već harmonika sama po sebi dosta teška) a i nije baš neophodna, ona služi da dodatno priguši sve registre na harmonici, tako da to netreba da te brine, bez nje ti je i harmonika lakša, a i najverovatnije je nebi nikad ni koristio i da je imaš, ako nađem neku sliku sordine, postaviću da vidiš o čemu je reč. Pozdrav Vukovar
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Dalape Supermaxima A

Post od dugmetarac78 »

Samo još da se nadovežem na tvoje pitanje o samoj harmonici, ako se izuzme njen gabarit i težina, to je vrh od harmonike, smatram Dallapini najbolji model. :depkvk: :svirac:
vukovarac
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 07 Okt 2013, 15:57

Re: Dalape Supermaxima A

Post od vukovarac »

malo sam zbunjen sad...mislio sam da je taj registar za otvaranje male kabine da bi zvuk bio puniji, bolja rezonancija itd. Koja je svrha prigusiti zvuk ako je on vec prigusen?
Kad kazem prigusen mislim na ovu harmoniku koju imam. Ona nema snazan ton kao Organtone ili je to zbog toga sto treba sevis. Bilo bi dobro da cujem nekog sa istom harmonikom, pa da uporedimo zvuk.

Samo jos da dodam da ove gde zivim nema na 1000km nikoga tko bi bio ustanju da ovo pogleda a i ovaj nas narod ovde uglavnom smatra da je to seljacki instrument tako da nemam ni da porazgovaram sa nekim tko harmoniku vidi kao ja, jedan plemenit instrument vredan truda da se nauci.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Dalape Supermaxima A

Post od dugmetarac78 »

http://www.youtube.com/watch?v=q03TXpuhMeE Evo zemljak jedan video sa harmonikom koja ima sordinu, kad to pogledaš biće ti sve jasno, čemu to u stvari služi i kako izgleda, to je naravno snimak sa harmonikom gde je skinuta dekla, znači još preko sordine ide dekla.
vukovarac
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 07 Okt 2013, 15:57

Re: Dalape Supermaxima A

Post od vukovarac »

Danas nadjoh vremena da skinem deklu i ispod nema sordine kao sto je prikazano na gornjem linku. Steta sto ne mogu da postavim sliku bilo bi mnogo jasnije. Ako neko zeli da me kontaktire ja mogu da posaljem slike na email ili pokazem na skypu.
Odgovori