Pre-Stimovanje harmonike na tremolo -Musette

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Pre-Stimovanje harmonike na tremolo -Musette

Post od magicyzy »

Lijep pozdrav svima.
Imam jedno pitanje vezano za stimanje harmonike.
moja harmonika je tvornicki nastimana za "klasicnu glazbu" bez tremolo. Kako sviram u orkestru gdje svi imaju Hohner Morino sa tremolo, zanima me, da li je komplicirano, isplativo i uopce preporucljivo izvrsiti "prestimovanje"
tonova na tremolo?
(neznam da li se tako vise gubi nego dobija s obzirom na kvalitetu tonova)

hvala svima unaprijed na odgovorima :ijuju:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Pre-Stimovanje harmonike na tremolo -Musette

Post od dugmetarac78 »

Dali je isplativo to ćeš znati kada ti majstor kaže cenu, :jdishddf: Neznam koju vrstu muzike sviraš i iz kojeg podneblja, al ako sviraš narodnjak, onda nek oni svoje Hohnerice preštimaju na ravan štim, a ne ti da skrnaviš svoju. Ako imaš ovu Bugari sa avatara, ja je na tvom mestu sigurno nebi dirao, jedino ako ti baš voliš taj Alpski zvuk, e to jr onda druga stvar, u suštini to nije komplicirano pravom majstoru, al neznam šta misliš dobiti sa tim, osim što će više tremolirati, al neće biti tako reska na pojedinim registrima. :depkvk: :jdishddf:
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Re: Pre-Stimovanje harmonike na tremolo -Musette

Post od magicyzy »

Pozdrav dugmetarac78.

Hvala ti na odgovoru.
pa upravo se radi o tome da sam malo bio dilemi sta napraviti, jer kod kuce onako za svoju dusu sviram nas "balkanski melos", tj bolje bi bilo reci ucim svirati :D
a u orkestru sviram sve i svasta (zabavna glazba iz cijelog svijeta + klasika)
kad ja sviram na svojoj hohner atlantik u orkestru to je ok, ali kada uzmem bugari, onda taj tremolo od hohnerice morino"ugusi" moje tonove tako da se zna dogoditi da slabo cujem sta sviram od tolikog tremola, pa mi da budem iskren to nekad ide na zivce. :x a jos kad kazu da moja bugari bas ne pase u orkestar jer nema tremolo onda popizdim
zbog toga sam bio postavio pitanje da li se isplati raditi prestimavanje jer neznam koliko ce mi se shebati originalni zvuk harmonike i koliko ce se "potrositi" odnosno "unistiti" tonovi kod prestimavanja.

da ne kompliciram, dilema je nestala, a stimm moje harmonike necu mjenjati.

hvala jos jednom na odgovoru i lijep pozdrav iz Duisburga :ijuju: :svirac: :ijuju:

p.s.mozda ne bi bilo na odmet ovu temu prosiriti na pitanja vezana opcenito za stimanje... (pitanje za admina) :hmmm:
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Pre-Stimovanje harmonike na tremolo -Musette

Post od petar3petar »

Napravi se tremolo tako da ne strši pre visoko kako to imaju hohnerice a neće biti niti ravna harmonika kao za klasiku.
Ni za narodnjak se ne radi tkz. ravan štim nego vrlo mali tremolo.
Radio sam tako, ravan štim, no nakon mjesec dana mi je mušterija donijela harmoniku da mu ipak dam malo tremola.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Pre-Stimovanje harmonike na tremolo -Musette

Post od dugmetarac78 »

Opet se ponavljam stvar podneblja i repertoara, ovde kod nas, a u Srbiji pogotovo se sad mahom ide na ravan štim, zbog oštrine, eventualno malkoc niski tonovi na 8-ci zbog violin registra, al to je zanemarivo.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Pre-Stimovanje harmonike na tremolo -Musette

Post od dugmetarac78 »

magicyzy napisao:Pozdrav dugmetarac78.

Hvala ti na odgovoru.
pa upravo se radi o tome da sam malo bio dilemi sta napraviti, jer kod kuce onako za svoju dusu sviram nas "balkanski melos", tj bolje bi bilo reci ucim svirati :D
a u orkestru sviram sve i svasta (zabavna glazba iz cijelog svijeta + klasika)
kad ja sviram na svojoj hohner atlantik u orkestru to je ok, ali kada uzmem bugari, onda taj tremolo od hohnerice morino"ugusi" moje tonove tako da se zna dogoditi da slabo cujem sta sviram od tolikog tremola, pa mi da budem iskren to nekad ide na zivce. :x a jos kad kazu da moja bugari bas ne pase u orkestar jer nema tremolo onda popizdim
zbog toga sam bio postavio pitanje da li se isplati raditi prestimavanje jer neznam koliko ce mi se shebati originalni zvuk harmonike i koliko ce se "potrositi" odnosno "unistiti" tonovi kod prestimavanja.

da ne kompliciram, dilema je nestala, a stimm moje harmonike necu mjenjati.

hvala jos jednom na odgovoru i lijep pozdrav iz Duisburga :ijuju: :svirac: :ijuju:

p.s.mozda ne bi bilo na odmet ovu temu prosiriti na pitanja vezana opcenito za stimanje... (pitanje za admina) :hmmm:
Pozdrav drago mi je ako sam pomogao. :depkvk:
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Re: Pre-Stimovanje harmonike na tremolo -Musette

Post od magicyzy »

Hvala, naravno da si mi pomogao sa odgovorom.
Meni je najveci problem sto sam ja u njemackoj i sto ovdje u mojoj blizini nema nekih dobrih majstora za harmonike.
Jednom majstoru sam nosio hohner atlantik da vidi gdje harmonika ne dihtuje. Majstor mi promjenio neke gumice na tipkama (12kom), nove filceve na 15 tipki i kada sam probao harmoniku, ono sve isto kao prije... Kada sam mu rekao da nije rjesio problem dihtanja, rekao je da mu moram ostaviti harmoniku jos koji dan da utvrdi gdje je problem... :-)
Na kraju je rekao da je morao promjeniti jos jedan filc. sve u svemu ja sam bio jako nezadovoljan a rad sam platio 250Eur.

da mi je gospodin Petrovic blizu , onda bih mu bez razmisljanja ostavio svoju bugari da joj ustima Tremolo, ali ovako cu je ostaviti u tvornickom stimu

pozz
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Pre-Stimovanje harmonike na tremolo -Musette

Post od dugmetarac78 »

Koliko sam shvatio da imaš i Hohnericu pored ove Bugari jel? Ako je tako, Hohnericu sviraj tamo gde treba taj Švabski štim, a ovo ako sve štima, po meni, nediraj. Opet tvoje je i možeš da radiš šta hoćeš, al ako sviraš i narodnjak, onda neka brije ravan štim, šta će ti tremolo.
petar3petar
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 536
Pridružio se: 02 Jul 2011, 23:23

Re: Pre-Stimovanje harmonike na tremolo -Musette

Post od petar3petar »

Pa k meni na "oporavak" dolaze harmonike iz daljih destinacija nego što je vaša.
Ovaj zahvat ne traje ne znam kako dugo.
Što se tiće Atlantika 4, ako su klapne nove, vjerojatno je u pitanju mjeh.
Korisnikov avatar
magicyzy
48 basova
48 basova
Postovi: 61
Pridružio se: 30 Apr 2013, 23:30
Lokacija: Duisburg, Deutschland

Re: Pre-Stimovanje harmonike na tremolo -Musette

Post od magicyzy »

Gospodine Petrovic,
jednom prilikom kada budem u mogucnosti cu sigurno navratiti do Vas da mi pogledate harmoniku. (naravno da cu Vas prije kontaktirati za slobodan termin)

lijep pozdrav :ijuju:
Odgovori