Tipke nisu poravnate, šta se desi?

O konstrukcionim i tehničkim rešenjima harmonike, delovi i oprema, kvarovi, popravke i servisiranje, ozvučavanje.
Korisnikov avatar
srks69
120 basova
120 basova
Postovi: 288
Pridružio se: 07 Jan 2013, 13:31

Tipke nisu poravnate, šta se desi?

Post od srks69 »

Gledajući po oglasima raznorazne klavirne harmonike , primetio sam da kod mnogih bele tipke nisu poravnate (nisu u nizu, kako da kažem). Da li su to mehanička oštećenja ili nešto drugo?
Da li se to može popraviti i da li je popravak zahtevan i skup?
Prilikom kupovine harmonike , treba li voditi računa i o ovome? :hmmm:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Tipke nisu poravnate, šta se desi?

Post od dugmetarac78 »

Prijatelju bitnije ti je kad kupuješ harmoniku da pregledaš dali tipke imaju tako zvanog "lokera" znači dali sa pri kraju pomeraju levo-desno, znači da je biksna i osovina dobra ili ne, a što se tiče poravnavanja, to nemora biti za velikim kvarom, jer može biti da je recimo filc lošije kvalitete, i ako neko svira po sredini klavijature, tu se filc više utaba pa malo odstupaju tipke, i ima još faktora zbog kojih je to pojava, al uglavnom to nije neki veliki zahvat, ukoliko je sve ostalo OK. znači gledaj da nisu rasklimane i da nemaju lufta na osovini, a ovo se sredi. :depkvk:
Korisnikov avatar
srks69
120 basova
120 basova
Postovi: 288
Pridružio se: 07 Jan 2013, 13:31

Re: Tipke nisu poravnate, šta se desi?

Post od srks69 »

Drugar, pošto se dobro razumeš u servis, reci mi, tipke na jednoj i na dve osovine, koja je razlika (sem jedan i dva ;)). Koje harmonike su na dve osovine i šta je bolje? :depkvk:
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Tipke nisu poravnate, šta se desi?

Post od dugmetarac78 »

Nije problem brate šta god te zanima. Ako pričamo o klavirnoj harmonici, znači sa dve osovine su ti raspoređene tako da su bele tipke na jednoj a crne na drugoj, to ima puno prednosti, u odnosu na one koje su poslagane na jednu osovinu, mada sad i neznam da se više i rade na jednu osim neke "Džibuti frcolini" :lol: marke i modeli. :depkvk:
Korisnikov avatar
srks69
120 basova
120 basova
Postovi: 288
Pridružio se: 07 Jan 2013, 13:31

Re: Tipke nisu poravnate, šta se desi?

Post od srks69 »

Jeste, ali su polovne harmonike iz doba,,Jure,, pa tako nisam ni siguran u te osovine.:-)
http://www.pik.ba/artikal/10408958/harmonika-borsini/
Sta mislis o ovoj harmonici
Djani
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 06 Mar 2014, 20:50

Re: Tipke nisu poravnate, šta se desi?

Post od Djani »

Pozdrav,stavljajuci harmoniku u kofer zakacio sam dirku i ona je iskocila. Da li postoji nacin kako da je vratim,ili moram nositi instrument majstoru?
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Tipke nisu poravnate, šta se desi?

Post od dugmetarac78 »

Pa ako je bez nekih oštećenja, samo povijena aluminijumska poluga, možda možeš sam sve zavisi od tebe koliko si spretan sa alaltom, a ako nisi siguran, onda bolje odnesi kod majstora, jer to nebi trebo biti velik zahvat, a samim tim nemože ni koštati puno.
Djani
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 06 Mar 2014, 20:50

Re: Tipke nisu poravnate, šta se desi?

Post od Djani »

Da li mi mozete ukratko objasniti postupak?
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Tipke nisu poravnate, šta se desi?

Post od dugmetarac78 »

Ajd moraš napisati koju harmoniku imaš, marka-model, jer nije isto na svakoj, jel kabinska ili bezkabinska, i lupi poneku sliku da makar preko slike vidimo štaje, pa ćemo to nekako rešiti. :depkvk:
Djani
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 06 Mar 2014, 20:50

Re: Tipke nisu poravnate, šta se desi?

Post od Djani »

To je Pigini model 45/p de luxe. Kabinska. Dirke su strsile nekih 2cm,pa sam ja drzeci klapnu i istovremeno pritiscuci dirku vratio njih poprilicno. Ali ipak je ostalo par milimetara razlike izmedju te dvije i ostalih dirki.
Odgovori